MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 150 osób przebadały pielęgniarki środowiskowe podczas akcji "Życie z cukrzycą nie jest słodkie"

Małgorzata Trzcionkowska 0518 135 502 [email protected]
Bolesław Poprawski odważnie podaje palec do ukłucia, bo jak mów, lepiej zapobiegać, niż potem leczyć
Bolesław Poprawski odważnie podaje palec do ukłucia, bo jak mów, lepiej zapobiegać, niż potem leczyć Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Aż jedna trzecia miała znacznie podwyższony poziom cholesterolu

Akcję przed urzędem miasta zorganizowało w piątek żagańskie starostwo. Badaniami zajęły się pielęgniarki środowiskowe: Bożena Kajper, Czesława Falińska i Małgorzata Janowicz, radna powiatowa.

- Nie spodziewałam się aż takiego zainteresowania - przyznaje Janowicz. - Cieszymy się, że zgłosiła się spora grupa osób młodszych, które zwykle unikają lekarzy i badań. A przy cukrzycy najważniejszy jest czas wykrycia choroby. Żeby nie zdążyła doprowadzić do powikłań wzroku, naczyń krwionośnych itp. Prowadząc higieniczny tryb życia i odżywiając się racjonalnie, chorzy mogą znacznie odwlec postępy cukrzycy.

Chętni ustawiali się w długiej kolejce przez całe popołudnie. Żeby się zbadać w drodze z pracy do domu lub w przerwie w zakupach. - Kłują w palec - mówi Bolesław Poprawski z Żagania. - Trzeba to jakoś przeżyć, bo lepiej zapobiegać niż potem chorować.

Oprócz poziomu cukru, chętni sprawdzali też poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. To obecnie standardowe badania, pozwalające na wykrycie niepokojących objawów. - Zbadałyśmy osoby w wieku 20-30 lat, które już miały wysoki poziom cholesterolu - stwierdza pielęgniarka. - Można go obniżyć, stosując odpowiednią dietę, co nie musi się wiązać z umartwianiem.

Żeby być zdrowym, należy unikać tłustych mięs zawierających cholesterol. Boczku, parówek, salami, wędlin, wątróbki, podrobów, konserw mięsnych, tłuszczu i skóry z drobiu. Nie jeść potraw smażonych na maśle, smalcu, oleju słonecznikowym, sojowym oraz na margarynach twardych.

Odstawić hamburgery, frytki czy chipsy, gdyż zawierają one tłuszcze w formie trans, które również powodują wzrost cholesterolu LDL we krwi. Niezdrowe jest też tłuste mleko i białe pieczywo. Można jeść chude mięso; np. kurczaki bez skóry i chudą wędlinę; np. polędwicę.

Ryby np. łosoś, tuńczyk, makrela zawierają omega 3 - kwasy tłuszczowe, które zapobiegają powstawaniu choroby wieńcowej serca. Do smażenia lepsze są oleje oliwkowe i rzepakowe, które pod wpływem wysokiej temperatury nie ulegają utlenianiu. Każdego dnia należy jeść warzywa, owoce i zboża. Można też pić alkohol, ale pod warunkiem, że będzie to kieliszek czerwonego wina.

Pielęgniarki chcą, aby akcja bezpłatnych badań stała się cykliczna i dostępna także w innych gminach powiatu żagańskiego. - Trochę problemów sprawił nam szybko zapadający zmrok - dodaje pielęgniarka, - Ale ostatni pacjenci świecili nam latarkami, żebyśmy mogły dokończyć badania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska