Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze Posiedzenie Sejmu. Kiedy się odbędzie i kto może zostać marszałkiem - seniorem?

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Prezydent Andrzej Duda poinformował opinię publiczną w czwartek, że pierwsze Posiedzenie Sejmu nowej kadencji odbędzie się 13 listopada 2023 roku. Jest to poniedziałek. Będzie to w konstytucyjnym terminie 30 dni od daty wyborów parlamentarnych. Polacy zadecydowali o tym, kto ma rządzić Polską 15 października.
Marszałek-senior otworzy pierwsze posiedzenie Sejmu. Kto nim zostanie?
Marszałek-senior otworzy pierwsze posiedzenie Sejmu. Kto nim zostanie? Fot. PAP/Rafał Guz

Zgodnie z przepisami pierwsze posiedzenie Sejmu w nowej kadencji otwiera marszałek Sejmu, powołany z grona najstarszych posłów. W nowej X kadencji marszałkami, którzy będą mogli otworzyć posiedzenie, jest kilku. W gronie tym są trzej polityków Prawa i Sprawiedliwości. Są nimi m.in. Jarosław Kaczyński, który ma 74 lata, 75-letni Antoni Macierewicz oraz rówieśnik prezesa PiS, Ryszard Terlecki. Prawdopodobnie z tego grona, prezydent Andrzej Duda wybierze nowego marszałka seniora.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Najstarsi kandydaci na marszałka -seniora. Kto nim zostanie?

Jarosław Kaczyński

Urodził się 18 czerwca 1949 roku. Jest doktorem nauk prawnych. W okresie PRL był działaczem opozycji politycznej. Był senatorem I kadencji. Jarosław Kaczyński był posłem w latach od 1991 do 1993 roku i nieprzerwanie od 1997 roku. Był także premierem RP w latach 2006-2007 oraz wicepremierem Rady Ministrów 2020-2022. Jest liderem partii Prawo i Sprawiedliwość. Jest bratem bliźniakiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Antoni Macierewicz

Urodził się 3 sierpnia 1948 roku w Warszawie. Jest politykiem i historykiem. Jest współzałożycielem KOR, czyli Komitetu Obrony Robotników. W latach 1968–1989 Był działaczem opozycji demokratycznej w PRL. Poseł na Sejm RP I, III, IV, VI, VII, VIII, IX i X kadencji Sejmu. W latach 1991–1992 był ministrem spraw wewnętrznych. W 2006 i w 2007 roku był podsekretarzem stanu w MON. W latach 2006–2007, Antoni Macierewicz był także szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego, od 2013 roku wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości, W latach 2015–2018 pełnił obowiązki ministra obrony narodowej. Antoni Macierewicz był Marszałkiem Sejmu RP IX kadencji.

Ryszard Terlecki

Urodził się 2 września 1949 roku w Krakowie. Jest politykiem oraz historykiem. Poseł na Sejm VI, VII, VIII, IX i X kadencji. W 2015 roku został przewodniczącym PiS. Ryszard Terlecki był także wicemarszałkiem Sejmu VIII i IX kadencji.

Marszałek-senior ma jeszcze jedną rolę poza rozpoczęciem pierwszego posiedzenia. To on ustala rozdział miejsc na sali obrad Sejmu podczas posiedzenia, a w jego trakcie będzie miał jeszcze takie zadania:

  • Przeprowadzi złożenie ślubowania poselskiego.
  • Przeprowadzi wybór marszałka Sejmu.

To Marszałek senior powołuje wtedy sekretarzy tymczasowych, którzy mają mu pomóc. Zostaną powołani spośród najmłodszych wiekiem posłów w liczbie niezbędnej do dokonania tych czynności. Marszałek senior pełni swoją funkcję do czasu wyboru marszałka Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsze Posiedzenie Sejmu. Kiedy się odbędzie i kto może zostać marszałkiem - seniorem? - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska