Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pominik ofiar Stalagu w Żaganiu. Czy wiecie kogo przedstawia, kiedy powstał i kto był jego autorem?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Czy pomnik ofiar Stalagu odzwierciedla los jeńców?
Czy pomnik ofiar Stalagu odzwierciedla los jeńców? Małgorzata Trzcionkowska
Czy pomnik jeńca Stalagu w Żaganiu odzwierciedlał rzeczywiste położenie przetrzymywanych tam w czasie II wojny światowej ludzi? Kogo przedstawiał? Czy Niemcy przestrzegali Konwencji Genewskiej? Kiedy został odsłonięty i kto był jego autorem? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tekście pod galerią zdjęć.

Zobaczcie film o operacji "Drewniany Koń" w żagańskim obozie

od 16 lat

Pomnik ku czci jeńców obozów w Sagan został odsłonięty 3 września 1961 roku w Żaganiu, przy ul. Lotników Alianckich.
Pod pomnikiem od lat odbywają się miejskie uroczystości. Jego autorem jest pochodzący ze Śremu polski rzeźbiarz Mieczysław Welter, utytułowany polski rzeźbiarz, który od 1956 roku brał udział w wystawach ogólnopolskich i za granicą. W 1960 dostał stypendium we Włoszech, potem podróżował artystycznie po Europie, Meksyku, Korei, Mongolii i Chinach. Jest autorem m.in. pomnika Kopernika w Meksyku, czy pomnika Fryderyka Chopina w Palma de Mallorca.
Rzeźba w Żaganiu symbolizuje jeńców wojennych, którzy cierpieli i zmarli w obozie w latach 1939-1945.
W 2015 roku zakończył się remont Pomnika Ofiar Stalagu VIIIC, na który środki przekazało m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pomnik odsłonięty 3 września 1961 roku. Powstał z inicjatywy Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz władz Miasta Żagań.

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Muzeum w Żaganiu zostało otwarte 28 września 1971 roku, jako Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu.
Budowa obiektu trwała od 1967 roku, a w owych czasach był on oddziałem Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Inicjatorem jego powstania był Wojewódzki Obywatelski Komitet Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz Zarządu Okręgu ZBOWiD.
Budynek zaprojektowali mgr inż. Marian Wyczałkowski, zielonogórski architekt, który na swoim koncie miał między innymi Biuro Wystaw Artystycznych na deptaku w Zielonej Górze, czy Dom Kombatanta przy Wieży Braniborskiej (zmarł w 2020 roku) oraz mgr inż. Tadeusz Kmiecik.
Od 2009 roku placówka nosi nazwę Muzeum Obozów Jenieckich.

Czy tak wyglądali jeńcy alianccy z obozów w Sagan?

Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu zaznacza, że przez władze niemieckie traktowani zgodnie z Konwencją Genewską. Obóz podlegał Luftwaffe. Trafiali do niego lotnicy, do których niemiecka załoga odnosiła się z szacunkiem.
Komendant stalagu, pułkownik von Lindeiner był człowiekiem wykształconym i honorowym. Nie był fanatycznym nazistą. Nie stosowano w obozach terroru. Reżim obozowy polegał na apelach i liczeniu jeńców, którzy w obozie mieli własny teatr, orkiestrę, grali w piłkę i uprawiali sport.

Skąd szkielet jeńca na pomniku?

Dyrektor Marek Łazarz przyznaje, że złe traktowanie dotyczyło jeńców radzieckich, ponieważ ZSRR nie podpisał Konwencji Genewskiej. Grupa Rosjan była przetrzymywana w Stalagu VIII C, a także w obozie w Neuhammer, czyli dzisiejszym Świętoszowie.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska