Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morawiecki w Turowie: "Na pewno nie damy zamknąć tej kopalni! Rząd opowiada się za górnikami"

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Wideo
od 16 lat
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w środę (7.06) ze związkowcami w kopalni "Turów". Poinformował, że "żaden sąd nie będzie nam dyktował, co to znaczy bezpieczeństwo energetyczne" i niezależnie od wszystkiego nie pozwoli zamknąć kompleksu. W spotkaniu uczestniczył także Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, który od początku konfliktu wokół Turowa był zaangażowany w spór i opowiadał się po stronie górników.

Spis treści

Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin pojawili się w kopalni Turów z samego rana w związku z wczorajszą decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nakazał w postanowieniu wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Rząd jednoznacznie opowiedział się po stronie górników i zadeklarował, że nie pozwoli zamknąć Turowa.

Premier Morawiecki deklaruje, że uratuje kopalnię Turów

Morawiecki zapewnił, że wspólnie z rządem zrobi wszystko, żeby kopalnia funkcjonowała do 2044 roku.

- Żaden sąd nie będzie nam dyktował - czy z Brukseli, czy z Warszawy - co to znaczy bezpieczeństwo energetyczne. Bezpieczeństwo dla ludzi, którzy tutaj pracują, bezpieczeństwo ich rodzin, bezpieczeństwo finansowe. To są dla nas fundamentalne sprawy. Czy ktoś z państwa wyobraża sobie sytuację, że jakaś organizacja ekologiczna z Polski skarży do sądu niemieckiego jakąś niemiecką elektrownię albo kopalnię i mówi: "zamykać". Wyobrażacie sobie coś takiego? Ja jakoś też nie mogę sobie tego wyobrazić, ale w Polsce niestety to jest możliwe i tak się właśnie stało - informował premier Morawiecki.

Dodał, że sąd nie wziął pod uwagę rzeczywistych interesów Polski, bo pracownicy kopalni dostarczają prąd i dają możliwość prowadzenia działalności gospodarczych setkom tysięcy ludzi.

"Wyrok sądu, który nie bierze pod uwagę interesu Polaków, a bierze pod uwagę interesy obcych, to jest bezprawie."

- Kiedyś próbowali Polskę podbić i nawet się to im udało, a dzisiaj wystarczy zapanować nad elitami. Wystarczy, żeby elity z Warszawy służyły interesom obcym. Przecież tutaj, w tym rejonie, jest 12 innych kopalń. Wy to akurat dobrze wiecie, ale może w Polsce nie wszyscy wiedzą. Powiedzmy to głośno. Tu jest jedna, duża, potężna i wspaniała kopalnia Turów, ale pod drugiej stronie w Czechach i w Niemczech są takie kopalnie. Gdzie są te organizacje ekologiczne? Gdzie są ci politycy? Co oni robią? To jest jasne uderzenie w polski interes przez niemieckich lobbystów i nie pozwolimy na to! - tłumaczył Morawiecki.

Premier mówił do górników, że uczestniczył w spotkaniach również wtedy, kiedy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę, a opozycja prowadziła zmasowany atak na rząd, stał po stronie tych, którzy tu pracują. Zadeklarował, że rząd podejmie wszystkie środki prawne i niezależnie od wszystkiego nie pozwoli zamknąć kopalni.

- Przyjeżdżali tu politycy i mówili zamykać kopalnię, zamykać elektrownię. No trudno, trzeba wykonać wyrok. Nie, nie trzeba wykonać wyroku, bo wyrok sądu, który nie bierze pod uwagę interesu Polaków, a bierze pod uwagę interesy obcych, to jest bezprawie. - dodał Morawiecki. Ci wszyscy, którzy teraz zamilkli wiadomo, jaką mają politykę. Oni mają politykę niemiecką. To już teraz bardzo wyraźnie widać. Chcą zamknięcia tej kopalni, tak jak dwa lata temu, a my na to nie pozwolimy. - przekonywał Morawiecki.

od 16 lat

Rozwój Polski zależy od bezpieczeństwa energetycznego

- Aby Polska mogła się rozwijać, aby Polacy mogli żyć lepiej, abyśmy mogli skutecznie gonić poziomem życia społeczeństwa zachodniej Europy, wysoko rozwiniętych krajów, musimy być bezpieczni. Musimy być bezpieczni również pod względem energetycznym. Nie ma dzisiaj polskiego bezpieczeństwa energetycznego bez Turowa. - informował Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Przekonywał, że wielu osobom w Europie nie podoba się dynamiczny rozwój Polski oraz własne źródła energii.

- Chcieliby, żebyśmy byli uzależnieni od Europy, żebyśmy się rozwijali wolniej. Wielu polityków nie ukrywa dziś, że jest przerażonych tym, że Polska tak szybko się rozwija, że jest wielkim konkurentem dla gospodarek zachodniej Europy. - wyjaśniał Sasin.

Sasin dodał również, że nie ma wątpliwości, jakie intencje stoją za atakiem na Polskę i na pewno nie są to względy ekologiczne, a chodzi o to, żeby "Polakom podciąć skrzydła".

Pierwsza próba zablokowania Turowa w 2021 roku

Minister aktywów państwowych mówił do górników, że dwa lata temu cały rząd złożył deklarację o ratowaniu kopalni Turów. W tym czasie przeprowadzono wiele rozmów oraz spędzono wiele godzin przy stołach negocjacyjnych z czeskimi partnerami.

- Nie ugięliśmy się. Doprowadziliśmy do tego, że skarga z TSUE została wycofana, ale dziś jest kolejna próba, żeby tą kopalnię zniszczyć, żeby zniszczyć nasze bezpieczeństwo Polski, ale i tego regionu. (...) Na pewno na to nie pozwolimy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny nakazał wstrzymanie wydobycia w Turowie

Mateusz Morawiecki wspólnie z Jackiem Sasinem pojawili się w Turowie w odpowiedzi na decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Zdaniem WSA zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w środowisku, dlatego zdecydował o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej. Skargę na decyzję środowiskową w ubiegłym roku złożyły: Fundacja Frank Bold, Greenpeace i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Rząd zapowiedział, że podejmie wszelkie środki, również nadzwyczajne, żeby ochronić pracowników Turowa.

ZOBACZ TAKŻE: NASZA ROZMOWA Z KRZYSZTOFEM MAJEM Z BEZPARTYJNYCH SAMORZĄDOWCÓW

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Morawiecki w Turowie: "Na pewno nie damy zamknąć tej kopalni! Rząd opowiada się za górnikami" - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska