Podczas całkowitego zaćmienia meteoryt uderzył w Księżyc....

  Podczas całkowitego zaćmienia meteoryt uderzył w Księżyc. Zjawisko widać na filmie

  (red.)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  W poniedziałek, 21 stycznia, byliśmy świadkami całkowitego zaćmienia Księżyca, które było połączone z superpełnią. Jeśli jednak na spokojnie prześledzimy nagranie tego zjawiska, to dostrzeżemy, że w naszego naturalnego satelitę uderzył meteoryt.
  W XXI wieku łącznie dojdzie do 143 zaćmień Księżyca, z tego 85 będzie całkowitych, a 58 częściowych.
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Twitter/Benjamin Law

  Zaćmienie miało miejsce na niebie północno-zachodnim nad ranem. Rozpoczęło się cztery godziny przed wschodem Słońca, o godz. 4.33 czasu środkowoeuropejskiego. Najważniejsza część zjawiska, czyli zaćmienie całkowite, trwało od godz. 5.41 do 6.42. O godz. 6.12. Księżyc przybrał najbardziej intensywną ciemnoczerwoną barwę. Ze strefy cienia wyszedł z kolei całkowicie o godz. 7.50.

  Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc znajdzie się w cieniu Ziemi. Czas trwania całkowitego zaćmienia Księżyca jest różny – maksymalnie trwa godzinę i 47 minut.

  Meteoryt


  Jak się jednak okazuje, całkowite zaćmienie Księżyca nie było jedynym efektownym wydarzeniem, jakie tego dnia można było zaobserwować na niebie. W naszego naturalnego satelitę uderzył meteoryt. Zostało to dostrzeżone nie tylko przez profesjonalnych badaczy, ale nie umknęło także amatorom.

  Na poniższym filmie widać, jak w pewnym momencie pojawia się niewielkiej postaci rozbłysk w żółto-białych barwach:


  Do uderzenia doszło około godziny 5.41 polskiego czasu. Według szacunków obiekt, który rozbił się o powierzchnię Księżyca był wielkości piłki nożnej.

  Kolejne takie zaćmienie za 6 lat!


  Pamiętamy jeszcze głośnie zaćmienie z 27 lipca 2018 roku, które było jednocześnie najdłuższym w tym stuleciu. Niestety te z 21 stycznia było ostatnim tego typu zaćmieniem w tej dekadzie. Na następne będziemy musieli poczekać do 7 września 2025 roku.
  Zobacz także: „Krwawy Księżyc” widziany z Buenos Aires

  Źródło:RUPTLY  POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

  Fazy księżyca 2019. Zobacz kiedy będzie pełnia!  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo