Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptaki to skarb Lubuskiego. Ściągają turystów i pieniądze. Musimy o nie dbać, tak samo jak o całą przyrodę!

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Lubuski sejmik turystyczny zorganizowano po raz szósty. Tym razem odbył się w Słońsku.
Lubuski sejmik turystyczny zorganizowano po raz szósty. Tym razem odbył się w Słońsku. Jakub Pikulik
Osoby związane z branżą turystyczną i ochroną przyrody są zgodne, że ptaki to skarb naszego regionu. Ich obserwacja to dynamicznie rozwijająca się gałąź turystyki. Ale miłośnicy skrzydlatych stworzeń potrzebują odpowiedniej infrastruktury. A z tym w Lubuskiem nie jest już tak różowo.

O lubuskiej turystyce rozmawiano w czwartek, 28 października, w Słońsku podczas VI edycji Lubuskiego Sejmiku Turystycznego. Spotkali się tu m. in. przedstawiciele władz regionu, naukowcy, przyrodnicy i osoby związane z branżą turystyczną. Co może przyciągać turystów do naszego regionu? Odpowiedzią na to pytanie jest chociażby miejsce, w którym zorganizowano konferencję. Odbywała się w sąsiedztwie Parku Narodowego Ujście Warty, w którym co roku schronienie znajdują setki tysięcy ptaków. I to właśnie te zwierzęta cieszą się w Polsce i na świecie coraz większym zainteresowaniem miłośników przyrody. Powstała już nawet odrębna gałąź turystyki nazwana z angielskiego birdwatching.

Są to osoby często wyposażone w bardzo dobry sprzęt taki jak lornetki, lunety, aparaty fotograficzne i dyktafony, które są w stanie niejednokrotnie zapłacić duże pieniądze, aby zobaczyć i sfotografować określony gatunek ptaków – mówi prof. dr hab. Leszek Jerzak, specjalista w dziedzinie ornitologii.

Każda gmina ma ciekawe miejsca

W Lubuskiem do tej pory opisano około 25 miejsc, w których można podziwiać i fotografować interesujące gatunki ptaków. – Chcielibyśmy, aby takie miejsca wskazać i opisać na terenie każdej gminy naszego województwa. Bo każda gmina ma się czym pochwalić, w każdej znajduje się ciekawe miejsce do obserwacji ptaków. Trzeba tylko je odnaleźć – podkreśla dr Paweł Czechowski z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Nie wszyscy turyści wiedzą jak się zachować

Ale wzmożony ruch turystyczny to też zagrożenia dla i tak już mocno nadwątlonej przyrody. – Zdarzało się, że osoby fotografujące ptaki przywoziły na teren parku narodowego ze sobą padlinę. Ktoś inny rozstawił budę obserwacyjną w czasie, gdy obowiązywał zakaz wstępu do parku. Takie sytuacje zdarzają się i staramy się z nimi walczyć – mówi Konrad Wypychowski, dyrektor Parku Narodowego Ujście Warty. Izabela Engel z Biura Turystyki Przyrodniczej Dudek, która od lat prowadzi gospodarstwo agroturystyczne i pokazuje przyjezdnym uroki parku narodowego i jego okolic. – Obserwujemy wzrost zainteresowania turystyką i naszym parkiem narodowym. Przyczyniły się do tego rozwój internetu, rozbudowa sieci dróg, zmiana stylu życia. Osoby, które do nas przyjeżdżają, zostawiają pieniądze m. in. w hotelach, stacjach benzynowych, restauracjach, wypożyczaniach sprzętu, a nawet na myjniach samochodowych. Brakuje jednak odpowiednio rozwiniętej bazy. Turyści pytają o łódki, którymi mogliby popływać po Odrze i Warcie, brakuje wypożyczalni kajaków, mało jest ścieżek rowerowych, a dostęp do parku narodowego ogranicza ruchliwa i niebezpieczna droga krajowa nr 22 – wylicza Izabela Engel.

Ścieżki rowerowej jak nie było, tak nie ma

Uczestnicy sejmiku turystycznego zwracali uwagę na brak ścieżki rowerowej przy drodze krajowej nr 22, która mogłaby połączyć Kostrzyn nad Odrą, siedzibę parku narodowego i Słońsk. Możliwości są, bo w sąsiedztwie drogi biegnie nasyp nieużywanej od lat linii kolejowej. To właśnie na nim mogłaby powstać wygodna i bezpieczna droga dla rowerów. Mogłaby, ale od dwudziestu lat nie powstała. Czwartkową konferencję zorganizowała Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna LOTUR oraz Park Narodowy Ujście Warty. Odbyła się w całkiem nowym ośrodku muzealno-ekspozycyjnym, należącym do parku narodowego. Budowa zlokalizowanego w Słońsku obiektu trwała dwa lata i dziewięć miesięcy.

Wideo: Park Narodowy „Ujście Warty” pod wodą. To raj dla ptaków

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska