Pomnik Wikipedii w Słubicach odsłonięty

bebZaktualizowano 
Pomnik kosztował ok. 40 tys. zł, stanął niedaleko granicy, przy placu Frankfurckim.
Już w 22 językach pojawiła się w Wikipedii informacja, że w Słubicach powstał pomnik tej unikatowej encyklopedii, w której jest dziś 30 mln haseł.

Odsłonięto go wczoraj (22 października) w obecności władz samorządowych, a także m.in. Garfielda Byrda, przedstawiciela światowego centrum Fundacji Wikimedia, który przyjechał na tę uroczystość z San Francisco. - Ważne jest dla nas upowszechnianie dostępu do wiedzy - podkreślał Amerykanin dodając, że pomysł pomnika bardzo mu się spodobał.

Natalia Szafran-Kozakowska z Wikimedia Polska chwaliła anonimowych wolontariuszy z całego świata, którzy tworzą tę encyklopedię podkreślając, że nie spodziewali się z pewnością, że ktoś postawi im pomnik.
Osobą, która wpadła na ten pomysł był dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor Collegium Polonicum w Słubicach, który wczoraj opowiadając o swoim zafascynowaniu Wikipedią mówił, że tworzą ją bezinteresownie tysiące osób na całym świecie, obecnie w 280 językach.

- My Polacy mamy z związku z Wikipedią szczególny powód do dumy. Od początku należeliśmy do jej najaktywniejszych współtwórców. Przez pierwszych 10 lat ilość haseł w języku polskim była na 4 miejscu w świecie, po języku angielskim, niemieckim i francuskim. Dzisiaj w języku polskim mamy 7 miejsce i ponad 1 mln haseł oraz drugą na świecie intensywność obecności w Wikipedii licząc ilość haseł na tysiąc użytkowników języka - podkreślał.

O tym, że pomnik jest rodzajem hołdu dla twórców haseł mówił też burmistrz Tomasz Ciszewicz. W jego przekonaniu zachętą, żeby postawić go właśnie nad Odrą było m.in. to, że na pograniczu uczy się młodzież z 40 krajów.

Tu, w Collegium Polonicum, filologię polską studiował autor projektu pomnika Mihran Hakobyan, który wcześniej skończył Akademię Sztuk Pięknych w Erewaniu. To on wymyślił, żeby cztery postacie (wysokie na 1,7 m): dwóch mężczyzn i dwie kobiety trzymały kulę ziemską składającą się z puzzli. Stoją na postumencie, który przypomina sterty kartek.

Jak pomnik podoba się słubiczanom? - Ciekawy - stwierdziła Irena Karnacz-Szyszka, która przyszła na jego odsłonięcie. Przyznała, że o Wikipedii dowiedziała się z naszej gazety, bo ma już swoje lata i dla niej internet to raczej kosmos.
- Dobrze, że coś się dzieje przy tym placu Frankfurckim - dodała jej koleżanka Aleksandra Gansewska. Pomnik stanął dokładnie po środku tego placu. Ciekawie wkomponował się w okrąg, który był centralnym punktem tego miejsca.
- Szkoda tylko, że na lepsze tworzywo nie wystarczyło miastu pieniędzy - skomentował to, że pomnik jest z tworzywa (pomalowanego na kolor brązu) Roland Semik.

Zobacz też: Kandydaci na prezydentów, wójtów i burmistrzów w Lubuskiem (pełna lista)

Nieruchomości z Twojego regionu

Wideo

polecane: Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Materiał oryginalny: Pomnik Wikipedii w Słubicach odsłonięty - Gazeta Lubuska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 45

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
M
Misio Rysio
W dniu 01.11.2014 o 07:24, fiorkala napisał:

a tyś po co tam był? parcie na szkło?

Tak razem z Rysiem gębę pchałem pod obiektyw TVN24, kiedy wywiadu udzielał dr Wojciechowski :)
zgłoś
f
fiorkala
W dniu 01.11.2014 o 06:29, Misio Rysio napisał:

Co za brednie?! Każdy kto był widział barana pchającego się pod obiektyw :)

 

 

      a tyś po co tam był?

   parcie na szkło?

zgłoś
f
fiorkala
W dniu 31.10.2014 o 23:28, Misio Rysio napisał:

A RYSIU nie jest niestety spoko gościu. Ani na burmistrza ani na woźnego się nie nadaje. Pożal się Boże doktor inżynier...

  a ty co?zazdrościsz żeś nie doktor?i nie inżynier?

było się kształcić

zgłoś
M
Misio Rysio
W dniu 01.11.2014 o 00:27, celestyna napisał:

Ten pomnik to jedna z wielu okazji do prezentacji wyborczej swojego komitetu wyborczego. Byli chyba wszyscy kandydaci. Za gratis taka reklama. Co tam te 60 kawałków.

Co za brednie?! Każdy kto był widział barana pchającego się pod obiektyw :)
zgłoś
c
celestyna

Ten pomnik to jedna z wielu okazji do prezentacji wyborczej swojego komitetu wyborczego. Byli chyba wszyscy kandydaci. Za gratis taka reklama. Co tam te 60 kawałków.

zgłoś
M
Misio Rysio
W dniu 30.10.2014 o 22:03, zakiwaczek napisał:

Potwierdzam w 100 % to co napisał (a) fiorkala. Też osobiście potwierdzam, że Pan Tomek to spoko gość. Tylko nie nadaje się na burmistrza i tyle. Wpadł w złe towarzystwo i doradców i teraz odbije się to mu czkawką. Otoczenie burmistrza to źli ludzie.

A RYSIU nie jest niestety spoko gościu. Ani na burmistrza ani na woźnego się nie nadaje. Pożal się Boże doktor inżynier...
zgłoś
z
zakiwaczek
W dniu 30.10.2014 o 20:34, fiorkala napisał:

a czy ja gdzieś napisałem że pan Tomasz Ciszewicz odpowiada za cokolwiek co zrobi pan Ireneusz Wożniak?tak prywatnie to pan Ciszewicz jest spoko gościem(znam,nawet jesteśmy na ty) tylko "znalazł się w nieodpowiednim czasie w nieodpowiednim towarzystwie"cóż jego wybór,jego błędy,jego odpowiedzialność-dlatego tak po nim teraz jadą(uwierz mi że w większości to przez jego "otoczenie")

Potwierdzam w 100 % to co napisał (a) fiorkala. Też osobiście potwierdzam, że Pan Tomek to spoko gość. Tylko nie nadaje się na burmistrza i tyle. Wpadł w złe towarzystwo i doradców i teraz odbije się to mu czkawką. Otoczenie burmistrza to źli ludzie. 

zgłoś
f
fiorkala
W dniu 30.10.2014 o 14:40, fsl.fsl napisał:

najważniejsze dla ciebie to zagłosować na gościa, który walił cię po łbie 4 kadencje, 15 lat jego rządów doprowadziły to miasto do zapaści finansowej, a basenu nie stawiał, więc skąd takie zadłużenie????bodziakowe stworzenia przeżerały kasę, wystawne burmistrzowskie życie, kredyty za kredytami, a zakiwaczek z fiorkalkiem cieszą sie jak stado nie powiem już czego ale ty tego nie zrozumiesz i fiorkalek też, piszę to ku przestrodze dla innych

 a co ty przez te piętnaście lat zrobiłeś dla tego miasta?

nie widziałeś prze tyle lat tego "zła"?nie reagowałeś?dziwne?

zgłoś
f
fiorkala
W dniu 30.10.2014 o 08:00, Misio Rysio napisał:

