Protest pod Auchan przeciwko łamaniu praw pracowniczych (wideo)

(vp)Zaktualizowano 
Akcja protestacyjna przed Centrum Handlowym Auchan w Zielonej Górze trwała ok. 45 min. Członkowie Inicjatywy Pracowniczej rozdawali przechodniom ulotki.
Akcja protestacyjna przed Centrum Handlowym Auchan w Zielonej Górze trwała ok. 45 min. Członkowie Inicjatywy Pracowniczej rozdawali przechodniom ulotki. fot. Paweł Wańczko
W sobotę, o godz. 11.30 Lubuska Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przeprowadziła pikietę pod Centrum Handlowym Auchan w Zielonej Górze. Jej członkowie chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko represjonowaniu członków Inicjatywy Pracowniczej, przez firmę IPT Akromar i Impel Tom.

TAK BYŁO OD POCZĄTKU

TAK BYŁO OD POCZĄTKU

W marcu 2006 roku wypowiedzenie otrzymał działacz Inicjatywy Pracowniczej, Jacek Rosołowski, który próbował założyć komisję zakładową Inicjatywy Pracowniczej w firmie Impel-TOM, należącej w 2/3 do holdingu Impel SA, a w pozostałej części do Marka Kapalskiego. Do Kapalskiego należała (i należy) także firma IPT Akromar. Przy przenoszeniu pracowników z Impel TOM do Akromaru zwolniono kolejnych trzech członków IP: Piotra Duplagę, Czesława Tomczaka i Piotra Szkwarka (którzy zeznawali w sądzie jak świadkowie Rosołowskiego). Sprawy do sądu pracy w Zielonej Górze skierowali Rosołowski i Duplaga. W pierwszym przypadku sąd przyznał, że przyczyną zwolnienia Rosołowskiego była próba założenia związku zawodowego i orzekł odszkodowanie. Piotr Duplaga podpisał z pracodawcą ugodę przed sądem, na mocy której otrzymał odszkodowanie w żądanej wysokości. Ostatecznie Impel SA zerwał umowę z Kapalskim, a od początku 2007 roku Impel TOM zmienił nazwę na ITP Akromar, która zwolniła Romana Szczęsnego.

Jak tłumaczą członkowie Inicjatywy Pracowniczej, podnajęta m.in. przez CH Auchan firma IPT Akromar 20 lutego br. niezgodnie z prawem zwolniła działacza Inicjatywy Pracowniczej Romana Szczęsnego, który jest kolejnym pracownikiem próbującym założyć związek zawodowy w firmie należącej do M. Kapralskiego. Wcześniej tę próbę podjął Jacek Rosołowski i Piotr Duplaga, obaj podzielili ten sam los - stracili pracę.

W wypadku Jacka Rosołowskiego zielonogórski Sąd Pracy orzekł, że został zwolniony z powodu działalności związkowej i zasądził odszkodowanie. Pierwsza rozprawa w sprawie z powództwa Romana Szczęsnego została wyznaczona na 7 maja br. IPT Akromar do dziś nie odniosła się w żaden sposób do pisma protestacyjnego wystosowanego przez LKM OZZ Inicjatywa Pracownicza wystosowanego do zarządu firmy 2 marca br.

- W Akromarze łamie się prawo - tłumaczy Piotr Krzyżaniak z Grupy Inicjatywnej LKM OZZ Inicjatywa Pracownicza w IPT Akromar. - Pracownicy firmy często przychodzą do pracy nawet pięć niedziel pod rząd. Zgodnie z art. 151/12/ pracownik powinien korzystać z wolnej niedzieli, co najmniej raz na cztery tygodnie. IPT Akromar, omijała przepisy dotyczące pracy w nadgodzinach, a przede wszystkich art. 151/1/ określający dodatek do wynagrodzenia za przepracowane godziny nadliczbowe w wysokości 50 lub 100 proc. Szefowie powierzają placowym identyczne zadania, jak te, które realizowali oni na podstawie umowy o pracę - sprzątanie placu - lecz w innych miejscach i czasie, często za wynagrodzeniem niższym niż w podstawowym czasie pracy. W tym celu firma zawiera z nimi umowy cywilnoprawne - a nieraz nawet pracują bez umowy.

Jak dodaje P. Krzyżaniak, te i inne przypadki łamania praw pracowniczych udokumentował Roman Szczęsny, w związku, z czym, a także z próbą zjednoczenia załogi w celu poprawy tej sytuacji - stracił pracę.

Dokumenty te obecnie stanowią przedmiot kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. - Niemniej jednak nagminne łamanie prawa pracy przez IPT Akromar ma charakter oczywisty, a kolejne zwolnienia pracowników chcących interweniować w interesie swoim, a czasami także swoich kolegów, jak w wypadku Romana Szczęsnego, skutecznie zastraszają załogę, co pomaga utrzymywać ten hańbiący godność ludzką stan rzeczy. Przerażające jest to, że firma ta przeważnie zatrudnia osoby niepełnosprawne - przyjmujące rentę na podstawie orzeczonego stopnia niepełnosprawności - dodaje Krzyżaniak.

Wideo

Materiał oryginalny: Protest pod Auchan przeciwko łamaniu praw pracowniczych (wideo) - Gazeta Lubuska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
A
Aga
Czy Polski Rząd przejmuje się tym , że ludzie nie mają za co życ . Co ludzi obchodzą te mistrzostwa , te mecze , jak nie ma co do garnka włożyc . Może te miliony trzeba było wydac na inne cele . Dlaczego wszystkie stacje telewizyjne milczą w sprawie strajku szpitala w Koninie . Pan Minister powinien jak najszybciej zareagowac w sprawie Konina .To wszystko co się dzieje w Koninie i w innych miastach polskich , to jest nasz świat , bardzo realny i bardzo trudny .Służba Zdrowia , Policja , Straż Pożarna , te służby muszą byc zawsze gotowe , by nieśc pomoc potrzebującym . Ostatnia tragedia jaka wydażyła się na kolei , uświadamia nas , jak bardzo potrzebne są te służby . Szanowni Państwo , niezadowolenie społeczne ciągle rośnie . Dzisiaj strajkuje szpital w Koninie a jutro może to byc np. Białystok , czy inne miasto w Polsce . Ja rozumiem siostry, to ciężka praca , za którą należy się godziwe wynagrodzenie . Ten problem dotyczy wielu grup zawodowych . To że pracodawcy traktują nas jak śmieci , to żadna nowośc . Trzeba walczyc o swoje , ale z zachowaniem prawa . Ostatnio w jednej ze stacji telewizyjnych Redaktorzy rozmawiali na temat Grecji . Zastanawiali się ,jak Grecy mają życ za te 500 czy 750 euro , w przeliczeniu na złotówki to wychodzi średnio od 2500 zł do3500 zł + różne dodatki . Mówili też jak Polacy mają życ za 2500 zł , a ja pytam jak życ za 1000 zł. Związki Zawodowe zbierają podpisy w sprawie referendum o emeryturach . Należy tylko pamiętac że emerytura zależy w znacznym stopniu od naszych zarobków i od okresu składkowego . Proszę mi powiedziec jaką emeryturę dostanie taka Pani Kasjerka pracująca w sieci handlowej Carrefour czy Auchan zatrudniona na 3/4 etatu , a dlaczego na 3/4 etatu , to pytanie należy skierowac do pracodawców , dlaczego naruszają prawa pracownicze . Jaką emeryturę może miec taka Pani Kasjerka jeżeli ma ona na rękę 4 zł . Mówi się że mamy niż demograficzny , że społeczeństwo robi nam się coraz starsze , to prawda . Młodzi ludzie wyjechali za chlebem , rozjechali się po całej Europie . Tam się rodzą polskie dzieci , tam dorastają , zdobywają wykształcenie i tam pracują . Mają tam dobrą oiekę zdrowotną , nisko oprocentowane kredyty na zakup mieszkania , czy na inne cele . Praca , mieszkania , właściwa polityka prorodzinna . Jeśli to załatwimy to możemy byc spokojni o nasze emerytury , i wcale nie musimy pracowac do 67 roku życia . Jak Pan Premier chce ,to niech sobie pracuje nawet do 80 roku życia . Rząd przez tyle lat nic nie zrobił żeby zapobiec tej złej sytuacji , w jakiej są dzisiaj miliony obywateli .
Szanowni Państwo , listy o podobnej treści wysłałem do kilku znanych Polityków . Kancelaria Pana Prezydenta w odpowiedzi na mój list przyznała że, cyt. "Podnoszone kwestie dotyczą różnego rodzaju nadużyć, patologii i innych nieprawidłowości występujących przy prowadzeniu działalności gospodarczej i zatrudnianiu pracowników (w tym nieprzestrzeganie prawa pracy) są znane Panu Prezydentowi.Jednakże rozwiązanie przedstawionych problemów i spowodowanie ograniczenia występowania bądź całkowitej likwidacji tych nieprawidłowości wymaga współdziałania różnych instytucji (m.in. Państwowej Inspekcji Pracy, prokuratury, sądów) oraz zmian w przepisach prawa (np. zaostrzenia kar). Należy również pamiętać, że politykę społeczną państwa kształtuje przede wszystkim rząd oraz parlament, który uchwala odpowiednie ustawy zgodnie z wolą większości parlamentarnej. Dlatego zasadnicze zobowiązania dotyczące rozpatrzenia poruszonych kwestii oraz zajęcia stanowiska ciążą na organach rządowych, przede wszystkim na Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej" . Szanowni Państwo . Czasy są trudne,nastroje społeczne są złe.W Sejmie są projekty ustaw w sprawach bardzo istotnych,dla wielu milionów obywateli.Tylko ścisła współpraca wszystkich Partii Politycznych , Sejmu , Senatu , Związków Zawodowych,pozwoli na szybkie zakończenie prac nad tymi ustawami.Szanowni Państwo, ja już pisałem do Pana Prezydenta , do Pani Marszałek Sejmu R.P. Do Pana Waldemara Pawlaka , Do Pana Posła Ryszarda Kalisza , Do Pana Przewodniczącego Janusza Palikota . Zwracam się do wszystkich Partii Politycznych , proszę nie zapominać o swoich wyborcach. Szanowni Państwo, expose Pana Premiera nie napawa zwykłych ludzi pracy zbytnim optymizmem . Oczywiście Pan Premier poruszył kilka istotnych tematów , ale Pan Premier zapomniał chyba że Polska to jest nasz wspólny dom . Pan Premier mówi nam o jakimś łataniu dziur w dachu , o jakimś dociepleniu ścian .To wszystko jest oczywiście ważne , ale Pan Premier niech pamięta że fundamentem tego naszego wspólnego domu są miliony zwykłych ludzi pracy , pozostawionych samym sobie . Tym ludziom trzeba pomóc już dzisiaj , nie jutro , bo jutro fundamenty tego domu , mogą nie wytrzymać tego ciężaru . Czy ktoś policzył dokładnie ile . ludzi w Polsce pracuje na te tak zwane umowy śmieciowe, czy czasowe i inne , które nie zabezpieczają żywotnych interesów ludzi pracy .Wyczytałem w internecie że może tu chodzić nawet o 8 000 000 obywateli . Problem dotyczy wielu grup zawodowych żyjących na granicy ubóstwa . Za ciężko przepracowany miesiąc ludzie dostają grosze . W dzisiejszych czasach jeśli człowiek dostaje 4 czy 5 zł na rękę to na prawdę potrzebny jest cud , żeby dożyć do następnej wypłaty . Dla ludzi obojętnie jest czy to będzie obcy kapitał , czy polski pracodawca .. Potrzebna jest ustawa , która ureguluje poziom najniższych stawek godzinowych . Obserwując ostatnie wydarzenia , można odnieść wrażenie że o kimś w tym Kraju zapomniano . Jeśli Pan Premier chce budować ten nasz dom , to niech zacznie , ale od fundamentów . Polacy są już zmęczeni tymi kłótniami politycznymi . Polsce potrzebny jest teraz spokój , bo czekają nas teraz cztery trudne lata . Dzisiaj nie ma ani wygranych, ani przegranych . Moim zdaniem ten kto dobrze wsłucha się w głos narodu i pozna jego biedę , to nie musi się martwić o głos wyborców . Szanowni Państwo . Panu Prezydentowi Wałęsie za to co zrobił dla Polski należy się szacunek.Jak bardzo trzeba Polaków upodlić żeby wyszli na ulicę i upomnieli się o swoje.Te umowy śmieciowe krzywdzą setki tysięcy zwykłych ludzi.Stawki godz.na Podlasiu ale chyba i nie tylko to czysta kpina.Sejm powinien jak w najszybszym czasie uchwalić nowe stawki a szczególnie chodzi mi o pracowników sezonowych (drogowcy,budowlańcy,zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego i wielu innych ) dla tych ludzi zimą nie ma pracy. A jeśli chodzi o te wielkie sieci handlowe typu Carrefour czy Auchan i inne , to jest już dno jeśli chodzi o płace . Byłem ostatnio w jednym z tych sklepów i spytałem wprost panią kasjerkę ile ma na rękę odpowiedziała 4 zł . Ile godz. muszą te panie i panowie kasjerzy pracować żeby cokolwiek zarobić.Te sklepy to jest obcy kapitał (Francja) który bardzo dobrze i perfidnie działa na terenie naszego Kraju.Władze miasta mówią nam że oni dają nam miejsca pracy, zmniejszając tym samym bezrobocie. Ok , ale nie za 4zł. Albo niech zrobią coś z tymi stawkami albo niech rozbierają te sklepy i wywożą do Francji.Przynajmniej polscy przedsiębiorcy i handlowcy odzyskają swoich klientów.Szanowni Państwo , oczywiście że nikt nie każe im te sklepy rozbierać , chciałem tylko zwrócić uwagę na pogarszającą się sytuację na rynku pracy i jak pracodawcy traktują swoich pracowników.Szanowni Państwo , napisałem taki krótki tekst , proszę posłuchać . O czym myślą dzisiaj ludzie,co im spędza sen z powiek, może to: Polska to jest mój dom,w którym jest ciemno,bo odcięto prąd za nie zapłacone rachunki. Polska to jest mój dom,w którym jest zimno,bo odcięto ogrzewanie. Polska to jest mój dom,w którym słychać płacz chorego dziecka,bo nie ma za co wykupić mu lekarstw. Polska to jest mój dom,w którym jest tylko jeden dzień radosny,to jest dzień wypłaty. Polska to jest mój dom,w którym panuje smutek,to jest tydzień po wypłacie. Polska to jest mój dom,który potrzebuje cudu, bo jak jeszcze przeżyć trzy tygodnie do następnej wypłaty. Sejm to też jest nasz dom , może tam ludziom żyje się trochę lepiej . Chciałbym jeszcze powiedzieć że bardzo dobrze pamiętam rok 70 i 80, to były trudne czasy i oby już nigdy nie wróciły . Zwracam się do Pani Marszałek,z prośbą do Polskiego Sejmu,żeby Polski Sejm pamiętał o tych zwykłych ludziach,którzy własnymi rękoma budują nasz wspólny dom i którzy to ludzie w 1980 roku zrobili dla Polski bardzo wiele. 10 pażdziernika 2011 r. w liście do Pana Prezydenta,prosiłem polityków żeby zwrócili uwagę na te narastające problemy na rynku pracy.Jak bardzo to jest niebezpieczne,mieliśmy już nie raz okazję przekonac się w przeszłości.Rząd nie może tego odkładac na potem. Na wiosnę Związki Zawodowe zapowiadają akcje protestacyjne.Dlaczego Pan Premier nie rozmawia ze Związkami Zawodowymi , z opozycją . Kiedy była ostatnio publiczna debata na temat obecnej sytuacji na rynku pracy .. dlaczego media tak mało o tym mówią . Za sto dni są piłkarskie mistrzostwa. Ciekawi mnie , co Pan Premier zrobi, jak przez Kraj przetoczy się nie fala meksykańska na stadionach,a fala strajków na ulicach miast.Ja też jestem kibicem,i wolałbym jednak tą meksykańską falę.Mówię o tym bo tak zastanawiam się , co może zrobic jeden człowiek , może niech zrobi cokolwiek ..Nie można tego tak zostawic, za dużo biedy jest już do o koła . Na jakim etapie są prace nad projektem ustawy o płacy minimalnej ,co dalej z tymi umowami śmieciowymi , ustawą emerytalną . Ciekawi mnie Państwa opinia na te tematy . Pozdrawiam , życzę Państwu zdrowia , a dla Polski lepszego jutra . roman . Białystok . Bruksela .

100/100
Rząd o tym wszystkim wie. Ma władzę i wpływ na to co jest i nic nie robi a tzn. że przyzwala na to. A to znaczy że winny jest bardziej niż Ci co wykonują eutanazję.
zgłoś
A
Aga
skoro zyjemy w panstwie prawa to prawo musi obowiazywac wszystkich

dobrze robia niech protestuja

marketow w tym auchan tez nie musi tutaj byc .. jak nie chca grac wg naszych, polskich zasad ... to won do francji
i tam sobie pogrywac z pracownikami .. a sorki .. we francji by nie dali rady, no nie ?

100/100
zgłoś
r
roman

Czy Polski Rząd przejmuje się tym , że ludzie nie mają za co życ . Co ludzi obchodzą te mistrzostwa , te mecze , jak nie ma co do garnka włożyc . Może te miliony trzeba było wydac na inne cele . Dlaczego wszystkie stacje telewizyjne milczą w sprawie strajku szpitala w Koninie . Pan Minister powinien jak najszybciej zareagowac w sprawie Konina .To wszystko co się dzieje w Koninie i w innych miastach polskich , to jest nasz świat , bardzo realny i bardzo trudny .Służba Zdrowia , Policja , Straż Pożarna , te służby muszą byc zawsze gotowe , by nieśc pomoc potrzebującym . Ostatnia tragedia jaka wydażyła się na kolei , uświadamia nas , jak bardzo potrzebne są te służby . Szanowni Państwo , niezadowolenie społeczne ciągle rośnie . Dzisiaj strajkuje szpital w Koninie a jutro może to byc np. Białystok , czy inne miasto w Polsce . Ja rozumiem siostry, to ciężka praca , za którą należy się godziwe wynagrodzenie . Ten problem dotyczy wielu grup zawodowych . To że pracodawcy traktują nas jak śmieci , to żadna nowośc . Trzeba walczyc o swoje , ale z zachowaniem prawa . Ostatnio w jednej ze stacji telewizyjnych Redaktorzy rozmawiali na temat Grecji . Zastanawiali się ,jak Grecy mają życ za te 500 czy 750 euro , w przeliczeniu na złotówki to wychodzi średnio od 2500 zł do3500 zł + różne dodatki . Mówili też jak Polacy mają życ za 2500 zł , a ja pytam jak życ za 1000 zł. Związki Zawodowe zbierają podpisy w sprawie referendum o emeryturach . Należy tylko pamiętac że emerytura zależy w znacznym stopniu od naszych zarobków i od okresu składkowego . Proszę mi powiedziec jaką emeryturę dostanie taka Pani Kasjerka pracująca w sieci handlowej Carrefour czy Auchan zatrudniona na 3/4 etatu , a dlaczego na 3/4 etatu , to pytanie należy skierowac do pracodawców , dlaczego naruszają prawa pracownicze . Jaką emeryturę może miec taka Pani Kasjerka jeżeli ma ona na rękę 4 zł . Mówi się że mamy niż demograficzny , że społeczeństwo robi nam się coraz starsze , to prawda . Młodzi ludzie wyjechali za chlebem , rozjechali się po całej Europie . Tam się rodzą polskie dzieci , tam dorastają , zdobywają wykształcenie i tam pracują . Mają tam dobrą oiekę zdrowotną , nisko oprocentowane kredyty na zakup mieszkania , czy na inne cele . Praca , mieszkania , właściwa polityka prorodzinna . Jeśli to załatwimy to możemy byc spokojni o nasze emerytury , i wcale nie musimy pracowac do 67 roku życia . Jak Pan Premier chce ,to niech sobie pracuje nawet do 80 roku życia . Rząd przez tyle lat nic nie zrobił żeby zapobiec tej złej sytuacji , w jakiej są dzisiaj miliony obywateli .
Szanowni Państwo , listy o podobnej treści wysłałem do kilku znanych Polityków . Kancelaria Pana Prezydenta w odpowiedzi na mój list przyznała że, cyt. "Podnoszone kwestie dotyczą różnego rodzaju nadużyć, patologii i innych nieprawidłowości występujących przy prowadzeniu działalności gospodarczej i zatrudnianiu pracowników (w tym nieprzestrzeganie prawa pracy) są znane Panu Prezydentowi.Jednakże rozwiązanie przedstawionych problemów i spowodowanie ograniczenia występowania bądź całkowitej likwidacji tych nieprawidłowości wymaga współdziałania różnych instytucji (m.in. Państwowej Inspekcji Pracy, prokuratury, sądów) oraz zmian w przepisach prawa (np. zaostrzenia kar). Należy również pamiętać, że politykę społeczną państwa kształtuje przede wszystkim rząd oraz parlament, który uchwala odpowiednie ustawy zgodnie z wolą większości parlamentarnej. Dlatego zasadnicze zobowiązania dotyczące rozpatrzenia poruszonych kwestii oraz zajęcia stanowiska ciążą na organach rządowych, przede wszystkim na Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej" . Szanowni Państwo . Czasy są trudne,nastroje społeczne są złe.W Sejmie są projekty ustaw w sprawach bardzo istotnych,dla wielu milionów obywateli.Tylko ścisła współpraca wszystkich Partii Politycznych , Sejmu , Senatu , Związków Zawodowych,pozwoli na szybkie zakończenie prac nad tymi ustawami.Szanowni Państwo, ja już pisałem do Pana Prezydenta , do Pani Marszałek Sejmu R.P. Do Pana Waldemara Pawlaka , Do Pana Posła Ryszarda Kalisza , Do Pana Przewodniczącego Janusza Palikota . Zwracam się do wszystkich Partii Politycznych , proszę nie zapominać o swoich wyborcach. Szanowni Państwo, expose Pana Premiera nie napawa zwykłych ludzi pracy zbytnim optymizmem . Oczywiście Pan Premier poruszył kilka istotnych tematów , ale Pan Premier zapomniał chyba że Polska to jest nasz wspólny dom . Pan Premier mówi nam o jakimś łataniu dziur w dachu , o jakimś dociepleniu ścian .To wszystko jest oczywiście ważne , ale Pan Premier niech pamięta że fundamentem tego naszego wspólnego domu są miliony zwykłych ludzi pracy , pozostawionych samym sobie . Tym ludziom trzeba pomóc już dzisiaj , nie jutro , bo jutro fundamenty tego domu , mogą nie wytrzymać tego ciężaru . Czy ktoś policzył dokładnie ile . ludzi w Polsce pracuje na te tak zwane umowy śmieciowe, czy czasowe i inne , które nie zabezpieczają żywotnych interesów ludzi pracy .Wyczytałem w internecie że może tu chodzić nawet o 8 000 000 obywateli . Problem dotyczy wielu grup zawodowych żyjących na granicy ubóstwa . Za ciężko przepracowany miesiąc ludzie dostają grosze . W dzisiejszych czasach jeśli człowiek dostaje 4 czy 5 zł na rękę to na prawdę potrzebny jest cud , żeby dożyć do następnej wypłaty . Dla ludzi obojętnie jest czy to będzie obcy kapitał , czy polski pracodawca .. Potrzebna jest ustawa , która ureguluje poziom najniższych stawek godzinowych . Obserwując ostatnie wydarzenia , można odnieść wrażenie że o kimś w tym Kraju zapomniano . Jeśli Pan Premier chce budować ten nasz dom , to niech zacznie , ale od fundamentów . Polacy są już zmęczeni tymi kłótniami politycznymi . Polsce potrzebny jest teraz spokój , bo czekają nas teraz cztery trudne lata . Dzisiaj nie ma ani wygranych, ani przegranych . Moim zdaniem ten kto dobrze wsłucha się w głos narodu i pozna jego biedę , to nie musi się martwić o głos wyborców . Szanowni Państwo . Panu Prezydentowi Wałęsie za to co zrobił dla Polski należy się szacunek.Jak bardzo trzeba Polaków upodlić żeby wyszli na ulicę i upomnieli się o swoje.Te umowy śmieciowe krzywdzą setki tysięcy zwykłych ludzi.Stawki godz.na Podlasiu ale chyba i nie tylko to czysta kpina.Sejm powinien jak w najszybszym czasie uchwalić nowe stawki a szczególnie chodzi mi o pracowników sezonowych (drogowcy,budowlańcy,zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego i wielu innych ) dla tych ludzi zimą nie ma pracy. A jeśli chodzi o te wielkie sieci handlowe typu Carrefour czy Auchan i inne , to jest już dno jeśli chodzi o płace . Byłem ostatnio w jednym z tych sklepów i spytałem wprost panią kasjerkę ile ma na rękę odpowiedziała 4 zł . Ile godz. muszą te panie i panowie kasjerzy pracować żeby cokolwiek zarobić.Te sklepy to jest obcy kapitał (Francja) który bardzo dobrze i perfidnie działa na terenie naszego Kraju.Władze miasta mówią nam że oni dają nam miejsca pracy, zmniejszając tym samym bezrobocie. Ok , ale nie za 4zł. Albo niech zrobią coś z tymi stawkami albo niech rozbierają te sklepy i wywożą do Francji.Przynajmniej polscy przedsiębiorcy i handlowcy odzyskają swoich klientów.Szanowni Państwo , oczywiście że nikt nie każe im te sklepy rozbierać , chciałem tylko zwrócić uwagę na pogarszającą się sytuację na rynku pracy i jak pracodawcy traktują swoich pracowników.Szanowni Państwo , napisałem taki krótki tekst , proszę posłuchać . O czym myślą dzisiaj ludzie,co im spędza sen z powiek, może to: Polska to jest mój dom,w którym jest ciemno,bo odcięto prąd za nie zapłacone rachunki. Polska to jest mój dom,w którym jest zimno,bo odcięto ogrzewanie. Polska to jest mój dom,w którym słychać płacz chorego dziecka,bo nie ma za co wykupić mu lekarstw. Polska to jest mój dom,w którym jest tylko jeden dzień radosny,to jest dzień wypłaty. Polska to jest mój dom,w którym panuje smutek,to jest tydzień po wypłacie. Polska to jest mój dom,który potrzebuje cudu, bo jak jeszcze przeżyć trzy tygodnie do następnej wypłaty. Sejm to też jest nasz dom , może tam ludziom żyje się trochę lepiej . Chciałbym jeszcze powiedzieć że bardzo dobrze pamiętam rok 70 i 80, to były trudne czasy i oby już nigdy nie wróciły . Zwracam się do Pani Marszałek,z prośbą do Polskiego Sejmu,żeby Polski Sejm pamiętał o tych zwykłych ludziach,którzy własnymi rękoma budują nasz wspólny dom i którzy to ludzie w 1980 roku zrobili dla Polski bardzo wiele. 10 pażdziernika 2011 r. w liście do Pana Prezydenta,prosiłem polityków żeby zwrócili uwagę na te narastające problemy na rynku pracy.Jak bardzo to jest niebezpieczne,mieliśmy już nie raz okazję przekonac się w przeszłości.Rząd nie może tego odkładac na potem. Na wiosnę Związki Zawodowe zapowiadają akcje protestacyjne.Dlaczego Pan Premier nie rozmawia ze Związkami Zawodowymi , z opozycją . Kiedy była ostatnio publiczna debata na temat obecnej sytuacji na rynku pracy .. dlaczego media tak mało o tym mówią . Za sto dni są piłkarskie mistrzostwa. Ciekawi mnie , co Pan Premier zrobi, jak przez Kraj przetoczy się nie fala meksykańska na stadionach,a fala strajków na ulicach miast.Ja też jestem kibicem,i wolałbym jednak tą meksykańską falę.Mówię o tym bo tak zastanawiam się , co może zrobic jeden człowiek , może niech zrobi cokolwiek ..Nie można tego tak zostawic, za dużo biedy jest już do o koła . Na jakim etapie są prace nad projektem ustawy o płacy minimalnej ,co dalej z tymi umowami śmieciowymi , ustawą emerytalną . Ciekawi mnie Państwa opinia na te tematy . Pozdrawiam , życzę Państwu zdrowia , a dla Polski lepszego jutra . roman . Białystok . Bruksela .

zgłoś
P
Popierajacy

Popieram! Prawo pracy jest od tego aby je przestrzegac, a nie wykorzystywac ludzi ktorzy potrzebuja pieniedzy i chca uczciwie zarobic.

zgłoś
G
Gość

A dlaczego on nie weźmie się za jakąś porządną pracę? Jaki on ma do tej pory staż i zasługi? Czy on ma pojęcie o pracy? Czego on chce bronić jak na razie o życiu i pracy niewiele wie. Może najpierw wziął by się za jakąś robotę, albo naukę i przestał robić z siebie cyrk. Ale Facio wybrał drogę, pewnie marzy mu się za nic nierobienie duża kasa i samochód z kierowcą, tylko kto ma na te przywileje pracować?. Nie znam faceta ale u siebie bym go niezatrudnił.

zgłoś
e
euro_kołchoźnik

Z czego żyje ten aktywista związkowy? W zasadzie to pracę może już znaleźć tylko przez przypadek lub nieuwagę pracodawcy. Jaki byłby z niego pożytek jak większość czasu spędzałby na wypełnianiu swojego kajetu krzywd popełnionych przez pracodawcę. Chyba że sama działalność związkowa daje jakieś przychody. Tak czy siak pracownik z niego żaden.

zgłoś
G
Gość

W Auchen nie ma obowiązku robić zakupy i przymusu pracy. Proszę szukać gościu pracy w innym miejscu. Za często tu zaglądasz przypadkiem

zgłoś
c
clasic
W dniu 04.04.2009 o 22:54, Gość napisał:

Czy on też jak Wałęsa będzie skakał przez płot? Mogę wiedzieć gdzie i kiedy to przyjadę.


Jestm tylko czytelnikiem gazety który zerknął na ten temat , który mnie w sumie ani ziębi ani grzeje , ale to co napisałeś " gościu " świadczy że jesteś z tym całym Auchanem związany i jesteś WIELKIM CIULEM !!!!
zgłoś
G
Gość

Czy on też jak Wałęsa będzie skakał przez płot? Mogę wiedzieć gdzie i kiedy to przyjadę.

zgłoś
G
Gość

Czy on też jak Wałęsa będzie skakał przez płot? Mogę wiedzieć gdzie i kiedy to przyjadę.

zgłoś
z
związkowiec

COVER twje odpowiedzi sa p[oniżej krytyki i charakteryzują się głęboką nie wiedza...
Markety kary PIP mają wkalkulowane w koszty... na tylu praconikach opłca im się zapłcić maksymalną mandat...
Prokuratura zamyka postępowania z powodu niskiej szkodliwosci czynu... Nawet postępowania w sprawach gdzie ginie praconik trudno znaleść sprawiedliwość...
Inicjatywę pracownicza założyli ludzie z Federacji Anarchistycznej i nie bede sie spierał czy ty odbierasz ich jako anarchistów, czy klasycy tej mysli przewracaja sie w grobie czy nie. Jednka byłbym ostrżny z pomówieniami czy ktoś jest pracowity, czy nie...
Inicjatywa Pracownicza to nie mój związek i nie moja bajka, ale każde łamanie praw pracowniczych mnie wkurza, a twoja tolerancja dla łamania prawa koliduje z potępianiem "nierobów"...

zgłoś
d
dzida

Niedziela jest dniem świętym , co oznacza że powinien być czasem przeznaczonym dla Boga i bliskich a nie na prace!!! Na pracę jest 6dni w tygodniu,
Jeśłi łamie się prawo Boże to nigdy nie będzie dobrze!!!
Dajcie odpocząć tym ludziom zatrudnionym w sklepach w niedzielę, aby mogli zająć się swoją rodziną i zająć się wychowaniem dzieci!!!
Klienci, nie zmuszajcie do pracy ludzi w sklepach!!! Niech wreszcie będzie szanowana niedziela w Polsce. W innych normalnych krajach sklepy otwarte są do soboty do południa i każdy ma wolną niedzielę (są tylko dużurujące sklepy)!!!!

zgłoś
C
Corve

1. Prawa Pracownicze to prawo i nawet w myśl Kodeksu Karnego jest przestępstwem...
Wobec tego sprawę należy zgłosić do odpowiednich organów np. PIP lub prokuratura, a nie robić zadymę. Prawo obowiązuje wszystkich, a wydaje mi się, że Wam idzie wyłącznie o sianie zamętu i mały polityczny lansik.

2. "inicjatwya Pracownicza" jest niewielkim związkiem wywodzącym się z ruchu anarchistycznego stad kolor fflad.
Nazywanie się anarchistami przez zwykłych trockistów i skrajnych lewaków to czysta kradzież ideii! Prawdziwy anarchizm nie ma nic wspólnego z nierobami chcącymi żyć na cudzy koszt! Murray Newton Rothbard przewraca się w grobie.

Kiepskich ma Auchan fachowóc od PR jak w porównując ich do alterglobalistów chcieli zdyskredytować protest. Polacy odczuwają kryzys światowy i zaczyanją rozumieć, ze gloibalizacja ma tez minusy.
Z Achuanem ani żadnym innym marketem nie mam nic wspólnego.. poza rzadkimi zakupami. A kryzysu jakoś nie widzę, wręcz przeciwnie roboty mam więcej niż poprzednio...

3. Krzyżaniak nie ma szans dorwać się do koryta, pnieważ działa w małym i nic nei znaczącym tak naprawdę zwiaąku zawodowym...
To podobnie zaczyna jak pewien malarz z wąsikiem... Jaki był finał już wiemy.

Mam wrażenie, że cionajmniej dwa wpisy dokonano na zamówienie kierwonictwa Auchan (moze dziennikarze sprawdzą kto ich dokonał).

A Ty słyszał o GIODO?

zgłoś
t
tomaszek

skoro zyjemy w panstwie prawa to prawo musi obowiazywac wszystkich

dobrze robia niech protestuja

marketow w tym auchan tez nie musi tutaj byc .. jak nie chca grac wg naszych, polskich zasad ... to won do francji
i tam sobie pogrywac z pracownikami .. a sorki .. we francji by nie dali rady, no nie ?

zgłoś
G
Gość

Dlaczego on jest taki chudy? Nie ma pieniędzy na jedzenie?

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3