Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratorzy delegowani do Prokuratury Krajowej apelują o zaniechanie ataków i o przestrzeganie etycznych postaw

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
- Nie jesteśmy prokuratorami pisowskimi. Jesteśmy prokuratorami wykonującymi obowiązki - tłumaczą sygnatariusze
- Nie jesteśmy prokuratorami pisowskimi. Jesteśmy prokuratorami wykonującymi obowiązki - tłumaczą sygnatariusze Fot. Adam Jankowski
Zebranie prokuratorów delegowanych do Prokuratury Krajowej w uchwale przekazanej w czwartek PAP zaapelowało o zaniechanie ataków na prokuratorów wykonujących obowiązki służbowe, wskazując, że takie działania w istocie stanowią ”ukłon w stronę świata przestępczego”. Prokuratorzy zwracają także uwagę, że władze wykonawcze (rząd) kierują się nie instrumentami prawa opartymi na Konstytucji, ale... opiniami prawnymi powstającymi na zlecenie w prywatnych kancelariach prawniczych.

Uchwała w związku z próbami naruszenia prawa

Zebranie prokuratorów wykonujących obowiązki służbowe w Prokuraturze Krajowej podjęło w czwartek uchwałę, dotyczącą sytuacji w Prokuraturze "w związku z działaniami stanowiącymi próbę naruszenia art. 14 § 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze" – czytamy w uchwale przesłanej PAP.

Art. 14 paragraf 1 ustawy Prawo prokuraturze głosi: "Prokuratora Krajowego jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego w liczbie nie większej niż 7 powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego. Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a odwołuje za jego pisemną zgodą".

Ministerstwo Sprawiedliwości informowało 12 stycznia br., że p.o. PK został Jacek Bilewicz, natomiast dotychczasowy PK Dariusz Barski, przywrócony do służby czynnej w 2022 r., pełnił tę funkcję rzekomo "bez podstawy prawnej". Jednak - jak zwracają uwagę liczni prawnicy - także Prokurator Krajowy Dariusz Barski - zmiana dokonana przez ministra Bodnara jest bezprawna, nie ma bowiem w ustawie o prokuraturze funkcji p.o. Prokuratora Krajowego, a odwołania nie poparł Prezydent RP.

Legalną drogą nie mogą być opinie z prywatnych kancelarii prawniczych

"Nie negując konieczności zmian o charakterze ustrojowym w Prokuraturze podkreślić należy, iż jedyną legalną drogą do reform mogą być zmiany obowiązujących aktów prawnych w trybie przewidzianym przez Konstytucję RP. Sprzeciwić się należy wszelkim działaniom władzy wykonawczej, która zamiast stosować prawo wyrażone w konstytucyjnie określonych źródłach, posługuje się opiniami prawnymi powstającymi na zlecenie w prywatnych kancelariach prawniczych" – głosi uchwała zebrania prokuratorów.

Prokuratorzy podkreślili, że "wszelkie, pozaprawne działania zmierzające do zaburzenia funkcjonowania prokuratury prowadzą do chaosu organizacyjno-decyzyjnego i w istocie stanowią ukłon w stronę świata przestępczego".

"Dokonywanie zmian w funkcjonowaniu tak ważnej dla państwa instytucji jaką jest Prokuratura, zamiast na ścieżce ustawowej w oparciu o wątpliwe opinie prawne, doprowadzić może zawód prokuratora do kryzysu, jaki obserwujemy w sądach, gdzie wykształciły się dwie grupy – sędziów i tzw. neosędziów. Sytuacji takiej należy za wszelką cenę uniknąć w Prokuraturze" – ocenia uchwała.

Uwaga na "neoprokuratorów"

Prokuratorzy zaznaczają, że ewentualne działania "osób nieuprawnionych w obszarze powołań na stanowiska prokuratorskie" doprowadzą w sposób nieodzowny do wyodrębnienia grupy "neoprokuratorów", co nie pozostanie bez wpływu na toczące się w polskich prokuraturach setki tysięcy postępowań przygotowawczych.

"Byłaby to podstawa do kwestionowania zapadających w tych sprawach decyzji procesowych, czy też legitymacji do występowania przed sądami w charakterze oskarżyciela publicznego" - uznano w uchwale.

W imieniu blisko 1000 prokuratorów, którzy wykonują obowiązki służbowe w ramach delegacji w prokuraturach na terenie całego kraju stanowczo protestujemy przeciwko słowom o "pisowskich delegacjach", które padły w jednym z wywiadów prasowych. Nie jesteśmy na "pisowskich delegacjach". Jesteśmy prokuratorami Rzeczypospolitej Polskiej na co dzień wykonującymi obowiązki służbowe w tym również w ramach delegacji - piszą prokuratorzy.

"Ataki personalne są w znacznej mierze ukierunkowane na prokuratorów prowadzących skomplikowane i wielowątkowe postępowania karne" – czytamy w uchwale. Prokuratorzy uważają, że publiczna krytyka prokuratorów, niepoprzedzona znajomością okoliczności spraw, osłabia w istotnym stopniu pozycję tych prokuratorów w kontaktach z osobami stojącymi pod poważnymi zarzutami karnymi oraz reprezentującymi ich adwokatami.

"Jest to pogwałcenie dobrze rozumianej zawodowej solidarności całego środowiska prokuratorskiego, skupionego w codziennej służbie na walce z przestępczością oraz stanowi złamanie roty ślubowania" - zaznaczają sygnatariusze.

"Aby zapobiec tym negatywnym procesom wzywamy do zwołania w porozumieniu z organizacjami przedstawicielskimi okrągłego stołu dla prokuratury, którego celem byłoby rozładowanie napięć i przystąpienie do rozmów nad reformą prokuratury w oparciu o szeroki konsensus całego środowiska prokuratorskiego" – konkluduje w uchwale Zebranie prokuratorów delegowanych do PK.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prokuratorzy delegowani do Prokuratury Krajowej apelują o zaniechanie ataków i o przestrzeganie etycznych postaw - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska