Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płytki gresowe: materiał nie do zdarcia

(mat)
- Jestem w trakcie remontu mieszkania. Zastanawiam się, czym wyłożyć podłogi - prosi o poradę w mailu do redakcji Mariusz Iskrzycki z Zielonej Góry.

Fachowcy są zgodni, jednym z najlepszych materiałów są płytki gresowe. Gres to wyjątkowo trwały materiał, twardy, odporny na ścieranie, doskonale sprawdza się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków.

Nie do zdarcia

Materiał ten uzyskuje się przez prasowanie i wypalanie w wysokiej temperaturze drobno zmielonego kwarcu. Proces technologiczny ma na celu wytworzenie zwartej struktury, czyli prawie całkowitego braku porowatości na powierzchni i w masie płytki. Technologia gwarantuje wysokie parametry techniczne, dzięki czemu gres wytrzymuje długie lata użytkowania.

- Nawet kiedy jego powierzchnia się zetrze, estetyka i wytrzymałość płytki nie ulegną zmianie - wyjaśnia Przemysław Szlagowski z grupy Atlas.

Płytki gresowe mają wiele zalet. Są mrozoodporne, jednocześnie przy niskiej nasiąkliwości.

Wewnątrz z polerką

Przy wyborze płytek gresowych musimy wziąć pod uwagę ich przeznaczenie. Na zewnątrz budynku, na schodach, tarasach, czy balkonach należy zastosować płytki antypoślizgowe, z gresu nieszkliwionego i niepolerowanego.

We wnętrzach świetnie sprawdzą się płytki szkliwione i polerowane, które są bardziej odporne na zabrudzenia powierzchni. Również wielkość płytki powinna być dostosowana do ich przeznaczenia - płytki podłogowe są zazwyczaj większe od ściennych.

Najczęściej płytki gresowe produkowane są w wymiarach 30x30 oraz 33x33 cm. - Ze względu na ten spory rozmiar, przed przystąpieniem do układania, dobrze jest najpierw ułożyć je na sucho, by móc prawidłowo zaplanować ich rozmieszczenie - radzi Szlagowski.

Ekspert radzi

Przemysław Szlagowski, z firmy Atlas

- Nieszkliwione płytki gresowe mogą sprawiać pewne kłopoty przy spoinowaniu, gdyż są mniej odporne na zabrudzenia, niż te szkliwione. Aby uniknąć problemów, można wykonać prosty test, który wykaże, czy fugę po wyschnięciu będzie można usunąć z płytki.

Należy nanieść niewielką ilość fugi na niepotrzebny kawałek płytki i po jej całkowitym wyschnięciu spróbować ją usunąć. Jeśli uda się to łatwo, wiadomo, że nie będzie problemów z usuwaniem fugi z płytek. Jeżeli zaś pozostaną przebarwienia czy smugi, należy podjąć dodatkowe środki ostrożności. W takim wypadku fugę należy nakładać ostrożnie, a jej nadmiar usuwać zaraz po nałożeniu, nie czekając, aż wyschnie.

Rodzaje gresu

Gres

Inaczej kamionka szlachetna. Różni się od terakoty przede wszystkim mniejszą nasiąkliwością. Wynika ona z innego składu masy, z której formowane są płytki. Dzięki odmiennym technikom formowania (m.in. prasowaniu) płytki gresowe odznaczają się szczególnie też wysoką twardością i małą ścieralnością.

Gres naturalny

Twardość płytek z takiego gresu jest zbliżona do twardości granitu, są one też bardzo odporne na ścieranie. Jednorodna struktura sprawia, że nawet gdy są one starte lub obtłuczone, nie zmieniają barwy i struktury. Mają znikomą nasiąkliwość i są odporne na działanie kwasów i zasad, ale ze względu na pewną chropowatość powierzchni płytek łatwo zatrzymuje się na nich brud. Odmiana polerowana gresu naturalnego wykazuje natomiast pewną nasiąkliwość powierzchni, wskutek czego łatwiej się plami (np. czerwonym winem, barszczem); plamy takie bardzo trudno usunąć. Intensywnie użytkowany gres polerowany może ulec zmatowieniu.

Gres szkliwiony

Z wyglądu przypomina terakotę szkliwioną, może mieć więc dowolnie zdobioną powierzchnię. W porównaniu z terakotą jest znacznie mniej nasiąkliwy, wykazuje też większą twardość. Ścieralność powierzchni zależy od zastosowanego szkliwa; w razie wytarcia warstwa ozdobna ulega uszkodzeniu. Gres znacznie trudniej wiercić, przecinać, co komplikuje instalowanie puszek elektrycznych, wiercenie otworów na kołki itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska