Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozazdrościć takiego parku!

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
Mały Oskar przyznaje, że lwy są groźne, ale ten z głową faraona Chefrena chłopca nie przestraszył. Szczególnie, że był pod opieką wujka Roberta. Oryginalny Sfinks ma 73 m długości, ten drezdenecki - 3,65 m.
Mały Oskar przyznaje, że lwy są groźne, ale ten z głową faraona Chefrena chłopca nie przestraszył. Szczególnie, że był pod opieką wujka Roberta. Oryginalny Sfinks ma 73 m długości, ten drezdenecki - 3,65 m. Paweł Kozłowski
Wieża Eiffla swą nazwę zawdzięcza nazwisku jednego z architektów, ma 324 m wysokości, powstała w 1889 r., kosztowała 1,5 mln dolarów, a jej ażurowa konstrukcja została wykonana z kutego żelaza. Skąd ja to wiem?

Park Kultur Świata w Drezdenku

Mieszkańcy Drezdenka nie muszą już szperać w encyklopediach lub klikać w internecie, by dowiedzieć się takich ciekawostek. Wystarczy, że pójdą do parku nad Starą Notecią.

W poniedziałek Rafał Mucha biegał po alejkach Parku Kultur Świata z bratankiem Oskarem. Przyjemne połączyli z pożytecznym, bo jogging przerywali przystankami przy replikach najsłynniejszych budowli świata. Ciekawski malec mógł przycisnąć zielony przycisk w czarnej skrzynce i usłyszeć historię każdej z rzeźb. - Park był wcześniej zaniedbany. Nie zachęcał do spaceru z dziećmi. A teraz mamy piękne miejsce. Chcę zaszczepić u Oskara ciekawość do poznawania świata - mówi pan Rafał.

- Pierwszy raz przyglądam się parkowi z bliska i muszę przyznać, że bardzo mi się podoba. Plac zabaw jest kolorowy i bezpieczny, bo wysypany piaskiem - dodaje Bożena Buła.

Nowa atrakcja w mieście przypadła do gustu także Marcie Czekajło. - Fajnie, że ktoś miał pomysł na odnowienie tego miejsca - podkreśla.

Park Kultur Świata to m.in. piękne alejki łączące ulice Kościuszki i Ogrodową, wielki plac z zabawkami dla dzieci, miniscena z ławeczkami, fontanna oraz repliki sześciu rzeźb, które w oryginale stoją w różnych częściach świata. Inwestycja warta około 4,5 mln zł (połowa pieniędzy to unijne dofinansowanie) powstała w dwa lata. Dla mieszkańców miejsce jest dostępne już od pierwszych ciepłych dni tego roku. We wtorek park został oficjalnie otwarty, a uroczystość z występami była główną atrakcją tegorocznej majówki. Mieszkańcy boją się tylko jednego... - Wieczorami na placu zabaw zbiera się młodzież. Chłopcy popisują się, nie zdają sobie sprawy, że zabawki mogą szybko zniszczyć. Z kolei na górnej części czasami ktoś popija alkohol. Szkoda, by takie piękne miejsce zostało zdewastowane - zwraca uwagę Zygmunt Wieczorek.

Park nie jest ogrodzony. W przyszłości może pojawi się wokół niego żywopłot. - Są parki zamykane na noc. Nasz został tak zaprojektowany, by był dostępny przez cały czas - mówi burmistrz Maciej Pietruszak. Mimo więc że pojawiły się w nim kamery monitoringu, M. Pietruszak apeluje do mieszkańców: - O porządek dbajmy wspólnymi siłami.

Drugim etapem modernizacji parku będzie obsadzenie go roślinami. Pierwsze zielone akcenty już się pojawiły wokół fontanny. Następne będą dodawane systematycznie. Koszty tego etapu prac gmina pokryje z własnego budżetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska