MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad milion złotych Zielona Góra wydała na świąteczne iluminacje. Ale to nie były zakupy WIDEO

Wideo
od 12 lat
Aby pierwszego wieczora zobaczyć świąteczne iluminacje w Zielonej Górze Zatoniu droga do Parku Książęcego całkowicie się zakorkowała. Zdjęcia ozdób zalały media społecznościowe. Nowe ozdoby pojawiły się też w centrum miasta. Sprawdzamy, ile ta przyjemność kosztowała budżet.

Spis treści

Iluminacje w Zielonej Górze. Opinie

Do Zielonej Góry Zatonia pierwszego wieczora pojechały tłumy zobaczyć pierwszy raz w ten sposób oświetlony Park Książęcy. Widokiem dekoracji mieszkańcy byli zachwyceni, gorzej oceniali możliwości komunikacyjne.

– Wrażenia super. Od razu tak się robi fajnie świątecznie. Czuć klimat. Coś pięknego – mówił zielonogórzanin, który do Zatonia przyjechał z dwójką dzieci. Te również chwaliły świecące ozdoby.

– Frekwencja chyba przerosła nasze oczekiwania. Tysiące zielonogórzan przyszły zobaczyć zimowe odsłony Zatonia. Będzie można oglądać je codziennie wieczorem. Zapraszamy serdecznie. Jest co podziwiać. Mi się bardzo podoba – przyznał nam tuż po włączeniu iluminacji prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

– Spodziewaliśmy się dużej frekwencji, ale faktycznie aż takiej nie. Widać, że zielonogórzanie lubią takie atrakcje – mówił nam pierwszego dnia działania Baśniowego Zatonia Krzysztof Sikora, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej.

To ozdoba przypominająca prezent w kształcie owalnym z wyskakującym z niego reniferem. Wieczko prezentu ma złotą kokardą pośrodku. Zobacz w galerii więcej zdjęć świątecznych iluminacji w Zielonej Górze >>>

Ponad milion złotych Zielona Góra wydała na świąteczne ilumi...

Świąteczne iluminacje. Przetarg na wynajem

To ZGK ogłosił i rozstrzygnął przetarg na świąteczny klimat w Zielonej Górze Zatoniu i na deptaku. Jednak procedura nie dotyczyła zakupu, a „wynajmu dekoracji świetlnych LED wraz ich dostawą, rozmieszczeniem, instalacją, uruchomieniem, utrzymaniem, odinstalowaniem, demontażem i wywiezieniem z miejsca instalacji po okresie Świąt Bożego Narodzenia”. Okazuje się, że wynajem świątecznego oświetlenia jest od lat częstą praktyką w gminach w Polsce. We wrześniu przetarg na wykonanie i wynajem świetlnej dekoracji świątecznej rozstrzygnęły Polkowice. Urzędnicy wyliczają, że wypożyczenie to niewielka część całkowitej wartości. W przypadku wynajmu nie trzeba płacić za serwisowanie ozdób, magazynowania, montaż i demontaż.
Przetarg ogłoszony przez Zieloną Górą wygrała firma MULTIDEKOR SA, która zaoferowała kwotę 1 345 235,83 zł. Była to jedyna złożona oferta.

W specyfikacji zaznaczono, że elementy dekoracji muszą być nowe i nieużywane. Ważne było, żeby „oferowane dekoracje oddawały zabytkowy wystrój i klimat kulturowy parku i deptaka oraz estetykę przestrzeni w sposób oryginalny, pozwalając na uzyskanie najciekawszych efektów wizualnych i jednocześnie z wykorzystaniem energooszczędnego oświetlenia LED". Dekoracje przestrzenne wolnostojące miały być dobrane do przestrzeni parkowej i zabudowy Starego Rynku.

Świąteczne iluminacje. Cztery filiżanki. Przykładowe ozdoby

W dokumentacji przetargowej szczegółowo opisane zostały wszystkie dekoracje. Zamówiono np. cztery filiżanki pełniące funkcję siedziska dla dzieci i dorosłych. „Siedzisko w formie filiżanki z uszkiem zamontowanej na stelażu pod kątem na wysokości pozwalającej komfortowo usiąść w środku” – czytamy w opisie. Uwagę zwraca paw królewski z pełną ekspozycją piór w ogonie. „Wizerunek piór w formie kwiatów sześciopłatkowych, symetrycznych przedzielonych elementami w kształcie lancy. Ptak wyróżniający się kolorystycznie z wrażeniem mieniącej się poświaty diamentowej. Pióra niebieskie, podziały złote” – opisano. Zamówiono też m.in. 10 wiewiórek, astry, dzwonki, dżentelmena i damę, magiczny prezent, śnieżynki, choinki, fontanny. W pamięć zapadnie na pewno królewska kareta zaprzęgnięta w dwa konie. Lista dekoracji liczy kilkadziesiąt pozycji, a niemal każda ma więcej niż jedną sztukę.

Inwestycje w Zielonej Górze. Przykładowe kwoty z budżetu

Świąteczne iluminacje kosztują ok. 1,3 miliona złotych, do tego trzeba doliczyć koszt energii. Czy to duża kwota? Dla porównania zajrzeliśmy do przetargów ostatnio rozstrzygniętych przez Urząd Miasta Zielona Góra. Budowa terenu rekreacyjnego z elementami małej architektury przy ul. Ludowej w Zielonej Górze będzie kosztowała miasto 579 tys. zł. Podobną kwotę miasto wyda na benzynę i olej napędowy do swoich samochodów w przyszłym roku (564 tys. zł).

Za świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek oraz paczek pocztowych, ich ewentualnych zwrotów przez 365 dni od 2 stycznia 2024 r. miasto zapłaci Poczcie Polskiej 1.168.948,00 zł.

Podkoniec października rozstrzygnięty został przetarg na przebudowę stadionu żużlowego przy ul. Wrocławskiej 69. Chodzi o zadaszenie parku maszyn, przebudowę utwardzonego placu manewrowego oraz przebudowę części trybun. W tym przypadku to koszt 6.545.505,49 zł.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska