Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na mieszkanie lub adaptację strychu

(mb)
Czytelnikom doradzała Joanna Wojewoda, z firmy Expander. Oto wybrane pytania i odpowiedzi.
  • - Czy otrzymamy kredyt hipoteczny nie posiadając własnych środków finansowych, wkładu własnego?
  • - Tak, istnieje taka możliwość. Banki udzielają kredytu w wysokości nawet do 110 proc. wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu. Jednak w większości banków musimy ubezpieczyć brakujący wkład własny. Przy kredycie na 200 tys. zł opłata pobierana z góry na trzy lata wyniesie nas około 1.400 zł i jest pobierana przed wypłatą naszego kredytu.

  • - Czy działka budowlana może stanowić udział własny?
  • - Udziałem własnym są środki finansowe, które zainwestowano lub zamierza się zainwestować na poczet kosztów inwestycji. Dlatego też działka budowlana, na której prowadzona będzie inwestycja stanowi udział własny. Udziałem własnym mogą być również np.: zaliczki wpłacone na poczet ceny nabycia nieruchomości lub na poczet wykonania robót budowlanych, oszczędności zgromadzone w Kasie Mieszkaniowej, lokaty bankowe, środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych.

  • - Zamierzamy przeprowadzić adaptację strychu. Czy uzyskamy na to kredyt hipoteczny?
  • - Bank może udzielić kredytu na rozbudowę, remont bądź adaptację mieszkania. W zależności od tego, jaki zakres prac zamierzamy przeprowadzić, będziemy musieli postarać się o pozwolenie na budowę, jednak większość takich prac wymaga tylko zgłoszenia w starostwie powiatowym.

  • - Jak długo trwa w banku procedura kredytowa?
  • - Od momentu złożenia w banku kompletnego wniosku kredytowego do podpisania umowy kredytowej i wypłaty pieniędzy minie ok. trzy tygodnie (w bankach mających najwięcej wniosków nawet do czterech tygodni). Biorąc pod uwagę czas na zbieranie wszystkich niezbędnych dokumentów (do 2 tygodni) najlepiej zrobimy, gdy do doradcy kredytowego lub banku zgłosimy się co najmniej miesiąc przed wymaganym terminem zapłaty. Wtedy unikniemy niepotrzebnych nerwów przed zbliżającym się terminem, wynikającym z umowy przedwstępnej.

  • - Czym różni się umowa przedwstępna od umowy kupna sprzedaży nieruchomości?
  • - Umowa przedwstępna zawierana jest na wczesnym etapie transakcji i określa podstawowe parametry nieruchomości oraz jej cenę. Umowa taka nie musi być zawierana w formie aktu notarialnego. Umowa sprzedaży natomiast to bardzo ważny dokument określający wszystkie informacje dotyczące nieruchomości oraz transakcji (prawa i obowiązki kupującego oraz sprzedającego). Umowa sprzedaży nieruchomości musi być obowiązkowo zawarta w formie aktu notarialnego.

  • - Jak założyć księgę wieczystą?
  • - Każda nieruchomość powinna posiadać własną księgę wieczystą. Jednakże przepisy prawa nie regulują terminu, w czasie którego właściciel powinien ją założyć. Wniosek o założenie księgi składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Do wniosku powinno się dołączyć dokument stwierdzający nabycie nieruchomości, czyli zawartą w formie aktu notarialnego umowę kupna-sprzedaży nieruchomości, postanowienie sądu o spadku, jeżeli mieszkanie dostaliśmy w testamencie, umowę darowizny, wyrys z mapy ewidencyjnej gruntów oraz wypis z ewidencji gruntów.

  • - Co to jest cesja praw z polisy ubezpieczeniowej?
  • - Jest to standardowe ubezpieczenie, które funkcjonuje zawsze z wpisem hipotecznym. Kupując mieszkanie na kredyt musimy je dodatkowo ubezpieczyć - od ognia i innych zdarzeń losowych. Podpisując cesję praw z polisy ubezpieczeniowej sprawiamy, że w przypadku wystąpienia np. pożaru mieszkania, całe odszkodowanie wpłynie na konto banku spłacając twój kredyt. W niektórych wypadkach bank wymaga, abyś zawarł także indywidualną polisę na życie - w tym przypadku również podpisywana jest cesja praw. W przypadku śmierci cała kwota odszkodowania wpływa na konto banku.

  • - Babcia przepisała mi mieszkanie, w którym według aktu notarialnego może dożywotnio mieszkać. Czy mogę zaciągnąć kredyt hipoteczny na remont tego mieszkania?
  • - Taki zapis nazywamy służebnością osobistą. Niestety nie jest możliwe zaciągnięcie kredytu hipotecznego na remont nieruchomości, która jest obciążona taką służebnością na rzecz żyjącej osoby. W takim przypadku konieczne jest zrzeczenie się służebności przez tę osobę w formie aktu notarialnego.

  • - Czy Polak pracujący legalnie za granicą może zaciągnąć kredyt hipoteczny?
  • - Tak, większość banków udziela kredytów Polakom pracującym za granicą. Najczęściej banki wymagają wkładu własnego na poziomie 20 proc. wartości nieruchomości, są jednak takie, które skredytują inwestycję w 100 proc. dla osób z zagranicy. Dokumenty zawsze wymagane przy dochodzie z zagranicy, to zaświadczenie o zarobkach, umowa o pracę i wyciągi z konta, na które pracodawca przelewa nam wypłatę. Bank poprosi nas również o rozliczenie podatkowe za poprzedni rok i informacje z Biura Kredytowego, prowadzonego w danym kraju (odpowiednik Biura Informacji Kredytowej).

    emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska