MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pozwolenie na broń – jak legalnie wyrobić? Poznaj procedurę oraz zasady jego wydawania. Ile kosztuje pozwolenie na broń w 2024 roku?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji w 2023 roku wydano rekordowe 40 tys. pozwoleń na broń. Polacy posiadają 844 tys. sztuk broni.
Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji w 2023 roku wydano rekordowe 40 tys. pozwoleń na broń. Polacy posiadają 844 tys. sztuk broni. Unsplash/ Logan Weaver LGNWVR
Pozwolenie na broń w Polsce można otrzymać w kilku celach, ściśle regulowanych przepisami. Policja dysponuje danymi, według których do końca 2022 roku łącznie wydano 286 751 pozwoleń. Sprawdź, jakie rodzaje pozwolenia na broń można wyróżnić, gdzie je zdobyć oraz ile kosztuje cały proces.

Spis treści

Ile kosztuje pozwolenie na broń w 2024 roku?

Zdobycie pozwolenia na broń w zależności od rodzaju pozwolenia, o jakie się staramy, to procedura złożona z kilku kroków. Wiążą się z nią również koszty:

 • badań lekarskich (maksymalnie 15 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym przeprowadzenie badania),
 • badań psychologicznych (maksymalnie 15 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym przeprowadzenie badania),
 • opłata za pozwolenie na broń dla osób fizycznych – 242 zł,
 • wydanie zaświadczenia uprawniającego do nabycia broni – 17 zł,
 • ew. opłat za uczestnictwo w klubie sportowym (w przypadku starania się o pozwolenie do celów sportowych)– od ok. 250 zł za wpisowe i ok. 300 zł roczna składka (ceny mogą się nieznacznie różnić w zależności od wielkości klubu i lokalizacji oraz ilości klubów, do których należymy),
 • egzamin ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią (cena różni się w zależności od rodzaju pozwolenia)* – w celach w kolekcjonerskich i szkoleniowych 600 zł, w celach sportowych 400 zł, a pamiątkowych 300 zł.

* ceny z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią.

Koszty badań lekarskich i psychologicznych, według Ustawy o broni i amunicji, nie mogą przekroczyć 15 proc. przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym przeprowadzenie badania.

Kolejne koszty, które należy wziąć pod uwagę już po uzyskaniu pozwolenia (rozważając posiadanie broni) to m.in.

 • Karta rejestracyjna dla broni pneumatycznej lub broni pozbawionej cech użytkowych – 82 zł,
 • Europejska Karta Broni Palnej – 105 zł,
 • Licencja zawodnicza – ok. 60 zł,
 • Sejf/kasa pancerna (niezbędna do przechowywania broni) – od około 400 zł dla broni krótkiej i od około 800 zł dla broni długiej.

Rodzaje pozwolenia na broń i warunki ich przyznania

W Polsce pozwolenie na broń wydaje się w szczególnych celach. Są one określone w Ustawie o broni i amunicji. Pozwolenie można więc otrzymać w celach:

 • ochrony osobistej,
 • ochrony osób i mienia,
 • łowieckich,
 • sportowym,
 • rekonstrukcji historycznych,
 • kolekcjonerskich,
 • pamiątkowych,
 • szkoleniowych.

Wszystkie te pozwolenia łączą warunki: skończone 21 lat, niekaralność, zdrowie psychiczne, zamieszkanie na terenie kraju. Poza tym dla każdego typu zezwolenia są odrębne wymagania, które należy spełnić.

Szczegółowe informacje uzyskamy m.in. w klubach strzeleckich lub stowarzyszeniach, jak np. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie Braterstwo.eu, a przede wszystkim w rozdziale 2 Ustawy o broni i amunicji.

Sprzęt do samoobrony

Jak zdobyć pozwolenie na broń?

Komplet dokumentów należy wysłać listem poleconym lub dostarczyć osobiście do Wydziału Postępowań Administracyjnych w odpowiedniej ze względu na adres zamieszkania komendzie wojewódzkiej policji. Po około 2-3 miesiącach, jeżeli dokumenty nie budzą zastrzeżeń, KWP wydaje pozytywną decyzję.

Ilu Polaków co roku otrzymuje pozwolenie na broń?

Roczne statystyki udostępnione przez policję, nie wykazują zaskakującej tendencji wzrostowej w wydawaniu pozwoleń w ostatnich latach, choć poprzedni rok nieco odbiega od normy. Każdego roku liczba osób, którym wydaje się pozwolenie, jest nieznacznie większa niż w roku poprzednim, chociaż zdarza się także odwrotnie.

Dla porównania w roku 2018 ogółem wydanych pozwoleń na broń było 16 302, w 2019 wydano ich mniej, bo 15 222, w 2020 było to 15 330, a w 2021 zarejestrowano 19 939 pozwoleń. W 2022 wydano 37 402 pozwolenia na broń, w tym najwięcej w celach kolekcjonerskich, następnie w sportowych i łowieckich.

Z kolei w 2023 roku pozwolenie na broń otrzymało rekordowo dużo osób, bo 40 867. Najwięcej pozwoleń wydano w celach kolekcjonerskich (17 019), sportowych (12 363) oraz do ochrony osobistej (6 242).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pozwolenie na broń – jak legalnie wyrobić? Poznaj procedurę oraz zasady jego wydawania. Ile kosztuje pozwolenie na broń w 2024 roku? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska