Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebna pomoc dla syna policjantki z województwa lubuskiego! 5-latek z Krosna Odrzańskiego ma Zespół Aspergera i niedowidzi na prawe oko

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Maksymilian jest synem policjantki z Krosna Odrzańskiego — młodszej aspirant Magdaleny Józak. Trwa walka o zdrowie dziecka.
Maksymilian jest synem policjantki z Krosna Odrzańskiego — młodszej aspirant Magdaleny Józak. Trwa walka o zdrowie dziecka. Lubuska Policja
Maksymilian jest synem policjantki z Krosna Odrzańskiego — młodszej aspirant Magdaleny Józak. Przed macierzyństwem M. Józak walczyła na ringach bokserskich jako wyczynowy zawodnik kickboxingu, wielokrotnie reprezentując lubuską policję podczas imprez sportowych rangi Mistrzostw Polski. Kilka lat temu Magda zamieniła walki na ringu na walkę o zdrowie dziecka i jak sama twierdzi, jest to najcięższa rywalizacja, z jaką się zmierzyła.

Maksymilian ma Zespół Aspergera — jest to specyficzny rodzaj nieuleczalnego, całościowego zaburzenia rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego mieszczącego się w spektrum autystycznym.

Niepełnosprawność ta charakteryzuje się u chłopca przede wszystkim upośledzeniem relacji i funkcji społecznych, brakiem chęci nawiązywania interakcji z rówieśnikami, zaburzeniem integracji sensorycznych — nadwrażliwością słuchową i dotykową, zachowaniami kompulsywnymi, brakiem akceptacji jakichkolwiek zmian.

Każde narażenie chłopca na wyżej opisane bodźce wpływa na jego receptory nerwowe, powodując u niego niekontrolowane, spontaniczne, nieakceptowane przez społeczeństwo zachowania nazywane „zachowaniami trudnymi”, między innymi: histeria, krzyk, płacz, autoagresja, agresja, rzucanie przedmiotami.

Mózg Maksa odbiera wszystkie dźwięki z otoczenia jako plan pierwszy, a odbieranie wszystkich dźwięków i każdego z osobna prowadzi do ekstremalnego przemęczenia i przebodźcowania, co daje mu uczucie silnego dyskomfortu, wręcz cierpienia.

Maksymilian potrzebuje pomocy wielu specjalistów

Przebywanie w środowisku przedszkolnym spowodował u Maksymiliana inną chorobę — epizod depresji. Pomimo zaledwie kilku lat dziecku podawane są leki mające na celu podniesienie w jego organizmie stężenia serotoniny.

Maks wymaga szeregu terapii specjalistycznych. Jest w trakcie leczenia psychiatrycznego, okulistycznego, chirurgicznego, ortopedycznego, laryngologicznego, a także po konsultacji neurologicznej i alergologicznej.

Chłopiec potrzebuje stałej opieki również innych specjalistów: terapeuty SI, psychologa, tyflopedagoga, logopedy. Niestety wizyty u specjalistów i terapeutów w większości przypadków nie jest refundowanych. Kosztowny jest również sprzęt rehabilitacyjny do terapii zaburzeń sensorycznych.

- Jak każdy rodzic, młodsza aspirant Magdalena Józak chce dla swojego dziecka jak najlepiej, walczy o to, aby przywrócić u synka radość do życia i choć trochę oswoić Maksia z otaczającym go światem. Do tej walki potrzebne są spore środki finansowe, dlatego w imieniu naszej koleżanki z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim zachęcamy was do wsparcia fundacji, której podopiecznym jest Maksiu oraz do przekazania 1,5 % w rozliczeniu podatkowym — mówi oficer prasowy KPP, kom. Justyna Kulka.

Szczegóły dotyczące wsparcia fundacji znajdują się w linku poniżej:
MAKSIU KONTRA RESZTA ŚWIATA

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska