MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyklejamy biedronce dobre kropki w nagrodę

Leszek Kalinowski
- Za każdy miesiąc można otrzymać od jeden do trzech kropek plus za specjalne działania – kropkę ekstra – tłumaczą uczniowie z samorządu, zawieszając na gazetce kolejne informacje o akcji
- Za każdy miesiąc można otrzymać od jeden do trzech kropek plus za specjalne działania – kropkę ekstra – tłumaczą uczniowie z samorządu, zawieszając na gazetce kolejne informacje o akcji fot. Bartłomiej Kudowicz
Każda klasa dostała biedronkę z jedną kropką. Dla zachęty, by zbierać następne. Ale to nie takie proste. Trzeba szerzyć dobro.

Za przejaw agresji lub przemocy kropka jest odbierana.

Całoroczny konkurs jako jeden z elementów w ramach społecznej kampanii ,,Szkoła bez przemocy" wymyślił samorząd szkolny i klub wolontariatu w Zespole Edukacyjnym nr 1 na zielonogórskim Chynowie.

Uczniowie mówią, że jako pierwsza podsunęła pomysł z biedronkami Ola Kaczanowska. Potem inni dorzucali swoje propozycje. I tak powstał konkurs na dobre uczynki. Każda grupa powiesiła w swojej pracowni biedronkę z nazwą klasy. Co miesiąc mogą na niej pojawić się nowe kropki.

- Zależy nam nie na samej rywalizacji, lecz na wspólnym działaniu podnoszącym świadomość uczniów - mówi opiekunka samorządu Anna Zielińska-Wanat.

Motywacja do pracy nad sobą

Pedagog szkolny Danuta Szmytowska podkreśla, że w zabawie z biedronka chodzi o to, by eliminować przemoc i agresję z życia szkolnego, a w sytuacji, kiedy zaistnieje, właściwe reagować na wszelkie jej przejawy.

- Chcemy, aby uczniowie kierowali się przyjętymi w szkole zasadami, ponosili konsekwencje swojego zachowania i wyciągali z niego wnioski - dodaje. - Wierzymy, że zauważanie i docenianie wszelkich przejawów wrażliwości i pozytywnego postępowania może motywować uczniów do pracy nad sobą.

W akcji ,,Biedronka'" udział biorą wszystkie klasy. Ale jak tłumaczy przewodnicząca samorządu Patrycja Gauza, konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: klasy I - III i IV - VI. Ocenie podlega przygotowana przez klasę na zakończenie każdego miesiąca lista dobrych uczynków.

- Np. nasza klasa dostała kropkę, bo wcześniej były z nami różne problemy wychowawcze, a teraz nauczyciele nas chwalą - mówi Maciej Boniakowski, skarbnik samorządu.

Małgorzata Krzyślak przytacza inne przykłady: - Klasa IV a zrezygnowała z paczek mikołajkowych i pieniądze, które byłyby na nie przeznaczone przekazała na pomoc ciężko chorej koleżance. Inne klasy zbierały żywność dla potrzebujących, podarki dla dzieci, przebywających razem z matkami w Zakładzie Karnym w Krzywańcu. Jeszcze inne dokarmiały zwierzęta, zbierały karmę dla psów.

Musimy się poprawić

Anna Gołdyńska z kl. Va wymyśliła loterię, z której dochód - 275 zł - uczniowie przekazali choremu na porażenie mózgowe chłopcu. Ale uczniowie sami piszą też listy z nowymi zadaniami. Wiemy, że musimy się poprawić i się poprawimy. Albo dostają polecenia.

- Ostatnio przyszedł do jednej klasy nowy uczeń. Klasa musi się nim teraz zaopiekować - podkreśla pedagog. Na koniec roku nastąpi podsumowanie i nagrodzenie klas dużymi maskotkami - biedronkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska