MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Starożytni Bobrzanie zawitali do Szprotawy! Można ich spotkać w Parku Słowiańskim!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Parku Słowiańskim w Szprotawie można wyruszyć ścieżką archeologiczną "Starożytni Bobrzanie". To szlak edukacyjny, dzięki któremu można się zapoznać z odkryciami starożytnych obiektów na ziemi szprotawskiej – mówi jej projektant Maciej Boryna z Biura Turystyki i Edukacji Regionalnej w Szprotawie. Jako pierwsi, szlak zainaugurowali uczniowie klasy z rozszerzoną historią z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Szprotawie, pod opieką Marcina Zarzecznego. Młodzież nie tylko przeszła trasę, ale również wysłuchała ciekawej prelekcji.

Ścieżka ma długość ok. 1,5 km w jedną stronę i można ją przejść w godzinę lekcyjną. Na trasie ustawiono barwnie ilustrowane tablice edukacyjne, nowe solidne ławy do siedzenia oraz kamienne tablice z inskrypcjami. Archeologiczną przygodę rozpoczynamy spod kładki przez rzekę Bóbr przy Osiedlu Słonecznym, gdzie umieszczono mapę całej trasy i najważniejsze informacje.

Co zobaczymy na ścieżce w Szprotawie?

- Na pierwszej stacji, na leśnej polanie zobaczymy rekonstrukcję kamiennego kręgu, nawiązującego do megalitycznych kalendarzy - opowiada Maciej Boryna. - Nosi on nazwę "małe Stonehenge" i już jest przedmiotem eksperymentów mieszkańców. Kolejną stację urządzono nad pięknym śródleśnym stawem. Stanął tam oficjalny pomnik poświęcony bitwie w Lesie Dziadoszyców 1 września 1015 roku, w której piechota Chrobrego pokonała niemiecki oddział doborowych rycerzy. Miejsca rzeczonej bitwy do dziś nie odnaleziono, a zagadkę tę od lat próbuje rozwiązać Muzeum Ziemi Szprotawskiej.

Park Słowiański wraz z Grzęzawiskiem Chorwackim stanowi jedną z potencjalnych lokalizacji bitwy. Bo to przecież tuż obok, w Iławie Chrobry w 1000 roku wystawnie ugościł cesarza rzymskiego Ottona III pielgrzymującego z Rzymu do Gniezna.

Gród Chrobry w szprotawskim parku

Największe wrażenie robi stanowisko archeologiczne Gród Chrobry. To jednocześnie pomnik przyrody – olbrzymi ostaniec erozyjny w pradolinie rzeki Bóbr. Archeolodzy dopatrzyli się w jego bryle ingerencji człowieka. Ponadto podczas niedawnych wykopalisk pod patronatem Polskiej Akademii Nauk znaleziono ceramikę średniowieczną i denar krzyżowy z XI wieku. Zaskoczeniem było odkrycie starożytnej jamy zasobowej. Może to korelować z XIX-wiecznym podaniem, że na wzgórzu niegdyś składano ofiary. Niemieccy badacze pisali, że był tu gród z czasów polskich.

Starożytne kurhany na trasie

Z tablic edukacyjnych możemy się dowiedzieć również o starożytnych kamiennych budowlach, jak np. gronach skrzynkowych i kurhanach, które znaleziono na północy gminy Szprotawa. Część trasy wiedzie przez malownicze nadbobrzańskie rozlewiska, gdzie często możemy zauważyć przyrodników polujących z aparatem fotograficznym.

- Grupy szkolne i zorganizowane mogą skorzystać z asysty przewodnika oraz zaplanować na zakończenie ognisko na malowniczej polanie - zachęca Maciej Boryna. - A kolekcjonerów odsyłamy do Punktu Informacji Turystycznej po odbiór okolicznościowego magnesu na lodówkę.

- Serdecznie zapraszam do odkrywania historycznych tajemnic Szprotawy, skrywających się w cennym przyrodniczo Parku Słowiańskim – podkreśla Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy.

Do ścieżki utworzono także dedykowaną stronę internetową, a na tablicach edukacyjnych znajdują się przekierowujące do niej kody QR.

Strona ścieżki:
https://borynam.wixsite.com/starozytni-bobrzanie

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska