Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja z Żar kolejny raz ostrzega przed oszustami. Mężczyzna stracił 30 tysięcy złotych, bo uwierzył w szybki zarobek

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy mają coraz bardziej wymyślne metody działania
Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy mają coraz bardziej wymyślne metody działania Policja Żary
Policja kolejny raz ostrzega przed oszustwami. Mieszkaniec powiatu żarskiego stracił blisko 30 tysięcy złotych, kiedy zobaczył reklamę w internecie i postanowił zainwestować w budowę rurociągu skuszony wizją szybkiego zysku. Nie daj się nabrać!

Mieszkaniec powiatu żarskiego stracił blisko 30 tysięcy złotych, kiedy zobaczył reklamę w internecie i postanowił zainwestować w budowę rurociągu skuszony wizją szybkiego zysku. Kobieta natomiast kliknęła w link przesłany w wiadomości od rzekomego kuriera. W wiadomości była informacja o niedopłacie do przesyłki.

Nie klikaj bezmyślnie!

Logując się przez przesłany link straciła z konta ponad 8 tysięcy. Zastanów się nim klikniesz w link albo będziesz chciał zainwestować po obejrzeniu reklamy w internecie. Jeden fałszywy ruch i możesz stracić swoje oszczędności, bo oszuści nie śpią i są bezwzględni jeśli chodzi o nasze pieniądze - ostrzega policja.

Oszuści mają coraz bardziej wymyślne metody działania, szczególnie w okresie przedświątecznym łatwo dajemy się nabrać. Masz niedopłatę do paczki, twoja córka miała wypadek, zainwestuj z szybkim zyskiem-wszystkie te hasła mają wspólny mianownik-to bardzo często metody działania oszustów.

Są mili i uprzejmi, ale to pozory

- Czujność, przezorność, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek mogą nas uratować przed popełnieniem błędu i stratą oszczędności. Nieuczciwi ludzie, którzy chcą wzbogacić się naszym kosztem nie mają skrupułów, często są mili i uprzejmi. W rozmowie telefonicznej sprawiają wrażenie profesjonalistów - podkreśla nadkom. Aneta Berestecka, rzeczniczka KPP w Żarach.

Jak się uchronić przed oszustami?

  • nigdy nikomu nie podawaj danych logowania do swojego konta internetowego,
  • bądź ostrożny podając w internecie numer swojej karty kredytowej,
  • nie klikaj żadnych odsyłaczy w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami,
  • dokonując zakupów zastanów się, czy oferta zbyt atrakcyjna cenowo nie jest podejrzana,
  • zainstaluj dodatkowe blokady konta i kart płatniczych, jakie zalecają pracownicy banku,
  • kiedy kupujący lub sprzedający lub ktokolwiek inny prosi cię o zainstalowanie nieznanego oprogramowania na telefon lub komputer, zastanów się – to może być program do szpiegowania twoich ruchów na klawiaturze, w ten sposób oszust widzi pulpit twojego laptopa i tak zdobywa twoje hasła do logowania.
  • stosuj dwuskładniowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia sms);
  • zawsze potwierdzaj tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory – najlepiej zadzwonić do takiej osoby;
  • zawsze sprawdzaj dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie),
  • nie otwieraj załączników do wiadomości, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy
emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska