Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska 2050 zgłosiła kandydaturę Romana Giertycha do Senatu

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Szymon Hołownia: Roman Giertych został zgłoszony i przeze mnie i przez Michała Kobosko jako kandydat do Senatu.
Szymon Hołownia: Roman Giertych został zgłoszony i przeze mnie i przez Michała Kobosko jako kandydat do Senatu. Adam Guz/ Polska Press
Polska 2050 zgłosiła Romana Giertycha do Senatu. Informację tę potwierdził w czwartek lider tego ugrupowania Szymon Hołownia.

O to, czy Roman Giertych zostanie zgłoszony przez Polskę 2050 na kandydata do Senatu Szymon Hołownia został zapytany w programie #RZECZoPOLITYCE.

– Roman Giertych został zgłoszony i przeze mnie i przez Michała Kobosko jako kandydat do Senatu na takie samej zasadzie, na jakiej z paktem senackim relacje będą mieli Adam Bodnar czy Wadim Tyszkiewicz czy Krzysztof Kwiatkowski czy inni kandydaci, którzy będą jako niezależni startowali w swoich okręgach, a pakt senacki nie będzie wystawiał przeciwko nim żadnych kontrkandydatów – odparł polityk.

– Na takiej zasadzie - nie, jako kandydat Polski 2050, ale kandydat niezależny Roman Giertych, został zgłoszony – doprecyzował.

Hołownia tłumaczył, że Giertycha interesuje konkretny okręg wyborczy, który jest dzisiaj w gestii Platformy Obywatelskiej. Zastrzegł, że nie wie, jakie są wyniki rozmów między tą partią a mecenasem. – My już w tym nie uczestniczyliśmy – dodał.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dopytywany, o jaki okręg chodzi, Hołownia poinformował, że Giertych jest zainteresowany "okręgiem podpoznańskim". – My nie zgłaszaliśmy z konkretnego okręgu. My mówiliśmy, że jeżeli będzie trzeba możemy zaproponować, któryś ze swoich okręgów, jeżeli miałoby to "odbarczyć" sytuację po to, żeby ta układanka się poprzesuwała. Identycznie zrobiłem z Adamem Bodnarem. Zaproponowałem, ponieważ był pat w Warszawie, a nie pakt, że jeden z naszych okręgów może posłużyć, jako rodzaj takiej stabilizacji, że ktoś się tu przesunie, gdzieś tutaj się to wszystko poukłada, i rzeczywiście po tym obrocie, po 12 godzinach sytuacja się wyklarowała i od tej strony jesteśmy umówieni – powiedział lider Polski 2050.

Zaznaczył, że nie wie jak będzie z Giertychem, bo "jego interesuje tylko ten okręg, nie interesują go inne, również te, które były w naszej gestii".

– On nie jest kandydatem Polski 2050, natomiast tak, położyłem oficjalnie jego nazwisko na pakcie senackim, jako kandydata niezależnego na takiej samej zasadzie, na jakiej kandydują kandydaci, o których przed chwilą wspominałem – wyjaśnił Hołownia.

Posłanka Lewica ostrzegała Hołownię przed zgłoszeniem kandydatury Giertycha

Zdecydowany sprzeciw wobec kandydatury Giertycha do Senatu wyrażała dotychczas Lewica. Szczególnie ostro odnosiła się do sprawy posłanka Anna Maria Żukowska, która określiła mecenasa jako "reaktywatora faszoli w Polsce", który "szczeka, że by chciał do Senatu".

Była rzeczniczka SLD ostrzegała nawet przed zgłoszeniem jego kandydatury Szymona Hołownię. Jak podkreśliła, jeśli to zrobi, "będzie dilował z całym jego dziedzictwem".

"Program" Romana Giertycha: Wypalenie PiS-owskiej zarazy

Roman Giertych to były prezes Młodzieży Wszechpolskiej i Ligi Polskich Rodzin oraz wicepremier i minister edukacji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W ostatnich latach uchodzi za adwokata powiązanego z opozycją, który nie kryje swojego wrogiego stosunku do partii rządzącej. W jednym z wielu kontrowersyjnych wpisów przedstawił "dziesiątkę Romana". Wśród jego postulatów znalazły się: delegalizacja PiS, osądzenie i surowe ukaranie wszystkich biorących udział w "zamachu na demokrację" oraz likwidacja wszystkich pomników rodziny Lecha Kaczyńskiego.

"Naszym narodowym zadaniem jest nie tylko obalić PiS, ale wypalić tę zarazę do korzeni" – pisał w czerwcu tego roku.

Negocjacje ws. paktu senackiego. "Giertych grymasi"

Od kilku tygodni trwają negocjacje ws. paktu senackiego. W ubiegłym tygodniu doszło do kolejnego już spotkań liderów partii opozycyjnych: Donalda Tuska, Włodzimierza Czarzastego, Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Z dotychczasowych doniesień wynikało jednak, że czołowi politycy opozycji nie porozumieli się z Romanem Giertychem.

Jak informowała wcześniej PAP, mecenasowi zostały przedstawione pewne propozycje startu w ramach paktu, na które byłyby skłonne zgodzić się wszystkie strony negocjacji, łącznie z Lewicą.

– Ale Giertych grymasi, nie chce się zgodzić na te propozycje i forsuje, by pakt poparł jego pomysł startu z okręgu, który sam wskazał – powiedział PAP polityk partii, która bierze udział w negocjacjach. Chodzi o okręg pod Poznaniem, gdzie od lat wygrywa Platforma Obywatelska. Jednak - jak wynika z informacji PAP - PO nie chce, by z tego okręgu startował Giertych nawet jako kandydat niezależny, przeciwko któremu pakt nie wystawiłby kontrkandydata. Nie wiadomo, jaka ostatecznie będzie w jego sprawie decyzja.

Kandydatów opozycji w ramach paktu senackiego mamy poznać po ogłoszeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę terminu wyborów parlamentarnych.

rp.pl, PAP

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Polska 2050 zgłosiła kandydaturę Romana Giertycha do Senatu - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska