Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstał film o krwawej piwnicy w Szprotawie! To była straszna historia!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Tajemnica mordu rodziny Misków
Tajemnica mordu rodziny Misków Archiwum Muzeum Ziemi Szprotawskiej
W sieci dostępny jest nowy film "Krwawa piwnica" Krzysztofa Wachowiaka, o dramatycznych wydarzeniach w Szprotawie, które miały miejsce zaraz po II wojnie światowej. W filmie występują znani szprotawscy społecznicy: Aniela Cichalewska Marek Maciej Boryna oraz Roman Pakuła. To oni opowiadają, o tym jak doszli do prawdy o morderstwie rodziny Miśków. Dowiadujemy się, także o aspekcie szpiegowskim i agenturalnym.

Do przerażającego mordu na całej rodzinie doszło w czerwcową niedzielę 1946 roku. Młodą mieszkankę szprotawskich Sowin rodzice wysłali do sąsiadów, aby pożyczyła nieco pasty do butów. Jednak w obejściu skromnego domostwa panowała cisza, drzwi były zaryglowane. Przez zamknięte okno dziewczyna zobaczyła, że na łóżku nie ma pościeli, a na podłodze leży zakrwawiona siekiera. Ślady krwi były również na framudze okna.

Personalia zamordowanej w 1946 r. w Szprotawie rodziny Misków, według J. Lizaka:

  • Miska Stanisław (ojciec)- Miska Anna, ur. 1901, z domu Gajda (matka)
  • Miska Bonifacy, ur. 1924 (syn)
  • Miska Stanisława, ur. 1933? (córka)
  • Miska Lucyna, ur. 1928 (córka)
  • Miska Zdzisław, ur. 1941 (syn)

Zaalarmowani rodzice zszokowanej dziewczyny weszli do domu i w piwnicy odkryli makabryczny widok. Podobnie historię relacjonuje sąsiad Władysław W., wówczas dziecko, który przyjaźnił się z synem ofiar. Przyszedł odwiedzić kolegę.
„Poćwiartowane ciała pływały w piwnicy we krwi. Wydłubane oczy. Jednej z kobiet oprawca zadał ponad czterdzieści ran kłutych. Skala zwyrodnienia mogła porazić nawet osoby obyte z okrucieństwem wojny” - opowiadał funkcjonariusz MO Czesław Kowalczyk. Innemu z milicjantów krew wlała się do buta. Nic dziwnego, że przez kilka dekad miejsce zbrodni zyskało miano „czerwonej piwnicy”. I jeszcze przekonanie, że była to zbrodnia na tle narodowościowym, że zamieszani w nią musieli być - ze względu na skalę okrucieństwa - przesiedleni ukraińscy nacjonaliści.

Sprawą przez wiele lat zajmowała się grupa regionalistów, związanych z Muzeum Ziemi Szprotawskiej, pod wodzą Macieja Boryny. Powstał też dokument fabularyzowany. Obecnie wrócił do niej Krzysztof Wachowiak.

Cały film jego autorstwa można zobaczyć na portalu You Tube

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska