OPRAC.:
Aleksandra Jaros
Marek Majewski
To ósme zwycięstwo Biało-Czerwonych w rozgrywkach Ligi Narodów. Turniej finałowy odbędzie się w Polsce. fot. PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG
Polska pokonała Brazylię w meczu fazy grupowej siatkarskiej Ligi Narodów 2023. Canarinhos lepsi byli tylko w drugim secie, w pozostałych musieli uznać wyższość Biało-Czerwonych.

Biało-Czerwoni pokonali Brazylię

W piątek rano w mieście Pasay City na Filipinach odbył się mecz Polska - Brazylia w ramach fazy grupowej Ligi Narodów 2023 w siatkówce mężczyzn.

Nasi reprezentanci po udanym pierwszym secie prowadzili 1:0. Drugi set należał do Brazylijczyków, którzy wyrównali wynik. W kolejnych dwóch partiach Biało-Czerwoni nie pozostawili jednak canarinhos żadnych złudzeń, wygrywając obie do 21.

Najskuteczniejszy na boisku był Leon, który uzyskał 22 punkty. Łącznie Polacy zdobyli o siedem punktów więcej od rywali i taka była różnica w popełnionych błędach, inne statystyki były niemal identyczne.

To trzecia z rzędu wygrana Polaków z Brazylijczykami. Dwa poprzednie zwycięstwa odnieśliśmy przed rokiem w Lidze Narodów i mistrzostwach świata.

Polska – Brazylia 2:1 (25:24, 22:25; 25:21; 25:21)

Wilfredo Leon był jednym z najjaśniejszych punktów reprezentacji Polski podczas meczu z Brazylią. fot. PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG

Polacy uniknęli błędów z meczu ze Słowenią

Biało-Czerwoni zaczęli w zgoła innym składzie i stylu niż środową potyczkę ze Słoweńcami, kiedy przegrali dwa pierwsze sety. W pierwszej szóstce w porównaniu z pierwszym występem w Pasay został tylko rozgrywający Marcin Janusz, a obok niego pojawili się: Wilfredo Leon, Bartosz Kurek, Bartosz Bednorz oraz para środkowych Jakub Kochanowski i Karol Kłos. Z kolei na libero uwijał się Paweł Zatorski.

Podopieczni Grbica grali spokojnie, pewnie i w zasadzie od pierwszych akcji systematycznie budowali przewagę. Po asie serwisowym Bednorza było 9:6, po ataku w aut Ricardo Lucarellego zrobiło się 13:9, a pięć punktów różnicy (16:11) tablica wyników pokazała po jednym z kilku nieudanych zbić Alana, który w nowym sezonie będzie reprezentował barwy Indykpolu AZS Olsztyn.

Po polskiej stronie siatki, poza blokiem, świetnie funkcjonował każdy element, co przełożyło się na prowadzenie 24:19. Wtedy przydarzył się wicemistrzom świata krótki przestój przy zagrywce Honorato, ale atakiem ze skrzydła seta zamknął Leon. 25:23.

Pochodzący z Kuby siatkarz także na początku drugiej odsłony kilka punktów, kilka razy Polacy "złapali" rywali blokiem, ale ci odpowiadali skuteczną zagrywką i rezultat długo oscylował wokół remisu. Sprytny serwis Alana, za chwilę as Lucasa sprawiły jednak, że Brazylia odskoczyła na 16:12. Sytuację uspokoiło krótkie wejście na boisko Aleksandra Śliwki, a po dotknięciu siatki przez przeciwników Polacy tracili do nich już tylko punkt (15:16). Zablokowany w ataku został jednak Kurek, pomylił się Kochanowski i ponownie Brazylijczycy mieli kilka punktów w zapasie.

Biało-czerwoni obronili dwa setbole, ale przy trzecim w aut zaserwował Kochanowski i skończyło się 25:22 dla canarinhos.

Canarinhos lepsi od Polaków okazali się jedynie w drugim secie. W pozostałych musieli uznać wyższość Biało-Czerwonych. fot. PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG

Decydujące sety bez Kurka, ale zwycięskie

Początek trzeciej partii to znowu kłopoty Polaków w przyjęciu i trochę chaosu w grze, więc przy stanie 4:6 Grbic poprosił o przerwę. Jego rady nie od razu, ale przyniosły skutek, podobnie jak dokonane zmiany. Z bardzo dobrej strony pokazał się Łukasz Kaczmarek, w jego ślady poszedł Norbert Huber i Biało-Czerwoni wypracowali dwa punkty przewagi (17:15, 19:17). Po ataku w aut Honorato, a następnie udanej kontrze Bednorza zrobiło się 24:20, a seta zakończyła zepsuta zagrywka przez Lucasa.

Dobrą dyspozycję w tym spotkaniu Leon potwierdził na początku czwartej partii skutecznymi zagrywkami i było 6:3, a po błędzie w ataku Lucarellego prowadzenie Polaków wzrosło do czterech "oczek" (8:4). Trener Renan Dal Zotto ratunku szukał w zmianach, ale nie przynosiły one zakładanych efektów. Po "kiwce" Leona było 15:10, a po ataku w siatkę Felipe Roque 18:13.

Do końca seta i meczu emocje zarówno na trybunach, jak i na boisku były już jakby mniejsze, Polacy kontrowali przebieg wydarzeń i pewnie zwyciężyli 25:21, a pojedynek zakończył atakiem z krótkiej Huber.

W trzecim i czwartym secie w polskiej ekipie zabrakło Bartosza Kurka, który opuścił boisko utykając, a w ogóle na placu gry nie pojawił się Mateusz Bieniek, który odczuwał skutki meczu ze Słowenią.

Absencja Bartosza Kurka w decydujących setach nie zatrzymała Polaków.
Absencja Bartosza Kurka w decydujących setach nie zatrzymała Polaków. fot. PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG

Polscy siatkarze w Lidze Narodów 2023

To ósme zwycięstwo Biało-Czerwonych w tych rozgrywkach. Rywalizację na Filipinach wicemistrzowie świata rozpoczęli w środę od starcia ze Słowenią, które wygrali 3:2.

W sobotę o godz. 9 czasu polskiego zespół trenera Nikoli Grbica zmierzy się z Kanadą, a na zakończenie w niedzielę (godz. 13) spotka się z niepokonaną dotychczas Japonią.

Turniej finałowy odbędzie się w Polsce w dniach 19-23 lipca. Gospodarzem wydarzenia będzie Ergo Arena w Gdańsku.

Źródło: i.pl/PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!