Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje nowa zajezdnia MZK w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

mk, kali
Tak powstaje nowa zajezdnia Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze
Tak powstaje nowa zajezdnia Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze Mariusz Kapała / GL
Z dnai na dzień zmienia się miejsce zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze. Przy ul. Chemicznej powstaje nowa baza dla nowych, elektrycznych autobusów i nie tylko. Komunikacja w mieście ma być nowoczesna, ekologiczna, bezpieczna i wygodna dla pasażerów.

Stare budynki siedziby Miejskiego Zakładu Komunikacji można oglądać tylko na starych zdjęciach. Zostały wyburzone. Na ich miejscu powstają nowe. Choć zajezdnia to dziś wielki plac budowy, to przecież autobusy MZK nie mogą pozwolić sobie na przerwę. Kursują według rozkładu, niezależnie od tego, co dzieje się na budowie.

Jak podkreśla dyrektor MZK Barbara Langner, inwestycja nie może wpływać na jakość świadczonych usług. Klienci nie mogą odczuć np. tego, że wyburzona została stara myjnia. Na razie postawiono więc namiot, w którym autobusy myje się ręcznie.

Za to jak powstanie nowa, to pojazdy będą automatycznie nie tylko myte, ale i osuszone. A to zawsze był problem w zimowe dni. Przebudowę zajezdni wykonuje firma Exalo Drilling. Koszt 27,4 mln zł. Dzięki niej miejsce to będzie nowoczesne, bezpieczne, a przede wszystkim dostosowane do nowego, elektrycznego taboru. Pierwsze autobusy na prąd już się u nas pojawiły, kolejne będą we wrześniu i w listopadzie. Do tego czasu musi być gotowe dla nich miejsce, także na pętlach. By mogły one kursować po mieście.

Materiał z rozbiórki jest kruszony i wykorzystywany do nowej nawierzchni. Z powodu inwestycji MZK musiało wydzierżawić od PKP teren za płotem, gdzie tymczasowo parkują autobusy.

Nowy plac postojowy zostanie zadaszony. A hala będzie podzielona na kilka części: techniczną, warsztatową, biurową, socjalną...
Będzie nowoczesny kanał, ruchome podnośniki kolumnowe, by pracowało się bezpiecznie i wygodnie, na miarę XXI wieku.

Prowadzona inwestycja związana jest z historycznym, wartym blisko 280 mln zł projektem, który nazywa się „Zintegrowany system niskoemisyjnego transportu publicznego w Zielonej Górze”. Obejmuje on wspomniany już zakup 64 nowych autobusów – 47 krótkich elektrycznych tzw. solo i 17 przegubowych z napędem Diesla. W ramach inwestycji powstaje także centrum przesiadkowe (konstrukcja, miejsce na autobusy, windę itd. są już gotowe), pętle autobusowe z ładowarkami, w trakcie budowy jest też tunel pod torami, który umożliwi przejście z ul. Dworcowej do Centrum Medycznego Aldemed.

Zobacz wideo: Skok na kasę podczas zakupów. Złodziej zamiast pieniędzy dostał od kasjerki po głowie

wideo: US SBS/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska