Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotuj się na kaca

Grażyna Zwolińska
Jedna lampka szampana nie spowoduje u nas kaca
Jedna lampka szampana nie spowoduje u nas kaca rys. Grażyna Rymaszewska
Czy po sylwestrze można nie mieć kaca? Co zrobić, żeby Nowy Rok nie oznaczał dla nas tupotu białych mew o pokład pusty?

Najprostsza rada, nie pić, w sylwestrową noc jest raczej mało praktyczna. O północy trzeba przecież wznieść toast. Do tego trunkiem, który jest szczególnie kacotwórczy.

Oczywiście jedna lampka szampana nie spowoduje tego, że następnego dnia obudzimy się z totalnym bólem głowy, suchością w ustach i mdłościami. Jednak jeśli lampek było więcej i poprzedziliśmy je innymi trunkami, 1 stycznia mamy przechlapane. Chyba że już wcześniej odpowiednio się przygotowaliśmy, a w trakcie zabawy przestrzegaliśmy pewnych zasad.

Zanim wybierzemy się na bal czy sylwestra do znajomych, przygotujmy zestaw ratunkowy, z którego skorzystamy następnego dnia. Powinny się w nim znaleźć np. cytryny, soki (pomidorowy, buraczkowy, pomarańczowy, marchewkowy), kostki rosołowe. Do tego witaminy A, B complex i C. Nie zawadzi mieć w lodówce parę kefirków. No i oczywiście sok z kiszonych ogórków czy kapusty. Nie chodzi, rzecz jasna, o to, żeby zaaplikować sobie w Nowy Rok to wszystko naraz. Można zacząć od polskiej ostrygi...

Sprawdzone antykacówki

  • Ostryga polska: wymieszaj żółtko z sokiem z połówki cytryny, colą i pieprzem. Stawia na nogi.
  • Czerwony ratownik: wymieszaj 80 ml soku pomidorowego, 100 ml soku z kiszonej kapusty i dopraw łyżeczką zmielonego kminku. Może nie będziesz jak nowo narodzony, ale poczujesz się lepiej.
  • Bulionik polski: do bardzo gorącego rosołu (może być ostatecznie z kostki) dodaj dużo mielonego pieprzu i pij powoli. Podobnie możesz postąpić z barszczykiem. Pragnienie choć na trochę ustąpi.
  • Zestaw podstawowy: duży kefir zagryź czerstwą bułką. Niesmak w ustach się zmniejszy.
  • Zestaw śniadaniowy: jajko na miękko i pszenną grzankę popij gorącą gorzką herbatą. Żołądek ci za to podziękuje.
  • Imbirowe wybawienie: dwa plastry świeżego imbiru zalej wrzątkiem i zaparzaj 5 minut. Dodaj cytrynę i miód. Złagodzi mdłości.
  • Wielka jajecznica: usmaż, nie żałuj sobie. Jajka zawierają cysteinę, która ułatwia spalanie alkoholu.

    10 porad

    1 Nie pij na pusty żołądek. Wcześniej zjedz coś tłustego. Tłuszcz spowolni wchłanianie alkoholu a dodatkowo zabezpieczy błonę żołądka.

    2 Nie wychylaj jednego kieliszka za drugim. Bezpieczniej jest delektować się drinkiem. Na wchłonięcie kieliszka wódki (25 g) organizm potrzebuje około godziny. Jeśli dasz mu czas, ograniczysz znacznie rozmiar kaca, albo nawet wcale on nie wystąpi.

    3 Podczas zabawy pij dużo płynów (wody mineralnej, soków owocowych). Zapobiegniesz odwodnieniu organizmu i uzupełnisz wypłukane przez alkohol witaminy i minerały.

    4 Ostrożnie z szampanem! Uderza do głowy, bo dwutlenek węgla powoduje, że alkohol szybciej dostaje się do krwi. Poza tym w tanich winach gazowanych jest dużo metanolu, jednego ze sprawców kaca.

    5 Staraj się pić raczej białe alkohole, a więc czystą wódkę, białe wino, gin. Unikaj alkoholi kolorowych i bardzo słodkich. Kac po nich większy.

    6 W miarę możliwości nie mieszaj gatunków trunków. Zdecyduj, czy co pewien czas wychylisz kieliszek wódki, czy będziesz się delektować winem lub sączyć drinka.

    7 Dużo tańcz. Ruch przyspiesza spalanie alkoholu.

    8 Po powrocie z zabawy wypij przed snem tyle wody, ile będziesz mógł. Będzie cię mniej suszyć następnego dnia. Łyknij też trochę witamin.

    9 Jeśli jesteś "na chodzie", weź przed snem prysznic. Odblokujesz pory w skórze, zablokowane ubocznymi produktami działania alkoholu. Jeśli jesteś zbyt zmęczony, weź prysznic zaraz po obudzeniu.

    10 Jeśli chodzi o alkohol, puszyści są górą. Szybciej trawią alkohol. Chudzi, odchudzający się, wegetarianie, powinni pić zdecydowanie mniej.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska