Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych

(jan)
Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych zostało podpisane w sumie przez dziewięć podmiotów. Umowę podpisano we wtorek w Nowej Soli
Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych zostało podpisane w sumie przez dziewięć podmiotów. Umowę podpisano we wtorek w Nowej Soli Jakub Nowak
We wtorek w Parku Naukowo-Technologicznym "Interior" w Nowej Soli doszło do oficjalnego podpisania porozumienia o współpracy samorządów z całej Polski.

Prezydenci burmistrzowie oraz wójtowie z całego kraju połączyli siły, aby ich głos był jeszcze bardziej słyszalny w Warszawie.

- Nic o nas bez nas - mówił we wtorek prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz. - To właśnie w samorządzie skupiają się główne problemy. Zjednoczeni mamy większą siłę, nasz głos jest donioślejszy i może parlamentarzyści w końcu go usłyszą - opowiadał.

- Wiele ustaw przygotowywanych w Sejmie jest wręcz groźnych dla samorządu - komentował Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic. - A my zamierzamy uczestniczyć w tworzeniu dobrego prawa - wtórował mu W. Tyszkiewicz.

Jak zauważał z kolei Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy., do tej pory wszystkie wspólne akcje samorządowców były jednorazowe. - Teraz chcemy, żeby nasza praca była zjawiskiem systematycznym - tłumaczył. - Chcemy, żeby absurdy znikały, a rzeczy mądre dochodziły do głosu - dodawał.

- To, co dobre, niech wchodzi w życie, ale to co złe trzeba wyrzucić. Dziś rozmawialiśmy m.in. o drogach, przedszkolach, o odnawialnych źródłach energii, generalnie o problemach dręczących naszych mieszkańców - zaznaczał prezydent Nowej Soli.

- Warto też podkreślić, że dziś żadnej polityki nie było - mówił W. Murdzek.
- W naszym gremium uczestniczą ludzie z różnych stron sceny politycznej. Ja akurat jestem od zawsze bezpartyjny, ale nie chcemy dzielić ludzi na partyjnych i bezpartyjnych, ale na ludzi, którzy wniosą coś dobrego do funkcjonowania samorządu i tych, którzy kierują się tylko i wyłącznie dobrem partii. I dla nich niekoniecznie musi być wśród nas miejsce - dodawał W. Tyszkiewicz. - Czym mniej polityki w samorządzie tym lepiej. Bo my chcemy mówić o dobrych rzeczach dla samorządu, a samorząd to przecież mieszkańcy - zaznaczał.

Jak się dowiedzieliśmy, w woj. lubuskim parlamentarzyści pytali już o nową inicjatywę samorządowców. - I, o dziwo, wyrażali chęć współpracy. Zobaczymy jak to będzie w życiu - uśmiechał się prezydent.

Porozumienie o współpracy podpisało w sumie dziewięć organizacji samorządowych: Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, Sudecki Konwent Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów, Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza, Stowarzyszenie Związek Gmin i Powiatów Regionu Łódzkiego, Śląski Związek Gmin i Powiatów, Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego, Związek Gmin Lubelszczyzny, Związek Gmin Pomorskich oraz Związek Gmin Śląska Opolskiego.

Działania OPOS oparte są na wolontariacie. Samorządowcy razem zamierzają pomagać w, jak zaznaczają, tworzeniu dobrego prawa w Polsce.

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska