MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przegapiony awans zawodowy na mianowanie. Nauczyciele mają kłopot. Czy jest rozwiązanie?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Zasady awansu zawodowego nauczyciela niedawno uległy zmianie. Co zrobić, gdy przegapiło się ważny termin? Dealerzy Wiedzy podpowiadają rozwiązania.
Zasady awansu zawodowego nauczyciela niedawno uległy zmianie. Co zrobić, gdy przegapiło się ważny termin? Dealerzy Wiedzy podpowiadają rozwiązania. freepik.com
Niedawno zmieniły się przepisy dotyczące awansu zawodowego nauczycieli. Wraz ze zmianami pojawiły się kłopoty i niejasności. W mediach społecznościowych pojawiają się wpisy nauczycieli, którzy rozpoczęli staż na mianowanie we wrześniu 2021 roku i nie zauważyli, że w sierpniu 2022 roku ich staż został skrócony z 2 lat i 9 miesięcy do 1 roku i 9 miesięcy. Zamiast zakończyć go w maju 2023 roku, kontynuują go do teraz i planują napisanie sprawozdania dopiero po maju 2024 roku, czyli o rok za późno. Co w takiej sytuacji?

Spis treści

Zmiany w awansie zawodowym nauczycieli

Od dnia 1 września 2022 r. zmieniły się zasady awansu zawodowego nauczycieli. Od tamtej pory:

  • istnieją dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli: nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany,
  • nauczyciel zaczynający pracę w szkole to nauczyciel początkujący,
  • nauczyciel początkujący odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela, które trwa 3 lata i 9 miesięcy – to jeden z warunków otrzymania stopnia nauczyciela mianowanego,
  • nauczyciel mianowany, który chce zdobyć stopień nauczyciela dyplomowanego, będzie musiał odbyć okres pracy w szkole trwający 5 lat i 9 miesięcy – to jeden z warunków otrzymania stopnia nauczyciela dyplomowanego.

W przypadku nauczycieli kontraktowych, którzy przed 1 września 2021 r. nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela mianowanego, wymiar stażu na stopień nauczyciela mianowanego skraca się o rok, czyli trwa 1 rok i 9 miesięcy. Są to przepisy przejściowe i dotyczą nauczycieli, którzy rozpoczęli staż od 1 września 2021 r. najpóźniej do 1 września 2025 r. I w tym właśnie miejscu pojawia się problem, bowiem nauczyciele, którzy rozpoczęli staż na mianowanie, rok temu powinni przygotować właściwe dokumenty i zdać egzamin. Tak się jednak nie stało we wszystkich przypadkach.

Temat został zauważony przez Roberta Górniaka, twórcę strony Dealerzy Wiedzy. Z jego obserwacji wynika, że niektórzy nauczyciele, którzy rozpoczęli staż na mianowanie 1 września 2021 r. i nie skończyli go do tej pory, a do końca szykują się właśnie teraz.

Przegapione terminy mogą stanowić problem

Chociaż każdy nauczyciel marzy o tym, by zakończyć awans, jak najszybciej, często zmieniające się przepisy, mogą być mylące i doprowadzają do różnego rodzaju nieporozumień, które teraz możemy obserwować.

Co teraz? Czy taki „przenoszony” staż jest stracony? A może skrócenie było tylko prawem, a nie obowiązkiem? Oto moja ocena:
1) skrócenie nastąpiło z mocy ustawy, więc nie ma mowy, że ktoś nie musiał z tego skorzystać, więc nie wolno uznać, że staż w 2 lata i 9 msc jest OK;
2) trzeba uznać, że ten staż zakończył się 31 maja 2023 i za taki okres napisać sprawozdanie.
2a) to oznacza, że trzeba zapewnić w sprawozdaniu, że zdążyło się wykonać wystarczająco dużo zaplanowanych zadań i spełnić warunki awansowe w tej 1 rok i 9 msc od zaczęcia stażu;
2b) teoretycznie sprawozdanie trzeba złożyć w 7 dni po zakończeniu stażu, ale w praktyce opóźnienie w złożeniu sprawozdania nie skutkuje niczym (w szczególności nie skutkuje niezaliczeniem stażu). Dyrektor i tak musi napisać ocenę dorobku zawodowego w 21 dni od otrzymania sprawozdania.
3) potem wniosek o komisję egzaminacyjną… i trzeba tam niestety się przyznać, że nie wszystko wyszło ze stosowaniem prawa oświatowego. Dla nauczyciela to średni wstyd, gorzej dla dyrektora - czytamy na profilu Dealerzy Wiedzy.

Dealerzy Wiedzy podpowiadają także, czego nie robić:

Tu dwa wyjścia ZŁE:
1) Nie próbujcie pisać sprawozdania za 2 lata i 9 msc, bo to błąd dyskwalifikujący cały staż.
2) Nie kombinujcie z zeszłoroczną datą sprawozdania i oceny dorobku. Wniosek o egzamin trzeba złożyć w roku otrzymania oceny dorobku. Niezłożenie wniosku w roku otrzymania oceny = trzeba zaczynać staż od nowa.

Sytuacja jest na pewno stresująca, nie jest jednak „bez wyjścia”. Pierwszym krokiem, jaki warto podjąć, jest rozmowa z dyrektorem szkoły i ustalenie wraz z nim planu działania.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przegapiony awans zawodowy na mianowanie. Nauczyciele mają kłopot. Czy jest rozwiązanie? - Strefa Edukacji

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska