Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pływanie: Płetwal Gorzów ma grono zapaleńców i ambitne plany

Robert Gorbat 0 95 722 69 37 [email protected]
Pierwszy miesiąc zajęć jest poświęcony zabawie w wodzie. - Dzieci muszą najpierw poczuć płetwy - mówi trenerka Małgorzata Olejniczak.
Pierwszy miesiąc zajęć jest poświęcony zabawie w wodzie. - Dzieci muszą najpierw poczuć płetwy - mówi trenerka Małgorzata Olejniczak. fot. Krzysztof Tomicz
Treningi zaczęli niespełna trzy tygodnie temu, a już myślą o startach w zawodach.

Na początek w normalnych płetwach i po powierzchni, bo pływanie pod wodą to wyższa szkoła jazdy.

- To była wspólna inicjatywa 15-osobowej grupy rodziców i byłych zawodników, uprawiających w przeszłości pływanie szybkie - mówi Izabela Pawlaczyk, prezes Płetwala Gorzów. - Chcemy od podstaw nauczyć nasze dzieci tej dyscypliny sportu. Do startów w pierwszych zawodach będziemy gotowi po nowym roku.

Zaczęli od zabawy

Treningi odbywają się w Słowiance od początku października. Zapisało się na nie 15 dzieci w wieku od 9 do 14 lat. Ćwiczą po godzinie cztery razy w tygodniu. Zajęcia prowadzi społecznie troje trenerów: Małgorzata Olejniczak (poprzednio pracowała z sukcesami w Scalarze Białystok i Marlinie Gorzów), Wiera Kruszczyńska-Duda i Grzegorz Korzeniewski.

- Z naborem nie było problemów. Wystarczyło kilka informacji w mediach i rozwieszenie plakatów w szkołach - zapewnia Olejniczak. - Przyjmujemy tylko takie dzieci, które potrafią bez problemów przepłynąć 50 metrów stylem dowolnym i grzbietowym. A zajęcia zaczęliśmy od zabawy, bo adepci muszą najpierw poczuć płetwy i nauczyć się oddychać przez fajki. Później przyjdzie czas na opanowanie techniki delfinowej.

Na początek dzieci pływają tylko po powierzchni. Pod wodą - w monopłetwach i z butlami tlenowymi na plecach - mogą startować wyłącznie zawodnicy w wieku powyżej 14 lat. W przyszłości Płetwal zamierza poszerzyć swoją ofertę o nurkowanie głębinowe, którego instruktorem jest Korzeniewski.

Dołączyli do rodziny

W Polsce istnieje 15 klubów pływania szybkiego. Płetwal jest jedynym w woj. lubuskim.
- Dzieci się do nas garną, bo imponuje im prędkość pływania w płetwach. Dobrze przygotowani zawodnicy pokonują 100 metrów po powierzchni w czasie poniżej 40 sekund. A pod wodą jeszcze szybciej - informuje Olejniczak.

- Docelowo, dysponując trzema torami na Słowiance, możemy prowadzić zajęcia z 20 osobami.

Pływanie szybkie nie jest sportem olimpijskim, co ma swoje wady i zalety. Problemem są finanse, bo publiczne dotacje zwykle omijają tego rodzaju dyscypliny. Płetwal funkcjonuje na razie dzięki pomocy Słowianki i comiesięcznym, 70-złotowym wpłatom od trenujących. Plusy to z kolei możliwość szybkiego uzyskiwania sukcesów, bo konkurencja nie jest zbyt liczna i silna.

- Bardzo pomogli nam byli zawodnicy, użyczając klubowi swoje płetwy - dodaje Pawlaczyk. - Teraz wypożyczamy je podopiecznym za 150 złotych kaucji rocznie. Stopy dzieciaków szybko rosną, więc rodzice nie będą musieli co roku kupować nowego sprzętu. Wystarczy, że płacą za stroje, fajki i korzystanie z basenu.

Pływanie szybkie w pigułce

  • Po powierzchni: 50, 100, 200, 400, 800 i 1.500 m (tylko mężczyźni).
  • Pod wodą (dopiero po ukończeniu 14. roku życia): 25, 50, 100, 400 i 800 m - od 100 do 800 m z butlami tlenowymi o pojemności od 1 do 8 l.
  • Ceny sprzętu: klasyczne płetwy - od 150 do 300 zł; monopłetwy - od 1,2 tys. zł.
  • Kontakt z Płetwalem Gorzów: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 w biurowcu Stilonu przy ul. Walczaka 25 (trzecie piętro), telefon - 0 95 728 37 22, strona internetowa - www.pletwal.org.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska