MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent w drugim liście do Hołowni: Nigdy nie wyrażę na to zgody. Tym razem chodzi o sędziów

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Andrzej Duda, prezydent: Teza zawarta w projekcie uchwały, że wybór członków KRS nastąpił z rażącym naruszeniem konstytucji, jest nieprawdziwa.
Andrzej Duda, prezydent: Teza zawarta w projekcie uchwały, że wybór członków KRS nastąpił z rażącym naruszeniem konstytucji, jest nieprawdziwa. Sylwia Dąbrowa/ Polska Press
Nigdy nie wyrażę zgody na podważanie statusu sędziów powołanych przez Prezydenta RP – zapowiedział prezydent Andrzej Duda w piśmie do marszałka Sejmu Szymon Hołownia ws. KRS.

Prezydent: Nigdy nie wyrażę zgody na podważanie statusu sędziów

W drugim liście skierowanym we wtorek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni prezydent Andrzej Duda odniósł się do projektu zgłoszonego we wtorek uchwały ws. usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym. Projekt został złożony przez grupę posłów KO, PSL-TD, Polski 2050-TD oraz Lewicy. Na przedstawiciela wnioskodawców wyznaczono posła PSL-TD Krzysztofa Paszyka.

W swoim stanowisku w sprawie uchwały prezydent podkreślił, iż nie ulega wątpliwości, że większość parlamentarna ma mandat do wprowadzenia zmian w prawie. Podtrzymując swoją deklarację dot. otwartości na dialog i współpracę Andrzej Duda zastrzegł, że proponowane zmiany muszą jednak mieścić się w granicach wyznaczonych przez Konstytucję.

"Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, któremu Konstytucja w art. 126 ust. 2 powierza czuwanie nad jej przestrzeganiem, nigdy nie wyrażę zgody na podważanie statusu sędziów powołanych przez Prezydenta RP" – zapowiedział.

Prezydent przypomniał, że powoływanie sędziów jest prerogatywą prezydenta i to wobec niego składają ślubowanie, w konsekwencji czego są nieusuwalni.

Andrzej Duda o projekcie uchwale ws. KRS: Ta teza jest nieprawdziwa

Duda przywołał m.in. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca 2019 r., w którym TK oceniał dopuszczalność wyboru sędziowskiej części składu KRS przez Sejm i stwierdził zgodność regulacji z ustawą zasadniczą.

"Zatem teza zawarta w projekcie uchwały, że wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa (sędziów) nastąpił z rażącym naruszeniem konstytucji, jako sprzeczna z wyżej wymienionym wyrokiem TK, jest nieprawdziwa" – czytamy.

To drugi list skierowany we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. W pierwszym piśmie głowa państwa przedstawiła swoje stanowisko ws. zapowiadanych zmian w mediach publicznych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

ag

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent w drugim liście do Hołowni: Nigdy nie wyrażę na to zgody. Tym razem chodzi o sędziów - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska