Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomost, plaża i teren rekreacyjny nad jeziorem w Nowym Dworku (gm. Świebodzin) gotowe do sezonu. Łączny koszt wyniósł blisko 700 tys. zł

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Burmistrz Tomasz Sielicki pochwalił się na portalu społecznościowym zdjęciami z wyposażenia placu rekreacyjnego przy plaży w Nowym Dworku, pisząc: „W tym trudnym czasie potrzebujemy też pozytywnych wiadomości.”

Plaża i pomost w Nowym Dworku gotowe do sezonu letniego

Pisząc o plaży gminnej w Nowym Dworku należy sięgnąć do roku minionego, kiedy budowa pomostu nad jeziorem Paklicko Wielkie wzbudzała wielkie zainteresowanie w regionie. Koszt budowy pomostu przekroczył ostatecznie 556 tysięcy złotych. Wysoka kwota wywołała wielkie poruszenie i komentarze. Ostatecznie pomost został wzniesiony w kwietniu 2019 roku.

Drewniany pomost rekreacyjny w kształcie litery L ma szerokość 4m i 8 m oraz długość 38 m i 24 m, został posadowiony 50 cm nad lustrem wody. Łącznie powierzchnia zabudowy wynosi 344 m kw.

CZYTAJ TAKŻE: Trwa budowa najdroższego pomostu w regionie

Aby pomost mógł dobrze służyć mieszkańcom i być bezpiecznym miejscem do wypoczynku należało starannie przygotować teren. Prace przygotowawcze polegały na ręcznym karczowaniu pni oraz rekultywacji dna jeziora, wbiciu 30 sztuk pali drewnianych kafarem pływającym na głębokość 4 m oraz 60 sztuk na głębokość 8 m. Co ważne pomost został wykonany z solidnego materiału, do jego budowy zamówiono specjalne impregnowane drewno modrzewiowe. Przy pomoście cztery drabinki stalowe nierdzewne oraz wykonano 38 metrów balustrady ze stali nierdzewnej.

Są też elementy zabawowe

Przy takim pomoście nie mogło zabraknąć wyposażenia terenu rekreacyjnego i plaży, o które zabiegali mieszkańcy miejscowości i sympatycy. Po wykorygowaniu terenu i wywiezieniu ziemi, na plażę nawiezione zostało ok. 300 m kw. Piasku.

Na terenie rekreacyjnym ustawiono ławki z oparciami i bez. Plażowicze będą mogli skorzystać z drewnianej przebieralni plażowej. Mają też do dyspozycji drewnianą altanę ogrodową. Całość oświetlają lampy solarne. Pomyślano także o najmłodszych, dla których ustawiono kilka elementów zabawowych: stożek linowy, huśtawkę podwójną i „bocianie gniazdo”.

Prace zostały zakończone 20 marca. Na wyposażenie placu gmina wydała 95 tys. zł, z czego 60 tys. zostało dofinansowane ze środków europejskich.

Tym samym mieszkańcy gminy Świebodzin zyskali kolejne miejsce do wypoczynku nad wodą. Dotąd korzystają z plaży gminnej i wiejskiej w Wilkowie.

Gdzie jeszcze są miejsca do rekreacji nad wodą

W październiku minionego roku został doposażony teren miejsca rekreacji w Wilkowie w elementy siłowni zewnętrznej. Zadanie zostało sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego na kwotę ok. 17 tys. zł.

Dodajmy, że gmina stara się też o rekreacyjne zagospodarowanie terenu nad jeziorem Zamecko, przy ulicy Poznańskiej w Świebodzinie. W połowie marca br. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wyraził wstępną zgodę na przekazanie działki numer 361/7 na rzecz gminy Świebodzin. Obecnie u urzędzie miejskim trwa kompletowanie dokumentów dla KOWR w Gorzowie Wlkp. Koniecznym będzie również podjęcie uchwały przez radę miejską o przyjęciu działki. Finał tej sprawy przewiduje się na trzeci kwartał bieżącego roku. Warto dodać, że gmina posiada już projekt koncepcyjny na zagospodarowanie tego terenu.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

PRZECZYTAJ TAKŻE

ZOBACZ TAKŻE: Rozciągnij zastane kości

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska