Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy na chleb żytni, ziemniaczany tort i inne kulinarne patenty

Michał Szczęch
Gospodynie z Budachowa od lat lepią tysiące pierogów na festyn, zarabiają i upiększają wieś.
Gospodynie z Budachowa od lat lepią tysiące pierogów na festyn, zarabiają i upiększają wieś. Mariusz Kapała
Znaleźć potrawę wspólną, tradycyjną dla wszystkich, dla całego powiatu? Zadanie niewykonalne. Ludzie przyjechali tutaj po wojnie z tak wielu zakątków, że w powiecie krośnieńskim mamy raczej kulinarny miszmasz.

Ma Bytnica Festiwal Kultury Łowieckiej, na którym króluje dziczyzna. Dobrosułów od niemal dwóch dekad słynie z Festynu Pieczonego Ziemniaka. Mieszkańcy serwują wtedy ziemniaczane frykasy. Sąsiedni Budachów kojarzy się dziś z jednym - z ruskimi pierogami. Za sprawą Festynu Ruskiego Pieroga właśnie. Chlebowo, z przyczyn raczej oczywistych, słynie dziś ze Święta Chleba. A Osiecznica, w której roi się od stawów hodowlanych i wędkarzy? Tu karp cieszy się szczególnym uznaniem. Kulinarne festyny są dziś wizytówką powiatu krośnieńskiego.

18 lat temu siadły gospodynie z Dobrosułowa z sołtysem i plebanem. Wspólnie uradzili, że ich wieś promował będzie ziemniak. I promuje do dziś, a z pieniędzy zarobionych na festynie mieszkańcy odnowili kościół, świetlicę…

Gdyby nie Festyn Ruskiego Pieroga, po barokowym kościółku w Budachowie pewnie nie byłoby śladu. Gospodynie lepią tu przysmaki z ciasta i sera od dekady. - I planujemy kolejną dekadę - zapowiada sołtys Danuta Spychała.

Tak jak pierogi rozruszały Budachów, tak karpie rozruszały Osiecznicę. Tegoroczny festyn okazał się ogromnym przebojem. - Zarobiliśmy na karpiach i rybnych potrawach 34 tys. zł - sołtys Leszek Fijałkowski do dziś nie może ochłonąć. - Do tego poszło 80 blach ciast i 3 tysiące pierogów…
Z tych pieniędzy Osiecznica utrzymuje drużynę piłkarską, oczko w głowie mieszkańców. Część może pójdzie na nową wiatę, na doposażenie świetlicy...

I taki oto wymiar mają dziś kulinaria w powiecie krośnieńskim. Kulinarne tradycje budowane są tutaj poprzez festyny, które integrują ludzi, mobilizując ich do działania na rzecz miejscowości. A i potrafią przyciągnąć gości.

Dawny przepis na tradycyjny chleb żytni

(przepis z Chlebowa)

Składniki: 6 litrów mąki razowej żytniej, woda, żur lub kwaśne ciasto, sól.

* Jedną czwartą miarki zarobić żurem lub kwaśnym ciastem i postawić w cieple do drugiego dnia, aż zaczyn sfermentuje.

Przygotowanie: Na chleb bierze się tyle mąki, ile ma być bochenków, licząc po 3 litry na bochenek. Trzecią część danej mąki rozczynić z uprzednio przygotowanym fermentem, rozrobionym jeszcze letnią wodą. Po kilku godzinach, gdy rozczyn na chleb wyrośnie, wsypać resztę mąki, tęgo zamiesić, po czym w ciepłym miejscu na kilka godzin pozostawić. Gdy ciasto podrośnie, mokrymi rękami wyrabiać okrągłe bochenki, kłaść na łopatę grubo posypaną żytnią mąką i wsadzić do gorącego pieca.

Placki ziemniaczane w sosie koperkowym

(przepis z Dobrosułowa)

Mielimy ze sobą ½ kg ugotowanych ziemniaków, 25 dag twarogu i pęczek szczypiorku. Formujemy kotleciki, podsmażamy na maśle i zapiekamy 10 minut w piekarniku. Sos przygotowujemy, mieszając słodką śmietanę z posiekanym drobno koperkiem.

Pączki ziemniaczane

(przepis Krystyny Typańskiej z Dobrosułowa)

1 kg ugotowanych ziemniaków mielimy przez maszynkę. Dodajemy kilogram mąki, kostkę drożdży, 2 cukry waniliowe, pół kostki margaryny (rozpuszczonej), 50 gram wódki, 5 jaj ubitych z półtorej szklanki cukru. Wszystko zagniatamy. Formujemy pączki i smażymy na głębokim oleju.

Ziemniaczany tort

Ziemniaczany tort.

(przepis Jadwigi Sieluk z Dobrosułowa)

Biszkopt: 1,2 kg gotowanych ziemniaków, 10 jaj, ½ szklanki bułki tartej, sok z całej cytryny, ½ kg cukru pudru, 6 łyżek kakao.

Masa orzechowa: gotujemy 6 łyżek mleka z 6 łyżkami cukru pudru i szklanką mielonych orzechów. Gdy całość wystygnie, dodajemy kostkę masła i odrobinę spirytusu lub rumu. Masa czekoladowa: gotujemy w garnku 2 jajka i pół szklanki mleka, mieszając składniki mikserem, aż zgęstnieją. Gdy wystygnie, dodajemy kostkę masła i odrobinę spirytusu lub rumu. Masą czekoladową przekładamy biszkopt. Masą orzechową smarujemy tort po wierzchu. Doskonale jako ozdoba sprawdzi się na przykład czerwona różyczka. Boki również smarujemy masą i ozdabiamy płatkami migdałowymi.

Kulinarne patenty

Pyszne pierogi.

(przepis Małgorzaty Maciejewskiej z Krosna Odrzańskiego)

Pierogi:
Ciasto I
1 kg mąki
2/3 szklanki oleju
ponad szklanka ciepłej wody (ilość może się zmieniać w zależności od rodzaju mąki-ciasto musi mieć po prostu odpowiednią konsystencję i być elastyczne)
2 łyżeczki soli
Składniki wyrobić na stolnicy. Dobrze wyrobione ma po przecięciu małe pęcherzyki.

Ciasto II do smażenia
2,5 szklanki mąki, 2 dag drożdży, szklanka mleka, 2 jajka, szczypta soli
Mleko podgrzać, wlać do miski, dodać pokruszone drożdże, wymieszać. Wsypać mąkę, wbić jajko, posolić, wyrobić ciasto, odstawić do wyrośnięcia. Rozwałkować, wykrawać krążki, nakładać farsz, dokładnie zlepiać. Smażyć we frytkownicy.

Farsz:
1 cały kurczak
3 średnie marchewki
3 średnie pietruszki
kawałek selera
listek laurowy
jarzynka (wegeta lub inna tego typu przyprawa)
2 spore cebule

Z powyższego ( oprócz cebuli) ugotować rosół. Wyjąć kurczaka, przestudzić, wybrać wszystkie kości i chrząstki. Wyjąć również warzywa. Wszystko zmielić w maszynce na średnim sicie (nie robić miazgi na drobnym, bo to nieciekawie wygląda). W głębokiej patelni podsmażyć na rumiano cebulkę pokrojoną w drobną kostkę, wrzucić do tego kurczakowo- warzywny farsz, chwilę poddusić przyprawiając dosyć pikantnie- pieprz czarny i ziołowy, papryka słodka i ostra, odrobina jarzynki i przyprawy do kurczaka.
Lepić, gotować, obsuszyć, podsmażyć i zajadać bo to pyszne.

Waflowe szaleństwa z mielonym mięsem

Waflowe szaleństwa z mięsem.

(przepis Małgorzaty Maciejewskiej z Krosna Odrzańskiego)

Składniki: 0,5 kg mięsa mielonego (najlepiej z łopatki), 3 suche wafle-andruty, Fix knorra do mięsa mielonego lub Jarzynka, pieprz czarny i ziołowy, czosnek, smażona cebulka -do smaku
Jajo

Między 3 wafle włożyć 2 warstwy mielonego, rozsmarować. Pokroić na małe kwadraty, maczać w jajku i bułce, smażyć. Można też odczekać jakieś pół godz., aż wafle zmiękną, zwinąć roladę, kroić plastry i smażyć.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska