MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik przyrody w Szprotawie. Flins jest objęty ochroną prawną

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
- Osobliwy głaz narzutowy o nieokreślonych do końca rozmiarach, bo jego część jest zagłębiona w ziemi, odkrył sto lat temu śląski botanik Theodor Schube, prekursor ochrony przyrody - opowiada Maciej Boryna, szprotawski regionalista. - Skała została objęta ochroną prawną jeszcze przed II wojną światową, a Schube zaliczył ją do jednego z najważniejszych pomników przyrody w dawnej rejencji legnickiej.

Głaz leży na północnej granicy ziemi szprotawskiej i jest widoczny z drogi wojewódzkiej nr 297 na odcinku pomiędzy Długiem a Borowem Wielkim. Kartograficznie to przy nim znajduje się źródło Potoku Sucha, malowniczego prawego dopływu rzeki Szprotawy. Nie można wykluczyć, że historycznie skała posłużyła jako punkt odniesienia przy ustalaniu granicy pomiędzy dystryktem szprotawskim a kożuchowskim.

Głaz na mapie:

Największy głaz z regionie

- Oficjalnie to największy eratyk w regionie (czyli głaz narzutowy). Pozornie nie aż tak wielki, ale okazuje się, że niezbadana jego część zalega w ziemi - wyjaśnia Maciej Boryna. - Co ciekawe, to nie otoczony kamień, jakich w okolicy niemało, lecz ułamany fragment większej części skały. Może dlatego był dla Schubego interesujący. Niewykluczone, że mamy do czynienia nie z typowym głazem narzutowym, lecz o wiele rzadszym tzw. porwakiem lodowcowym wyrwanym z podłoża w czasie ruchu lądolodu i przeniesionym na olbrzymie odległości. Wedle wstępnej analizy składa się z granitu oraz kwarcu czystego, białego i czarnego, być może zawiera kryształy. Jego pochodzenie jest zgoła inne aniżeli wszystkich innych większych głazów w okolicy. Dlatego warty jest zbadania naukowego. Na kamieniu widoczne są ślady dłuta, co z jednej strony wskazuje na ludzką działalność destrukcyjną, a z drugiej być może nigdy nie dowiemy się jak wielki był to okaz.

Głaz objęty opieką prawną

W 2019 roku Rada Miejska Szprotawy z inicjatywy Towarzystwa Bory Dolnośląskie objęła głaz ochroną prawną jako pomnik przyrody nieożywionej. Jeszcze w tym samym roku przy obiekcie stanął szyld informacyjny i ustawiono ławkę dla podróżnych.
Mimo że leży blisko drogi wojewódzkiej, to aktualnie nie ma możliwości zjazdu do pomnika. Sugerowana trasa zastępcza ma punkt startowy w Borowie Wielkim, ewentualnie w Długiem. Trasa tylko w części nadaje się do przejazdu rowerem, stąd jest do pokonania jedynie pieszo, a i to niekiedy niezbyt wygodnymi odcinkami. - Rozważamy wprowadzenie Flinsa do grupy obiektów kwalifikowanych do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej, a we współpracy z Nadleśnictwem Szprotawa stworzenie dogodnego dostępu do pomnika - dodaje regionalista.
Źródło: Sprotavia Touristica

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska