Pomnik Wikipedii w Słubicach odsłonięty

  Pomnik Wikipedii w Słubicach odsłonięty

  (beb)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Pomnik kosztował ok. 40 tys. zł, stanął niedaleko granicy, przy placu Frankfurckim.

  Pomnik kosztował ok. 40 tys. zł, stanął niedaleko granicy, przy placu Frankfurckim. ©Beata Bielecka

  Już w 22 językach pojawiła się w Wikipedii informacja, że w Słubicach powstał pomnik tej unikatowej encyklopedii, w której jest dziś 30 mln haseł.
  Pomnik kosztował ok. 40 tys. zł, stanął niedaleko granicy, przy placu Frankfurckim.

  Pomnik kosztował ok. 40 tys. zł, stanął niedaleko granicy, przy placu Frankfurckim. ©Beata Bielecka

  Odsłonięto go wczoraj (22 października) w obecności władz samorządowych, a także m.in. Garfielda Byrda, przedstawiciela światowego centrum Fundacji Wikimedia, który przyjechał na tę uroczystość z San Francisco. - Ważne jest dla nas upowszechnianie dostępu do wiedzy - podkreślał Amerykanin dodając, że pomysł pomnika bardzo mu się spodobał.

  Natalia Szafran-Kozakowska z Wikimedia Polska chwaliła anonimowych wolontariuszy z całego świata, którzy tworzą tę encyklopedię podkreślając, że nie spodziewali się z pewnością, że ktoś postawi im pomnik.
  Osobą, która wpadła na ten pomysł był dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor Collegium Polonicum w Słubicach, który wczoraj opowiadając o swoim zafascynowaniu Wikipedią mówił, że tworzą ją bezinteresownie tysiące osób na całym świecie, obecnie w 280 językach.

  - My Polacy mamy z związku z Wikipedią szczególny powód do dumy. Od początku należeliśmy do jej najaktywniejszych współtwórców. Przez pierwszych 10 lat ilość haseł w języku polskim była na 4 miejscu w świecie, po języku angielskim, niemieckim i francuskim. Dzisiaj w języku polskim mamy 7 miejsce i ponad 1 mln haseł oraz drugą na świecie intensywność obecności w Wikipedii licząc ilość haseł na tysiąc użytkowników języka - podkreślał.

  O tym, że pomnik jest rodzajem hołdu dla twórców haseł mówił też burmistrz Tomasz Ciszewicz. W jego przekonaniu zachętą, żeby postawić go właśnie nad Odrą było m.in. to, że na pograniczu uczy się młodzież z 40 krajów.

  Tu, w Collegium Polonicum, filologię polską studiował autor projektu pomnika Mihran Hakobyan, który wcześniej skończył Akademię Sztuk Pięknych w Erewaniu. To on wymyślił, żeby cztery postacie (wysokie na 1,7 m): dwóch mężczyzn i dwie kobiety trzymały kulę ziemską składającą się z puzzli. Stoją na postumencie, który przypomina sterty kartek.

  Jak pomnik podoba się słubiczanom? - Ciekawy - stwierdziła Irena Karnacz-Szyszka, która przyszła na jego odsłonięcie. Przyznała, że o Wikipedii dowiedziała się z naszej gazety, bo ma już swoje lata i dla niej internet to raczej kosmos.
  - Dobrze, że coś się dzieje przy tym placu Frankfurckim - dodała jej koleżanka Aleksandra Gansewska. Pomnik stanął dokładnie po środku tego placu. Ciekawie wkomponował się w okrąg, który był centralnym punktem tego miejsca.
  - Szkoda tylko, że na lepsze tworzywo nie wystarczyło miastu pieniędzy - skomentował to, że pomnik jest z tworzywa (pomalowanego na kolor brązu) Roland Semik.


  Zobacz też: Kandydaci na prezydentów, wójtów i burmistrzów w Lubuskiem (pełna lista)


  Nieruchomości z Twojego regionu

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (44)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia