Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie sieci komórkowe rezygnują z sieci 3G. Kto musi wymienić telefon i kartę SIM? Zobacz, kiedy nastąpi wyłączenie

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Operatorzy oferują bezpłatną wymianę kart SIM na nowsze.
Operatorzy oferują bezpłatną wymianę kart SIM na nowsze. Tomasz Hołod / Polska Press
Technologia telefonii komórkowej trzeciej generacji jest już dość starym rozwiązaniem, z którego korzysta coraz mniej osób. Dużo szybsze i najpowszechniejsze obecnie 4G oraz wchodzące do Polski 5G powoli przejmuje zadania starszego standardu. Polscy operatorzy komórkowi stopniowo zaczynają informować o wyłączaniu wsparcia dla tej technologii w celu zwolnienia pasma dla nowych standardów. Co to oznacza dla nas?

Spis treści

Czym jest sieć 3G?

3G to standard cyfrowego przesyłania danych w telefonii komórkowej. Dysponuje ona dodatkowymi usługami umożliwiającymi transmisję obrazu wideo i pakietów, co nie było możliwe w szybki i optymalny sposób przy pomocy wcześniejszych technologii, znanych jako

 • GSM,
 • GPRS
 • i EDGE.

Zauważenie potencjału i przydatności drzemiącego w technologii 3G spowodowało przede wszystkim przyspieszenie i rozwój istniejących już na rynku rozwiązań. Najpopularniejszy obecnie standard 4G i rozpowszechniane stopniowo w Polsce 5G to sieci szybsze, bezpieczniejsze oraz mniej zawodne. Z tego powodu światowi operatorzy powoli odchodzą od starszej technologii, aby móc rozwijać te nowsze i lepsze.

Operatorzy wycofujący się z obsługi 3G

Do tej pory trzech operatorów sieci komórkowych w Polsce ogłosiła zamiar odejścia od obsługi sieci 3G. Są to:

 • T-Mobile - wyłączenie już nastapiło;
 • Orange - wyłączanie obsługi standardu już trwa;
 • Play - w przeciągu najbliższych 5 lat.

W przypadku Orange pierwszy etap zaplanowany był na 26 września i obejmował powiaty:

 • pilski,
 • złotowski,
 • wałecki,
 • wieruszowski,
 • wieluński
 • i pajęczański.

Najnowsza fala wyłączeń ma odbyć się na północy Polski. Z harmonogramu Orange wynika, że w maju dostęp do 3G utracą mieszkańcy 11 powiatów w okolicach Słupska i Koszalina:

 • 6-10 maja – powiaty: słupski (z miastem Słupsk), lęborski, sławieński, bytowski;
 • 13-17 maja – powiaty: koszaliński (z miastem Koszalin), człuchowski, szczecinecki;
 • 20-24 maja – powiaty: kołobrzeski, białogardzki, świdwiński, drawski.

Orange informuje, że aktualnie z sieci 4G/LTE korzysta 96% ich klientów. Odsetek osób uzależnionych od 3G jest niewielki i wynosi jedynie 3%. W związku z tym do 2025 roku firma zamierza zupełnie zrezygnować z używania tej technologii przesyłania danych. Jak podaje rzecznik prasowy Orange, Wojciech Jabłczyński:

Nie mamy jeszcze ustalonej dokładnej daty wyłączenia 3G. Planujemy, że dla poszczególnych regionów Polski będą to lata 2024 – 2025.

Podkreśla on również, że informacja o zamiarze wyłączenia 3G została opublikowana już teraz, aby każda osoba zaliczająca się do tej mniejszości zdążyła wymienić urządzenie i kartę SIM na nowsze. Operator T-Mobile informował o fakcie już kilka miesięcy wcześniej.

Kto musi wymienić kartę SIM i telefon?

Po wyłączeniu sieci 3G część osób będzie musiała wymienić kartę SIM lub telefon, aby móc dalej korzystać z Internetu. Jednak po wyłączeniu sieci 3G klienci nadal będą mieli możliwość wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości SMS, gdyż te obsługiwane są przez sygnał 2G.

Oznacza to, że seniorzy posiadający przystosowane aparaty telefoniczne bez obsługi 4G, którzy używają komórki jedynie do dzwonienia i okazyjnie do odczytania czy wysłania wiadomości SMS nie muszą wymieniać sprzętów. Nie oznacza to jednak, że nie mają powodów do obaw - sieć 2G, która wciąż będzie wspierana, jest powolna i podatna na przeciążenia, a jakość połączeń zdecydowanie odbiega od najnowszych standardów.

Jeśli jesteś abonentem Orange, a nie masz pewności, czy twój telefon obsługuje nowsze od 3G sieci i czy posiadasz odpowiednią kartę SIM, możesz wysłać bezpłatnego SMS-a o treści KARTA na numer 80233. W odpowiedzi otrzymasz informację dotyczącą tego, czy musisz podjąć jakiekolwiek działania przed wyłączeniem 3G.

Podsumowując: w nowy telefon wyposażyć się muszą jedynie abonenci używający mobilnych usług internetowych. Jeśli chodzi o kartę SIM, tylko niektórzy użytkownicy będą musieli ją wymienić - jeśli ta obsługuje wyłącznie starsze pasma sieci, takie jak 2G i 3G. Większość operatorów w takiej sytuacji wyda nowy egzemplarz karty z przypisanym tym samym numerem telefonu bez żadnych opłat.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przebywa palaczy. „Zatrważające dane”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polskie sieci komórkowe rezygnują z sieci 3G. Kto musi wymienić telefon i kartę SIM? Zobacz, kiedy nastąpi wyłączenie - GRA.PL

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska