Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy stracisz także poza terenem zabudowanym. Nowy Kodeks drogowy zacznie obowiązywać od lipca 2020. Trzy ważne zmiany dla kierowców

Urszula Baumann
Prawo jazdy będzie można stracić za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym
Prawo jazdy będzie można stracić za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym Krzysztof Łokaj
Prawo jazdy będzie można stracić za przekroczenie prędkości także poza terenem zabudowanym. To jedna z trzech najważniejszych zmian w Kodeksie drogowym, które zaczną wkrótce obowiązywać kierowców. Co jeszcze zmieni się od lipca 2020 r. ?

Koronawirus nie przeszkodził Ministerstwu Infrastruktury w pracach nad nowelizacją prawa o ruchu drogowym. Oto najważniejsze zmiany, jakie zamierza wprowadzić od lipca:

  • utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym
  • maksymalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h przez całą dobę
  • pierwszeństwo pieszych zbliżających się do przejścia, kierowcy będą musieli zachować szczególną ostrożność.

Prawo jazdy stracisz za zbyt szybką jazdę poza terenem zabudowanym

Jak bolesna jest utrata prawa jazdy na całe trzy miesiące, przekonało się w ubiegłym roku ok. 20 tysięcy osób. Według przepisów, które obecnie obowiązują, kierowca, który przekroczy prędkość o 50 km/h w obszarze zabudowanym może otrzymać mandat 500 zł i 10 punktów karnych. Najdotkliwszą karą jest jednak utrata możliwości prowadzenia pojazdów na trzy miesiące.

Nowy Kodeks drogowy zakłada zaostrzenie przepisów. Mają one zmusić Polaków do wolniejszej jazdy

Prawo jazdy będzie można stracić za przekroczenie prędkości także poza terenem zabudowanym. Wystarczy 50 km/h ponad obowiązujący limit, żeby pożegnać się na trzy miesiące z dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdami.

Jak szacują eksperci, nowe przepisy mogą spowodować, liczba kierowców, którzy stracą prawo jazdy, może się podwoić.

Czytaj także: Mandat za aplikację ostrzegającą o radarach. Za Yanosika czy Google Maps w Niemczech możesz słono zapłacić

60 km/h w terenie zabudowanym odejdzie do lamusa

To druga ważna zmiana w znowelizowanym Kodeksie drogowym. Obecnie, w porze nocnej, od godz. 23.00 do 5.00 kierowcy mogą poruszać się w terenie zabudowanym z prędkością do 60 km/h. Od lipca, niezależnie od pory dnia, dopuszczalną prędkością będzie 50 km/h.

Piesi pod szczególną ochroną

Zmiany w prawie o ruch drogowym zakładają także zwiększenie ochrony pieszych. Będą oni mieli pierwszeństwo na przejściach już w momencie zbliżania się do nich. Kierowcy, zbliżając się do pasów, będą musieli zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby mogli ustąpić pierwszeństwa pieszemu, wchodzącemu na jezdnię.

Warto podkreślić, że to nowe przepisy nie zwalniają pieszych z obowiązku zachowania ostrożności i obserwowania drogi, przed wejściem na jezdnię.

Trwa głosowanie...

Czy twoim zdaniem zmiany w przepisach zmniejszą liczbę wypadków?

Prace nad zmianami w Kodeksie drogowym trwają

Projekt zmian w prawie o ruchu drogowym jest na ostatnim etapie konsultacji międzyresortowych. Potem powinna go zatwierdzić Rada Ministrów, a wtedy będzie mógł trafić do Sejmu. Ministerstwo Infrastruktury chce, aby nowy Kodeks drogowy zaczął obowiązywać od lipca 2020 r.

Zobacz wideo: Podczas pandemii niektóre drogi są puste i kierowcom wydaje się, że mogą więcej. "Widać, że Polacy mają ciężką nogę. Znowu wróciło to wariactwo i piractwo"

wideo: TVN24

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska