Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przechodzisz na emeryturę po 20 latach pracy? Możesz nie dostać minimalnej emerytury! Tlumaczymy, jak przeliczyć okres składkowy

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
ZUS wylicza należną nam emeryturę na podstawie okresu składowego, ale także innych czynników.
ZUS wylicza należną nam emeryturę na podstawie okresu składowego, ale także innych czynników. 123rf.com/highwaystarz
W Polsce prawo do emerytury nabywa kilkaset tysięcy osób rocznie. Jednak nie tylko wiek wystarczy, aby otrzymać emeryturę. Nie dostaną jej osoby, których staż pracy był zbyt krótki, dużo chorowały lub były na bezrobociu. Komu zatem przysługuje emerytura minimalna i kiedy jej nie dostaniemy?

Spis treści

Kto może dostać emeryturę minimalną w 2023 roku?

Emerytura minimalna to świadczenie niższe od najniższej emerytury, które ZUS wypłaca jednak coraz częściej. Warunki jej przyznania zostały jasno określone w ustawie o emeryturach i rentach, a przepisy określają dwa główne warunki przyznania minimalnej emerytury:

  • osiągnięcie wieku emerytalnego – 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn;
  • przepracowanie odpowiedniej ilości lat.

Zatem ile lat pracy potrzeba, aby dostać minimalną emeryturę? Kobiety muszą mieć na koncie minimum 20 lat składkowych, a mężczyźni 25. Do stażu pracy wlicza się jednak nie tylko okresy składkowe, ale i nieskładkowe. Te drugie mogą wynosić maksymalnie 1/3 okresów składkowych.

Niska, ale realna. Ile emerytury dostaniesz „na rękę”?

Coroczna waloryzacja rent i emerytur jest gwarantowana przez ustawę. Wskaźniki waloryzacji są ściśle związane z prognozowaną inflacją. Rząd w 2023 roku przyjął, że inflacja miała wynosić 13,8 proc., dlatego zagwarantowano minimalną podwyżkę świadczeń na poziomie 250 zł. Dotyczy to przede wszystkim najniższych emerytur – także emerytury minimalnej. Dzięki temu minimalna emerytura wzrosła z 1338,44 zł do 1588,44 zł brutto. Emeryt otrzymuje zatem w tym roku 1445 zł minimalnej emerytury „na rękę”.

Nieoficjalnie mówi się także o gwarantowanych podwyżkach najniższych emerytur w 2024 roku. Prawdopodobnie emerytury minimalne wzrosną wówczas o 300 zł.

Pracowałeś za krótko? Dużo chorowałeś? Nie przysługuje ci minimalna emerytura

Dosyć często zdarzają się sytuacje, w których osoba przechodząca na emeryturę nie przepracowała odpowiedniej dla siebie ilości lat. Czy dostanie emeryturę? Tak, choć nie będzie to emerytura minimalna. ZUS wypłaci takiej osobie emeryturę w kwocie, którą wypracowała. Jeżeli ta kwota będzie niższa od obecnie obowiązującej minimalnej emerytury, świadczenie nie zostanie podwyższone.

Emerytura minimalna nie przysługuje osobom, które:

  • pracowały mniej niż 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni);
  • pracowały „na czarno” lub na podstawie umowy o dzieło bez odprowadzania składek do ZUS;
  • dużo chorowały – od zasiłków chorobowych nie są odprowadzane składki emerytalne;
  • korzystały z dużej ilości urlopów bezpłatnych.

Kluczowe są bowiem nie same lata pracy, a okres odprowadzania składek do ZUS. Okres składkowy musi stanowić minimum 2/3 całego czasu wliczanego do emerytury. Warto tutaj przypomnieć, że składki nie są odprowadzane np. w trakcie studiów czy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a także w każdym z przypadków wymienionych powyżej. Problem z otrzymaniem minimalnej emerytury może mieć np. kobieta, która przepracowała 20 lat, ale przez kilka lat była bezrobotna, potem długo przebywała na urlopie wychowawczym i jakiś czas pracowała na umowę o dzieło. W takim przypadku osiągnięcie 2/3 okresu składkowego i tylko 1/3 nieskładkowego może być trudne.

Pełna lista okresów składkowych i nieskładkowych dostępna jest na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przeliczył twoją aktualną emeryturę na kwotę poniżej 1588,44 zł brutto i spełniasz przynajmniej jeden z kryteriów wykluczających przyznanie minimalnej emerytury? Twoje świadczenie nie będzie podlegać waloryzacji.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przechodzisz na emeryturę po 20 latach pracy? Możesz nie dostać minimalnej emerytury! Tlumaczymy, jak przeliczyć okres składkowy - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska