9/15
Ostnice mają sporo gatunków. Warto zwrócić uwagę na...
fot. Katarzyna Laszczak

Ostnica

Ostnice mają sporo gatunków. Warto zwrócić uwagę na niezwykle atrakcyjną ostnicę cieniutką (Stipa tenuissima) odmiany Pony Tails. Ta trawa jest średniej wysokości (do 60 cm) i wygląda bardzo delikatnie, ale jeśli komuś marzy się falujący łan traw (nawet o kilkudziesięciu centymetrów kwadratowych), to idealny wybór. Ostnica Pony Tails tworzy niezbyt duże, ładne kępy. Ma wąziutkie i delikatne liście oraz źdźbła zwieńczone długim, puchatym kwiatostanem. Całość rzeczywiście może kojarzyć się z ogonem kucyka, zgodnie z nazwą tej odmiany. Ta trawa delikatnie faluje nawet przy lekkich podmuchach wiatru i wygląda bardzo malowniczo.

Ostnica również lubi nasłonecznione stanowiska, urośnie na ziemi średniej jakości. Ważne, żeby ziemia nie była ciężka, a zimą – nie gromadziła wilgoci. Latem warto ją podlewać, jeśli dłużej nie pada (przetrwa i bez tego, ale nie będzie ładnie wyglądać). Ta trawa jest wieloletnia i choć nie jest w pełni mrozoodporna, na odpowiednich stanowiskach dobrze zimuje.

10/15
Trawa pampasowa bywa też nazywana kortaderią. To najbardziej...
fot. JACLOU_DL (pixabay.com)

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa bywa też nazywana kortaderią. To najbardziej spektakularna z traw ozdobnych, ale też najbardziej wymagająca (w polskim klimacie). Z dużej kępy zielonych liści, które przewieszają się na zewnątrz, wyrastają pędy zwieńczone dużymi, puszystymi kwiatostanami. Same kwiatostany mogą mieć 50 cm długości, a cały pęd – nawet do 3 m wysokości. Jest też odmiana karłowa (Pumila), która dorasta do ok. 1 m wys.

W trawie pampasowej najpiękniejsze są jej kwiatostany. Ale trzeba wiedzieć, że ta roślina jest dwupienna – osobno występują egzemplarze męskie i żeńskie. I choć męskie również kwitną, to znacznie okazalsze kwiaty mają rośliny żeńskie. Poza tym trawa pampasowa pochodzi z cieplejszego klimatu niż polski i trzeba jej zapewnić bardzo dobre warunki, żeby ładnie kwitła. Miejsce musi słoneczne, ale też osłonięte i zaciszne. Ziemia bardzo żyzna, a roślinę warto też nawozić (dobrze sprawdzają się nawozy organiczne oraz z większą zawartością fosforu i potasu).

W dodatku ta trawa jest wrażliwa na mróz. Zimą jej podłoże nie może być mokre (latem powinno być wilgotne). Wymaga też osłonięcia przed mrozem. Można ją także uprawiać w donicy i zimować w pomieszczeniu, ale potrzeba na to sporo miejsca.

11/15
Mozga trzcinowata to z kolei jedna z łatwiejszych w uprawie...
fot. Ajale (pixabay.com)

Mozga trzcinowata

Mozga trzcinowata to z kolei jedna z łatwiejszych w uprawie i popularnych od dawna traw ozdobnych. Występuje dość powszechnie w Polsce i jest rośliną pastewną. Ma jednak interesujące odmiany ozdobne. Są to odmiany Picta, Feesey i Dwarf Garters o liściach w podłużne, biało-zielone pasy. Jest też odmiana o liściach zielono-żółtych (Luteopicta). Mają też ładne kwiatostany, ale najbardziej ozdobne są liście. Odmiany ozdobne dorastają od 50 do 120 cm.

Trzeba jednak wiedzieć, że mozgi mogą się nadmiernie rozrastać przez podziemne kłącza (szczególnie Picta i Luteopicta). Z tym problemem można sobie poradzić sadząc je np. w kubłach lub wkopując bariery korzeniowe. W dużych ogrodach tę cechę można wykorzystać do łatwego zagospodarowania większej przestrzeni.

Mozgi ozdobne mogą rosnąć w słońcu lub lekkim cieniu. Najbardziej odpowiada im bardzo wilgotna ziemia (można nim obsadzać brzegi oczek wodnych, strumieni itp.), ale radzą sobie też na suchszej.

12/15
Imperata cylindryczna to ciekawa trawa. Naturalnie występuje...
fot. Katarzyna Laszczak

Imperata cylindryczna Red Baron

Imperata cylindryczna to ciekawa trawa. Naturalnie występuje m.in. w Azji i Australii, gdzie porasta duże tereny, a jej rozprzestrzenianiu się służą… pożary. Jednak w polskich ogrodach uprawia się tylko jedynie odmiany ozdobne, w szczególności Red Baron. Ze względu na niezwykłą barwę oraz „poręczne” rozmiary jest to jedna z ciekawszych i coraz bardziej popularnych traw.

Imperata Red Baron tworzy ładne kępy, o wysokości do 50 cm. Jej liście wiosną mają czerwone wierzchołki, ale z czasem ten kolor obejmuje coraz większą część liścia. Jesienią są całe intensywnie purpurowe. W polskich warunkach rzadko kwitnie, ale kolor liści jest dostateczna ozdobą.

Aby liście imperaty dobrze wybarwiały się potrzebują słońca. Trawa poradzi sobie też w lekkim cieniu, ale nie liczmy wtedy na intensywne kolory. Poza tym miejsce powinno być zaciszne, a ziemia żyzna (warto ją zasilać nawozami bogatymi w potas). Podłoże powinno być też przepuszczalne. Ta trawa dobrze sobie radzi z przejściową suszą. Na zimą wymaga zabezpieczenia. Nadaje się też do uprawy pojemnikowej.


Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Codziennie z Przylepu wywożonych jest 20 ton odpadów po pożarze. Ile jeszcze zostało?

Codziennie z Przylepu wywożonych jest 20 ton odpadów po pożarze. Ile jeszcze zostało?

Ruch wahadłowy na moście na Warcie w Kostrzynie zostanie zlikwidowany!

Ruch wahadłowy na moście na Warcie w Kostrzynie zostanie zlikwidowany!

W Dzień Matki ulicami Gorzowa przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny

W Dzień Matki ulicami Gorzowa przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny

Zobacz również

Na osiedlach znów będzie Miejskie Granie. Gdzie i o której zagrają filharmonicy?

Na osiedlach znów będzie Miejskie Granie. Gdzie i o której zagrają filharmonicy?

Biomutant na Nintendo Switch. Jak wypada port na tle silniejszych konsol?

Biomutant na Nintendo Switch. Jak wypada port na tle silniejszych konsol?