Powiem Ci tak... Na forach atakujecie Ciszewicza za wszystko, zasłużenie i niezasłużenie obrywa za każdą decyzję, również personalną. Jest np wątek dotyczący prezesa Woźniaka. Ciszewicz odpowiada twoim zdaniem za wszystko co zrobi Woźniak. Ale Ryszard to już nie odpowiada za "błędy" swojego zastępcy? I ciągnie się ten smród tyle lat. A wystarczyło jeden jedyny raz powiedzieć publicznie, że błędem było powołanie tego człowieka na swojego zastępcę.

a czy ja gdzieś napisałem że pan Tomasz Ciszewicz odpowiada za cokolwiek co zrobi pan Ireneusz Wożniak?

tak prywatnie to pan Ciszewicz jest spoko gościem(znam,nawet jesteśmy na ty) tylko "znalazł się w nieodpowiednim czasie w nieodpowiednim towarzystwie"

cóż jego wybór,jego błędy,jego odpowiedzialność-dlatego tak po nim teraz jadą(uwierz mi że w większości to przez jego "otoczenie")

zgłoś
f
fsl.fsl
W dniu 27.10.2014 o 11:50, zakiwaczek napisał:

Na głęboką i trafną analizę "sabota",zwolennik obecnej władzy fsl, fsl odpowiada tak płytko i głupio, że ciężko jest na to odpowiedzieć mi, a tym bardziej liczę, że do tego poziomu nie zniży się "sabot". Wybraliśmy w poprzednich wyborach kogo wybraliśmy i straconego czasu nic nam nie zwróci. Najważniejsze aby tego błędu już nie powtórzyć i nie głosować na kandydatów "zabąblowanych"

najważniejsze dla ciebie to zagłosować na gościa, który walił cię po łbie 4 kadencje, 15 lat jego rządów doprowadziły to miasto do zapaści finansowej, a basenu nie stawiał, więc skąd takie zadłużenie????

bodziakowe stworzenia przeżerały kasę, wystawne burmistrzowskie życie, kredyty za kredytami, a zakiwaczek z fiorkalkiem cieszą sie jak stado nie powiem już czego

 

ale ty tego nie zrozumiesz i fiorkalek też, piszę to ku przestrodze dla innych

zgłoś
M
Misio Rysio
W dniu 29.10.2014 o 19:23, fiorkala napisał:

równie dobrze można by napisać,że ty też możesz mieć z tym coś wspólnegotylko gdzie konkrety?

Powiem Ci tak... Na forach atakujecie Ciszewicza za wszystko, zasłużenie i niezasłużenie obrywa za każdą decyzję, również personalną. Jest np wątek dotyczący prezesa Woźniaka. Ciszewicz odpowiada twoim zdaniem za wszystko co zrobi Woźniak. Ale Ryszard to już nie odpowiada za "błędy" swojego zastępcy? I ciągnie się ten smród tyle lat. A wystarczyło jeden jedyny raz powiedzieć publicznie, że błędem było powołanie tego człowieka na swojego zastępcę.

zgłoś
f
fiorkala

równie dobrze można by napisać,że ty też możesz mieć z tym coś wspólnego

tylko gdzie konkrety?

zgłoś
M
Misio Rysio
W dniu 28.10.2014 o 19:25, fiorkala napisał:

a co ma Ryszard wspólnego z tą sprawą?

Nic, absolutnie nic :) 

hehehehehehe

nie dam Ci pretekstu do procesu w trybie wyborczym :)

Oznajmiam wszem i wobec, że Ryszard nie ma nic wspólnego z tą sprawą!!!!!!!!!!!!!!!!!

zgłoś
f
fiorkala

a co ma Ryszard wspólnego z tą sprawą?

zgłoś
M
Misio Rysio

Zabąblowanych powiadacie....? Czy to za rządów Ciszewicza wyprowadzono kogoś w kajdankach z Urzędu Miejskiego? Nie, chyba nie... Czy mi się wydaje czy to za rządów Ryszarda, jego zastępca został zatrzymany za łapówki?

Zakiwaczek ma rację. Rządy Ciszewicza to czas stracony... dla Rysia i jego ekipy...

zgłoś
Dodaj ogłoszenie