Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poranny przegląd prasy z "Gazetą Lubuską"

Redakcja
Co w Polsce i na świecie piszczy? Dowiedz się tego z naszego codziennego, porannego przeglądu prasy.

Przeczytaj też: Prenumerata GL na sierpień. Jeszcze dziś możesz ją zamówić

"Dziennik Polski": Niepewna przyszłość krakowskich komandosów

Nawet Amerykanie są zaniepokojeni reformą systemu dowodzenia polską armią, która grozi zlikwidowaniem Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie - alarmuje "Dziennik Polski".

Z przedstawionych przez resort obrony założeń reformy systemu dowodzenia wynika, że w czasie pokoju całym polskim wojskiem dowodzić ma Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych RP. A to oznacza m.in. podporządkowanie mu istniejących obecnie czterech dowództw: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.

"Trwają prace nad reformą, więc powiem tylko, że w przypadku Dowództwa Wojsk Specjalnych rzeczywiście mogą zajść istotne zmiany" - mówi radca ministra obrony narodowej, gen. Bogusław Pacek. Likwidacja czy przenosiny DWS oznaczałyby marnotrawstwo pieniędzy wydanych m.in. na infrastrukturę teleinformatyczną w koszarach w krakowskich Pychowicach.

Polska zobowiązała się, że do końca 2013 r. DWS będzie gotowy do dowodzenia operacjami sojuszniczymi prowadzonymi przez komandosów państw NATO. Za przygotowanie dowództwa do tej ważnej i prestiżowej roli płacą częściowo Amerykanie, nie dziwi więc ich zaniepokojenie planami MON.

"Gazeta Polska Codziennie": Musimy mieć pewność, że to gen. Fieldorf

Szczątki 12 osób udało się do tej pory odnaleźć w kwaterze "Ł" na warszawskich Powązkach Wojskowych. Według archeologów mogą się tam znajdować szczątki nawet 100 osób - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Prace prowadzone przez IPN oraz Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa trwają od ponad tygodnia. Poza jednym pochówkiem wszystkie znalezione szczątki zostały pochowane zbiorowo.

"Większość ofiar została zabita, o czym świadczą obrażenia - tzw. metoda katyńska - strzał z przyłożenia w potylicę lub bok głowy" - mówi kierujący pracami ekshumacyjnymi dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Kwatera, w której trwają poszukiwania, to 20 proc. dawnego pola więziennego "Ł". Jeśli podobna liczba szczątków znajduje się na pozostałej części, to mogło tu zostać pochowanych nawet ok. 100 osób.

Równocześnie z ekshumacjami naukowcy rozpoczęli akcję zbierania materiału genetycznego do badań porównawczych. Wśród zachowanych próbek jest już DNA m.in. od rodzin gen. Fieldorfa "Nila" czy mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

"Nasz Dziennik": CBŚ jak komenda

Centralne Biuro Śledcze Policji - pod takim szyldem od nowego roku ma funkcjonować obecne CBŚ po wydzieleniu ze struktury Komendy Głównej Policji. Biuro będzie działać na wzór komend wojewódzkich - donosi "Nasz Dziennik".

Resort planuje wyodrębnienie Centralnego Biura Śledczego ze struktury organizacyjnej Komendy Głównej Policji oraz przekształcenie tej komórki organizacyjnej w jednostkę organizacyjną policji, czyli w Centralne Biuro Śledcze Policji.

"Centralne Biuro Śledcze Policji będzie dysponować oddzielnym budżetem, na takich samych zasadach jak obecnie dysponują komendy wojewódzkie policji. Szef Centralnego Biura Śledczego Policji będzie podlegać komendantowi głównemu policji" - informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Plany zmian związanych z CBŚ nie przewidują ani likwidacji, ani rozbudowy struktury etatowej Komendy Głównej Policji. Jak informuje MSW, nad całością zmian w KGP od 14 marca br. pracuje specjalny zespół powołany przez komendanta głównego policji. Wytyczne odnośnie założeń organizacyjnych i prawnych reformy struktury KGP wyznaczył Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych.

"Puls Biznesu": Rząd pokpił sprawę, zapłacą rolnicy

Od początku września cena polis rolnych pójdzie w górę nawet o kilkaset procent. Zawinił rząd, który nie zdążył na czas zmienić prawa - ujawnia "Puls Biznesu"

Jak mówi "Pulsowi Biznesu" osoba zbliżona do prac nad reformą, w ubiegłym tygodniu nowelą ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach upraw miała zająć się Rada Ministrów.

Tak się nie stało, więc nie ma więc szans, by nowe przepisy weszły w życie przed początkiem września. A wtedy rusza sprzedaż ubezpieczeń upraw na nowy sezon. Opóźnienie oznacza, że podwyżek cen polis nie da się już uniknąć.

"Dla klientów będzie to wiązało się ze wzrostem stawek i ograniczeniami w warunkach ubezpieczenia" - potwierdza Piotr Narloch, prezes poznańskiej Concordii.

Z informacji "Pulsu Biznesu" wynika, że na reformę systemu ubezpieczeń niechętnym okiem patrzy resort finansów. To może być przyczyna opóźnienia prac. Wszystko przez dodatkowe 120 mln zł rocznie, które budżet musiałby wyłożyć na dopłaty do polis. To znaczący wzrost, bo w tym roku na system z budżetu poszło 200 mln zł.

"Gazeta Wyborcza": Dopłać do kredytu

Ultimatum spłaty części długu albo wykupu dodatkowego ubezpieczenia dostają setki osób z kredytami we frankach. Banki tłumaczą, że surowe podejście wymusza na nich Komisja Nadzoru Finansowego - informuje "Gazeta Wyborcza"

Elżbieta Anders z PKO BP przyznaje, że bank proponuje niektórym "frankowym" klientom dodatkowe zabezpieczenie ich kredytu. -Dotyczy to osób, których kredyt przekroczył 130 proc. wartości nieruchomości - mówi Anders. KNF oficjalnie nie potwierdza, by niepokoił bankowców z powodu walutowych kredytów hipotecznych.

Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska