Piłkarze IV ligi zakończyli sezon. 47 goli w ostatniej kolejce zmagań

Paweł Górski
Odra Bytom Odrzański zakończyła sezon porażką z Czarnymi Żagań
Odra Bytom Odrzański zakończyła sezon porażką z Czarnymi Żagań Facebook/ODRA Skrzynie ZAJĄC Bytom Odrzański
Sezon 2022/2023 lubuskiej IV ligi przeszedł do historii. W weekend 17-18 czerwca rozegrana została ostatnia seria gier, w ramach której padło aż 47 goli.

Dziewięć bramek w Bytomiu Odrzańskim

W ostatniej kolejce mający już zapewniony awans piłkarze Odry Skrzynie Zając Bytom Odrzański podejmowali Czarnych Żagań. Co prawda do przerwy utrzymał się remis 1:1 po trafieniach Bartosza Skiby i Alana Kojdy, lecz w ostatnich 30 minutach meczu rozpętała się prawdziwa strzelanina. Wtedy obie drużyny co rusz wymieniały się ciosami. Minimalnie bardziej skuteczna była ekipa z Żagania, której zwycięstwo 5:4 w doliczonym czasie gry przypieczętował Błażej Strugaru.

Remis w Zbąszynku

Za mistrzem IV ligi z Bytomia uplasowała się Syrena Zbąszynek, która podzieliła się punktami z Promieniem Żary. Po niespełna pół godzinie gry goście niespodziewanie prowadzili 2:0 po bramkach Karola Łyczko i Krzysztofa Wilińskiego. Faworyzowani gospodarze potrafili jednak wyrównać chwilę przed przerwą, strzelając dwie bramki „do szatni” autorstwa Wiktora Kuberskiego i Pawła Dulata. W 71 minucie Promień znów objął prowadzenie za sprawą gola Kamila Dadosa, jednak kwadrans później ponownie wyrównał Dulat, który ustalił końcowy rezultat na 3:3.

Polonia wskoczyła na podium

Trzecie miejsce w tabeli w ostatniej kolejce straciła Odra Nietków, która na wyjeździe uległa Spójni Ośno Lubuskie 1:2. Już w pierwszej połowie miejscowi objęli prowadzenie 2:0 dzięki trafieniom Adriana Paradowskiego i Dawida Szczecińskiego. Odra z kolei ostatnie 15 minut grała w dziesiątkę po drugiej żółtej kartce dla Patryka Trzmiela, lecz nie przeszkodziło to Fabianowi Tomaszewskiemu w zdobyciu gola kontaktowego w doliczonym czasie gry. Na pełne odrobienie strat było już jednak za późno.

Drużynę z Nietkowa wyprzedziła Polonia Słubice, która na własnym terenie zremisowała z Koroną Kożuchów 2:2. Gospodarze prowadzili już co prawda 2:0 po golach Macieja Ossowskiego i Rafała Gronostaja, lecz w końcówce spotkania Korona potrafiła wyrównać stan meczu.

Zwycięstwo na pożegnanie trenera

W Lubsku pewni spadku Budowlani podejmowali Pogoń Świebodzin. Na otwarcie wyniku trzeba było czekać do 52 minuty, kiedy dokonał tego Dawid Sowiński. Niedługo później do remisu doprowadził gol Patryka Siwika i wynik 1:1 utrzymał się niemal do końcowego gwizdka. Ostatecznie jednak w trzeciej minucie doliczonego czasu gry zwycięstwo 2:1 zapewnił drużynie ze Świebodzina Vadym Korinenko.

Dla Pogoni było to nie tylko zwieńczenie sezonu, ale również ostatni mecz pod wodzą trenera Macieja Góreckiego. Szkoleniowiec w przyszłym sezonie poprowadzi Odrę Bytom Odrzański, która zadebiutuje w III lidze.

Zwycięstwo Lubuszanina nad zielonogórską młodzieżą

Zwycięstwem sezon zakończył również Lubuszanin Drezdenko, który przed własną publicznością pokonał Lechię II Zielona Góra 2:1. W pierwszej połowie dwa ciosy zadał gościom Łukasz Zagdański, lecz podopieczni trenera Mateusza Reusa nie poddali się i w końcówce spotkania gola kontaktowego zdobył Igor Bambecki.

Trzy drużyny zagrają w klasie okręgowej

Pomiędzy Meprozetem Stare Kurowo, Promieniem Żary i Koroną Kożuchów do ostatniej kolejki toczyła się rywalizacja o uniknięcie zajęcia 15. lokaty, o którą potencjalnie mogła zostać powiększona strefa spadkowa. Ostatecznie dzięki utrzymaniu się w III lidze AstroEnergy Warty Gorzów żaden ze wspomnianych zespołów nie musi opuszczać IV ligi.

Do klasy okręgowej relegowane zostały jedynie trzy drużyny, które już od kilku tygodni nie miały żadnych szans na uniknięcie spadku. Są to Piast Iłowa, Celuloza Kostrzyn nad Odrą oraz Budowlani Lubsko.

Wyniki 34. kolejki IV ligi:

• Piast Iłowa – Ilanka Rzepin 3:8 (Derkowski, Góral, Paixao – Stefanowicz 5, Pawłowski, Odishvili, Adamczewski)
  • Spójnia Ośno Lubuskie – Odra Nietków 2:1 (Paradowski, Szczeciński – Tomaszewski)
  • Budowlani Lubsko – Pogoń Świebodzin 1:2 (Siwik – Sowiński, Korinenko)
  • Pogoń Skwierzyna – Meprozet Stare Kurowo 0:6 (Antczak 2, Gorgiel 2, Midloch, Szwiec)
  • Dąb Sława-Przybyszów – Celuloza Kostrzyn nad Odrą 2:0 (Szafer, Jastrzębski)
  • Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański – Czarni Żagań 4:5 (Skiba 2, Cieśla, Siudak – Kojda 2, Strugaru 2, Irski)
  • Polonia Słubice – Korona Kożuchów 2:2 (Ossowski, Gronostaj – Myrko samobójcza, Grochowski)
  • ZAP Syrena Zbąszynek – Promień Żary 3:3 (Dulat 2, Kuberski – Łyczko, Wiliński, Dados)
  • Lubuszanin Drezdenko – Lechia II Zielona Góra 2:1 (Zagdański 2 – Bambecki)