Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy drodze do Brodów w okolicy Gręzawy od lat stała tajemnicza mogiła. Grób rozkopano. Co w nim było?

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Szczątki w osamotnionej mogile były bardzo zdekompletowane.
Szczątki w osamotnionej mogile były bardzo zdekompletowane. Stowarzyszenie Pomost
Ta mogiła od lat stała przy drodze w pobliżu Gręzawy(pow. żarski). Mieszkańcy przekazywali sobie informację, że pochowano tu Niemca, zabitego przez czerwonoarmistów w 1945 r. 11 grudnia mogiłę rozkopano...
  • Prace przy mogile w okolicy Gręzawy prowadzili członkowie stowarzyszenia Pomost. Od lat zajmują się oni poszukiwaniami i ekshumacją zapomnianych grobów niemieckich żołnierzy i cywilów. Działają m.in. na terenie województwa lubuskiego.

Bezimienna mogiła przy drodze do Brodów

11 grudnia członkowie Pomostu przyjechali do Gręzawy. Przy drodze prowadzącej do Brodów od dziesięcioleci stała bezimienna mogiła. Mieszkańcy zapalali tu znicze, składano kwiaty. Grób mijały tysiące osób. Przez lata przekazywano sobie informację, że w grobie leży zabity przez żołnierzy radzieckich w 1945 r. niemiecki, cywilny mieszkaniec tych terenów. Mogiłę rozkopano.

Często pamiętają o nich już tylko najstarsi mieszkańcy naszego regionu. Przez dziesięciolecia wspomnienia się rozmywają, ludziom umykają istotne szczegóły. Kiedy indziej o starych, drugowojennych mogiłach, przypominają jedynie zmurszałe, rozpadające się krzyże. Każde takie miejsce naznaczone jest ludzką krwią. Mogiły żołnierzy i cywilów, którzy polegli na naszych ziemiach w 1945 r., rozsiane są po całym województwie. Od lat odszukiwaniem mogił niemieckich zajmują się członkowie stowarzyszenia Pomost. Rozmawiają z miejscową ludnością, studiują raporty i opracowania, szukają wszelkich informacji na temat pochowanych żołnierzy i cywilów, aby ekshumować groby, rozsiane w przypadkowych miejscach. Często jest to trudna i żmudna praca. Jej ukoronowaniem jest jednak odnalezienie ludzkich szczątek, które zostają następnie ekshumowane i godnie pochowane tam, gdzie należy, czyli na cmentarzu. Bywa, że przy szczątkach znajdowane są znaki tożsamości danego żołnierza. Wówczas takie informacje trafiają do rodzin, które przez całe dziesięciolecia nie wiedziały, co stało się z ich krewnymi.  Przez województwo lubuskie w 1945 r. przetaczał się front. Dochodziło tu do wielu krwawych bitew. Dlatego nasze tereny bardzo często są odwiedzane przez poszukiwaczy ze stowarzyszenia Pomost. Co do tej pory u nas znajdowali? Przekonasz się o tym na kolejnych zdjęciach w galerii.Polecamy wideo: Ekshumacje na Starym Mieście w Kostrzynie

Bezimiennych i zapomnianych mogił z czasów II wojny światowe...

W grobie były ludzkie szczątki i przedmioty osobiste

Z relacji członków stowarzyszenia Pomost wynika, że w grobie znaleziono mocno zdekompletowane szczątki ludzkie. Były tu też liczne przedmioty osobiste. Poszukiwacze odnaleźli m. in. ołowianego żołnierzyka oraz drobne monety niemieckie, austriackie i francuskie. Odnalezione szczątki, jak zawsze w tego typu przypadkach, zostaną godnie pochowane na cmentarzu.

Szczątki w osamotnionej mogile były bardzo zdekompletowane.

Przy drodze do Brodów w okolicy Gręzawy od lat stała tajemni...

Szczątki ekshumowano w okolicy miejscowości Gręzawa:

Polecamy wideo: W Świecku odnaleziono szczątki 20 osób. To ofiary niemieckiego obozu pracy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska