MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci skazani prawomocnym wyrokiem. Byli agresywni w czasie interwencji w Lubsku

Michał Korn
Michał Korn
Wideo
od 12 lat
Byli policjanci z Żar usłyszeli prawomocne wyroki. Chodzi o agresywne zachowanie oraz przekroczenie uprawnień w czasie jednej z interwencji, do której doszło w Lubsku (powiat żarski). Muszą zapłacić też zadośćuczynienie poszkodowanemu.

Sprawa dotyczy dwóch byłych już funkcjonariuszy policji z Żar, a chodzi o interwencję w Lubsku. Mundurowi zostali skazani za przekroczenie uprawnień i niezasadne użycie środków przymusu bezpośredniego oraz spowodowanie obrażeń ciała zatrzymanego pokrzywdzonego.

Policjanci skazani prawomocnie

39-letni policjant został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniem na 3 lata. Został uznany winnym przekroczenia uprawnień poprzez bezzasadne użycie kajdanek i bezprawne pozbawienie wolności.

38-letni policjant usłyszał wyrok 10 miesięcy więzienia z warunkowym zawieszeniem na 3 lata. Sąd uznał go winnym przekroczenia uprawnień poprzez bezzasadne użycie kajdanek, bezprawne pozbawienie wolności oraz spowodowanie obrażeń ciała, które naruszył czynności narządów ciała na okres nie dłuższy niż 7 dni.

- Obrażenia ciała zostały sklasyfikowane przez biegłego z zakresu medycyny sądowej. Obaj funkcjonariusze zostali skazani na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Zobowiązani są również do wypłacenia nawiązki na rzecz pokrzywdzonego po 10 tysięcy złotych - mówi Robert Kmieciak, prokurator Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

Nie można tak traktować osób słabszych

Przekroczenie uprawnień przez tych funkcjonariuszy to elementy, które przez prokuraturę będą bardzo surowo ścigane.

- Funkcjonariusze wiedzą doskonale, są szkoleni i mają prawo korzystać ze środków przymusu bezpośredniego i muszą to robić, to jest oczywiste, ale w sposób nieprzekraczający zasad określonych w ustawie o policji i ustawie o użyciu broni i środków obezwładniających. Nie można osób słabszych, nawet jeżeli to jest przestępca, w taki sposób traktować - podkreśla prokurator.

Przypomnijmy, że do tego zdarzenia doszło 23 czerwca 2019 roku na terenie Lubska. Policjanci wówczas brutalnie zatrzymali i skuli kajdankami mężczyznę.

Czytaj również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska