MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie z pieluchą

Katarzyna Borek
Krok po kroku ucz swoje dziecko korzystania z nocniczka. Jedne dzieci załapują zasady dosłownie w jeden dzień, inne potrzebują wielu tygodni. Trening czystości może zająć nawet trzy miesiące!
Krok po kroku ucz swoje dziecko korzystania z nocniczka. Jedne dzieci załapują zasady dosłownie w jeden dzień, inne potrzebują wielu tygodni. Trening czystości może zająć nawet trzy miesiące!
Gdy jest ciepło na dworze, nasza pociecha może biegać bez pieluchy. Wtedy zrozumie, że mokre nóżki i ubranka to nic przyjemnego.

Wiele mam martwi się, że ich dziecko ma tyle a tyle miesięcy, a jeszcze nie siada na nocnik. Ale jak maluch ma siadać, skoro cały czas chodzi w pieluszce? Dziecko dobrze kombinuje: skoro można sikać w majtki i nic nie przelatuje do spodni, nie jest zimno w tyłeczek, to po co coś zmieniać? Lato to najlepsza pora na tzw. trening czystości. Bo jest ciepło na dworze i jak zdejmiemy pieluchę, to maluch nie przeziębi się - mimo mokrych nóżek.

Naukę można rozpocząć już, gdy dziecko ma 9 miesięcy. Oczywiście w tym wieku maluch nie potrafi zapanować nad swoimi odruchami. Rolą rodziców jest sadzanie go na nocnik. Trzeba robić to mniej więcej co godzinę. A na pewno ok. pół godziny po napojeniu i po drzemce. Gdy sadzamy dziecko na nocnik, zadbajmy o to, by w pomieszczeniu było trochę ...chłodno. Zimno sprawia, że maluch sam z siebie zaczyna robić siusiu - to sprawdzona, dobra metoda.

Chłopców na początku sadzamy na nocnik. Na naukę robienia siusiu na stojąco przyjdzie czas za kilka lat.

Tron dla pupy

Podręcznikowo większość maluchów zaczyna świadomie używać nocnika w wieku ok. 2 lat. Wtedy dziecko jest jednak na etapie, że wszystko jest na "nie" i może być trudno namówić je do współpracy. Dlatego naukę zacznij rok wcześniej. Nie zrażaj się jednak, jeśli twoje dziecko długo nie będzie potrafiło jeszcze samo zasygnalizować, że chce siusiu. Każda nauka wymaga czasu i cierpliwego nauczyciela.

Nie sadzaj dziecka na siłę i nie każ mu siedzieć na nocniku godzinami, bo może być jeszcze niegotowy na ten ważny moment w życiu. Na pewno warto spróbować, jeśli każdego dnia pieluszka jest sucha przez kilka godzin i po nocy. Wykorzystaj też fakt, że dziecko ok. roku zaczyna się interesować tym, co robi w toalecie tata czy mama. Pokaż mu, jak korzystasz z ubikacji. Opowiedz, że on ma własną, prywatną i jest nią nocnik. Spróbujcie razem usiąść każde na swoim "tronie'.

Wykorzystaj to, że kilkunastomiesięczny maluch uwielbia naśladować dorosłych i zdobyć ich uznanie.

Zwykle nawet małe dziecko sygnalizuje, kiedy chce kupę. Kuca, stęka, posapuje, chowa się w kącie - gdy zobaczysz takie zachowanie, posadź malucha na nocnik. Jeśli nie zdążysz i załatwi się do pieluchy, pokaż mu jej zawartość. Potem zaprowadź do nocnika i spokojnym tonem wytłumacz, że tu jest miejsce na kupę.

Bez bajerów

Nie każdy czas jest dobry na trening czystości. Wstrzymaj się z nim, jeśli w domu pojawiło się kolejne dziecko, poważne kłopoty rodzinne, nowa opiekunka, maluch przeprowadził się do innego mieszkania albo nawet tylko pokoju. Takie stresujące sytuacje mogą powodować, że dziecko cofa się mentalnie w rozwoju.

Trzeba odczekać przynajmniej miesiąc, aż opadną emocje. Na pewno nie wolno też robić wielkiego wydarzenia z tego, że dziecko siada na nocnik. Nie wolno nagradzać je słodyczami! Nie dajmy się też zwariować i nie kupujmy nocników świecących, grających itd. Chciałbyś siedzieć na toalecie, która huczy i buczy, jak zrobisz kupę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska