Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa na Czarnowskiej Górce w Parku Narodowym „Ujście Warty” znowu otwarta. Jest całkiem nowa i roztacza się z niej piękny widok

oprac. (pik)
Tak prezentuje się nowa wieża widokowa na Czarnowskiej Górce. Stanęła w miejscu wcześniejszej, drewnianej konstrukcji.
Tak prezentuje się nowa wieża widokowa na Czarnowskiej Górce. Stanęła w miejscu wcześniejszej, drewnianej konstrukcji. materiały parku narodowego
Zakończyła się budowa wieży widokowej na Czarnowskiej Górce w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Rozciąga się piękny widok na nadwarciańskie łąki i rozlewiska. Już mogą korzystać z niej turyści.

Maj to idealny miesiąc, aby podglądać życie ptaków i całej przyrody parku narodowego. Od niedawna turyści odwiedzający nadwarciańskie rozlewiska mogą korzystać z całkiem nowej wieży widokowej. Znajduje się ona przy drodze krajowej nr 22, tuż przy skrzyżowaniu do Czarnowa.

Obiekt powstał w miejscu starej, drewnianej wieży, rozebranej kilka lat temu. Nowa konstrukcja ma ok. 16m wysokości. Z górnego podestu widokowego na wysokości 11m rozciąga się piękny widok na nadwarciańskie łąki i rozlewiska. Pod wieżą znajdują się również parking, toalety i miejsce wypoczynkowe z ławkami i stołami. To bardzo dobre miejsce na przystanek podczas zwiedzania parku narodowego. Wieża i towarzysząca jej mała infrastruktura nawiązują stylem do budowli szachulcowych - tradycyjnej formy budownictwa, jeszcze do niedawna powszechnej w rejonie „Ujścia Warty”. Ponieważ ten typ budynków jest aktualnie w zaniku, dlatego w ten sposób władze parku narodowego starają się przypomnieć o istnieniu szachulca.

Mapa ścieżki spacerowej.
Mapa ścieżki spacerowej. materiały parku narodowego

Drugi, nowy obiekt znajduje się w północnej części Parku. Jest to ścieżka spacerowa, która łączy Wał Północny z jedną z udostępnionych do ruchu turystycznego dróg: Bobrową Drogą. Ścieżka składa się z 3 odcinków, różnych pod względem nawierzchni. Prosto z Wału Północnego wchodzi się na drewnianą kładkę, która prowadzi wzdłuż torfianki. Następnie ścieżka prowadzi gruntową drogą zaś ostatni odcinek to droga wewnętrzna prowadząca przez podmokłą łąkę. Tym, którym uda się pokonać drogę przez łąkę czeka wieża widokowa przy Bobrowej Drodze, gdy poziom wody na łące uniemożliwia przejście można wybrać trasę alternatywną tzw. Drogą Środkową. Ścieżka zarówno umożliwia kilkukilometrowy spacer w formie pętli jak i obserwację ptaków łąk i trzcinowisk. W okolicach ścieżki można spotkać np. łabędzie, rokitniczki, wodniki, podróżniczki, skowronki, kszyki, gąsiorki czy patrolujące teren z nieba bieliki i myszołowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska