Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla Ukrainy. Do Zielonej Góry przyjechały tiry wypełnione darami i wyposażeniem na front

Michał Korn
Michał Korn
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Do Zielonej Góry przyjechały tiry wypełnione darami. Cześć rzeczy trafi  na front
Do Zielonej Góry przyjechały tiry wypełnione darami. Cześć rzeczy trafi na front Mariusz Kapała / GL
Worki z ubraniami, pieluchy, pudła pełne lekarstw, środki pierwszej potrzeby. To wszystko udało się zebrać w Hamburgu w ramach pomocy dla Ukrainy. Dziedziniec polsko-katolickiego kościoła św. Józefa wypełniony był rzeczami, które trafią do naszego wschodniego sąsiada.

W akcję bardzo zaangażowali się również Polacy, duchowni oraz ukraińska społeczność Hamburga. Wśród tych osób jest m.in. Elena Zavalii, która mieszka w Niemczech od początku lutego, a jej 10-letni syn utknął w ogarniętym bitwą mieście Mikołajów.

- Płakałem przez trzy dni. Przynajmniej teraz mogę coś zrobić - mówił z kolei technik żywienia, który pomagał przy sortowaniu darowizn.

- Zaczęło się od Anny i Patryka Ostrowskich, małżeństwa Polaków, które mieszka w Niemczech pod Hamburgiem. Postanowili zorganizować zbiórkę wśród mieszkańców i prywatnym samochodem przywieźć dary – wyjaśnia Natalia Skrzypek-Marciniak, koordynatorka akcji.

O zbiórce zrobiło się głośno. Napisał o niej dziennik "Bild". - Widziałem w telewizji dzieci uciekające przed wojną. Musiałem pomóc - mówił dziennikarzom 35-letni Patryk Ostrowski, który na co dzień pracuje jako doradca finansowy.

- Akcja przekroczyła najśmielsze oczekiwania, zebranymi rzeczami zapakowano osiem tirów. Trzy przyjechały do Zielonej Góry, dwa do Warszawy, reszta trafiła do Lublina, Koszalina i Kalisza. W zbiórkę zaangażowały się nie tylko prywatne osoby, ale też apteki, a także szpital, który przekazał sprzęt medyczny i materiały opatrunkowe, które mogą przydać się na froncie – opowiada Natalia Skrzypek-Marciniak.

Transport dotarł do Zielonej Góry w piątek, 4 marca. Ciężarówki zostały rozładowane w Zakładzie Gospodarki Komunalnej, gdzie utworzono centralne miejsce zbiórek. Wszystko, co trafia do hal na terenie ZGK w większości przygotowywane jest do dalszego transportu. Pomoc będzie rozdysponowywana kanałami rządowymi, głównie na obszary przygraniczne oraz do Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska