Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkola świecą pustkami. A co z opłatami? Czy miasto pomoże rodzicom?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Za gotowość do pracy miasto podnosi przedszkolom niepublicznym dotację z 75 do 90 procent, pod warunkiem, że nie będą one żądały opłat od rodziców
Za gotowość do pracy miasto podnosi przedszkolom niepublicznym dotację z 75 do 90 procent, pod warunkiem, że nie będą one żądały opłat od rodziców Mariusz Kapała
Z powodu pandemii koronawirusa zamknięte są przedszkola i żłobki. Także te niepubliczne. Odbywa się nauczanie zdalne... Czy rodzice w okresie epidemii rodzice płacą za przedszkola? Czy pomoże im w tym trudnym okresie miasto?

Epidemia koronawirusa spowodowała, że zamknięte zostały żłobki, przedszkola, także te niepubliczne.

- Wiem, że odbywają się zajęcia on-line, ale formalnie nasze dzieci nie przebywają w placówkach. Musimy siedzieć w domu, nie pracujemy, nie zarabiamy. A za przedszkole w dobie koronawirusa trzeba będzie płacić? - pyta pani Ilona.

W przypadku przedszkoli miejskich odpowiedź jest prosta. Rodzice nie będą płacić. Chyba, że za wyżywienie czy inne dodatkowe opłaty, które zwykle pobierała placówka, do połowy marca. Bo przecież do tego czasu dzieci przebywały w żłobkach i przedszkolach. Kiedy zapłacić zaległości? Dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych Wioleta Haręźlak uspokaja, na razie placówki są zamknięte. Nic się nie stanie, jeśli te opłaty wniesiemy np. we wrześniu, kiedy to przedszkola i żłobki rozpoczną nowy rok szkolny.

A co z przedszkolami i żłobkami niepublicznymi?

Z pomocą tym placówkom i rodzicom dzieci przyszło miasto. Zaproponowało zwiększenie dotacji przez trzy miesiące: kwiecień, ma i czerwiec. Miasto szybko podjęło decyzję i tego samego oczekiwało od niepublicznych placówek, bo sytuacja też jest wyjątkowa.
Jak mówi Magda Karwicka z niepublicznego dwujęzycznego przedszkola „Lingualand”, miasto zwiększyło dotację z 75 procent do 90 procent stawki, którą otrzymują przedszkola miejskie. W zamian oczekując, że placówki niepubliczne nie będą pobierały opłat od rodziców. Lingualand takie rozwiązanie przyjął.

- Podpisaliśmy już stosowną umowę - podkreśla Magda Karwicka.

Wioleta Haręźlak przyznaje, że tych umów miasto podpisało już dziewięć. Siedem dotyczy przedszkoli niepublicznych, dwie punktów przedszkolnych (w tym przypadku dotacja została podniesiona z 40 do 75 procent).

Ważna jest tutaj także umowa, którą rodzic podpisał z przedszkolem niepublicznym. Warto się jej przyjrzeć.

Trwa głosowanie...

Czy Zielona Góra potrzebuje nowych żłobków?

Żłobki niepubliczne dostaną pieniądze z urzędu miasta i z urzędu marszałkowskiego

Miasto podjęło decyzję, że za gotowość do pracy (przetrzymanie okresu pandemii koronawirusa) dopłaci do każdego dziecka po 270 zł. Tak się stanie w kwietniu, maju i czerwcu. Wiadomo, że taka kwota nie jest wystarczająca, ale niepubliczne żłobki - nie tylko w Zielonej Górze, ale całym województwie - będą mogły starać się o dodatkowe pieniądze - w ramach unijnych funduszy - od urzędu marszałkowskiego. Ogłosi on wkrótce konkurs w tej sprawie. Będą to środki bezzwrotne.

ZOBACZ TEŻ

Koronawirus spowodował, że musimy siedzieć w domach. A nasze dzieci się nudą i wciąż pytają o koniec pandemii. Co zrobić w czasie narodowej kwarantanny, by pomóc naszych pociechom ciekawie spędzić czas. Mamy dla Was propozycje zabaw, kolorowanek i konkursu z  atrakcyjnymi nagrodami. Kolejne informacje poznasz, oglądając poszczególne zdjęcia i czytając zamieszczone pod nimi podpisy. Tematyka pociągów od zawsze fascynuje dzieci - informuje Urząd Transportu Kolejowego. - Warto wykorzystać te pozytywne skojarzenia i rozpocząć przygodę z Kampanią Kolejowe ABC w domu. Rodzice i nauczyciele mogą skorzystać z bezpłatnych materiałów edukacyjnych na temat bezpieczeństwa kolejowego. Wystarczy pobrać je ze strony internetowej Kampanii Kolejowe ABC i przekazać dzieciom, by przeniosły się w świat zabawy i dały się ponieść kolejowym przygodom! Zobacz wideo: Jak kwarantanna wpływa na twoje dziecko?wideo: Dzień Dobry TVN

Koronawirus pozamykał nas w domu. Dzieci mogą malować i wygr...

ZIELONA GÓRA: Rodzice na bieżąco wiedzą, co robi ich dziecko...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska