Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie wał przeciwpowodziowy chroniący Bytom Odrzański przed Odrą

Marek Białowąs 68 324 88 53 [email protected]
- Wał będzie wysoki na cztery metry. To w zupełności ochroni miasto przed wielką wodą - mówi J. Sauter
- Wał będzie wysoki na cztery metry. To w zupełności ochroni miasto przed wielką wodą - mówi J. Sauter fot. Krzysztof Kubasiewicz
W przyszłym roku miasto stanie się tak bezpieczne, jak jeszcze nigdy nie było w czasie dziewięciu wieków swojego istnienia. - Wykorzystaliśmy klęskę powodzi z 1997 r. - mówi burmistrz Jacek Sauter.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się bardzo ważna dla miasta inwestycja. Lubuski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze wcześniej przygotował dokumentację, a teraz chce ją wykorzystać przy budowie ponad 2 km wału przeciwpowodziowego chroniącego miasto przed Odrą. Będzie to już drugi etap podzielonej na części inwestycji. W 2000 r. zbudowano bowiem wał o długości 500 m chroniący przed rzeką Nowe Miasto.

- Teraz, po 10 latach i sporych perypetiach związanych z przygotowaniami do inwestycji nadszedł wreszcie czas na budowę drugiej części - mówi J. Sauter. - Ten nowy wał już w całości zabezpieczy nasze miasto. Tego jeszcze nie było w naszej historii. Bytomianie od lat przyzwyczajeni byli do powodzi. Widziałem przedwojenne zdjęcia, na których tamtejsi mieszkańcy rozkładali drewniane kładki nad wodą. Tak samo robiliśmy my w czasie kolejnych powodzi w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia.
Nowy wał przeciwpowodziowy będzie biegł od ul. Łąkowej do oczyszczalni ścieków. Oprócz ochrony, będzie pełnił równocześnie rolę atrakcji, bo razem z Aleją 900-lecia stanie się też traktem spacerowym.
W przygotowanej dokumentacji oceniano, że jego budowa wyniesie 18 mln zł. Jednak w przetargu, do którego stanęło pięć firm okazało się, że inwestor (Lubuski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze) sporo zaoszczędzi. Zwycięzca, firma z Grodziska Wlkp. zaoferował się wykonać tę inwestycję za 7 mln zł.

Dzięki temu zaoszczędzone pieniądze będzie można wykorzystać na budowę wałów przeciwpowodziowych w innych miejscowościach woj. lubuskiego.
- Nasza zapora chroniąca przed wezbraną Odrą będzie gotowa w październiku przyszłego roku - mówi burmistrz Jacek Sauter. - Po wale będzie można spacerować, a nawet na pewnym odcinku przez wał będzie biegła droga do Tarnowa Byckiego i ogródków działkowych.
Wał będzie wysoki na cztery metry. To w zupełności ochroni miasto przed wielką wodą, a przynajmniej taką, jaka była podczas pamiętnej powodzi z 1997 r.
Projekt ten znalazł się na liście indykatywnej Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli puli najważniejszych dla województwa inwestycji finansowanych z funduszy unijnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska