MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Półmetek VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Żaganiu ZDJĘCIA[]

Wojciech Olejarz
Wszystkie festiwalowe koncerty rozpoczynają się w niedzielę o godzinie 19:00, zawsze w kościele Mariackim w Żaganiu, których organizatorem jest Żagańskie Stowarzyszenie Muzyczne im. Haliny Czerny-Stefańskiej.
Wszystkie festiwalowe koncerty rozpoczynają się w niedzielę o godzinie 19:00, zawsze w kościele Mariackim w Żaganiu, których organizatorem jest Żagańskie Stowarzyszenie Muzyczne im. Haliny Czerny-Stefańskiej. Wojciech Olejarz

Niecodzienne instrumentarium w kościele pw. WNMP w Żaganiu przyjęte entuzjastycznie przez festiwalową publiczność.

Kolejnymi artystami w drugim koncercie VI MFMOiK w Żaganiu, który odbył się w niedzielny wieczór, 13 października w kościele Mariackim byli: Paweł Seligman, który jako kolejny wirtuoz odkrywał żagańskie organy w utworach Bacha i Moniuszki oraz znany doskonale żagańskim melomanom Bernard Maselli. Ten drugi, to jeden z najlepszych muzyków grających na instrumentach perkusyjnych w kraju, ale również znany za granicą. Zaprezentował licznie zgromadzonej publiczności swój kunszt gry na KAT-cie, to elektroniczny instrument zbudowany na bazie wibrafonu, który przetwarza w sposób cyfrowy dźwięki uderzanych płytek pałkami, co daje muzykowi nieograniczone możliwości modyfikacji i rozbudowy każdego wykonywanego utworu. Artysta nie krył wzruszenia opowiadając o swoich wspomnieniach z Żagania, które przez wiele lat gromadził podczas Międzynarodowych Forów Perkusji w Żaganiu, gdzie był wieloletnim wykładowcą. Nazwał nawet Żagań swoim drugim domem, co zostało przyjęte brawami. Ale Robert Maselli grał nie tylko na elektrycznym wibrafonie, zaprezentował też niewielki orientalny instrument akustyczny – Karimbę. W jego wykonaniu usłyszeliśmy zarówno utwory klasyczne, jak i interpretacje przebojów muzyki rozrywkowej.

Koncert poprowadził Sławomir Kozłowski, a gospodarzami wieczoru byli: Kś. Kanonik Władysław Tasior i Stanisław Piniuta – dyrektor organizacyjny festiwalu.

Kolejne dwa festiwalowe koncerty zapowiadają się równie ciekawie, w których usłyszymy -20.10.2019: Zbigniewa Gacha (organy) i Piotra Gacha (wiolonczela), a na zakończenie festiwalu, 27.10.2019: Andrzeja Chorosińskiego (organy), Halinę Frąckowiak (śpiew) i Michała Chorosińskiego (poezja).

Wszystkie festiwalowe koncerty rozpoczynają się w niedzielę o godzinie 19:00, zawsze w kościele Mariackim w Żaganiu, których organizatorem jest Żagańskie Stowarzyszenie Muzyczne im. Haliny Czerny-Stefańskiej.

Zobacz również: Koncert chórów w Ostrowcu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska