MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pustułka wypadła z gniazda. W ruch poszedł strażacki podnośnik. Pisklę wróciło na miejsce

(b)
Mała pustułka cierpliwie czekała na przyjazd strażaków
Mała pustułka cierpliwie czekała na przyjazd strażaków źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sulęcinie
Pisklę pustułki wypadło z gniazda, które znajdowało się wysoko na drzewie. Potrzebny był podnośnik o odpowiednim zasięgu. Z pomocą przyszli strażacy z Sulęcina. Młody ptak wrócił na swoje miejsce.

Upadek z wysokości

Strażacy ratują nie tylko ludzi i ich dobytek, ale także zwierzęta, które wpadają w tarapaty. W czwartek, 6 czerwca wyjechali z remizy, aby ratować pisklaka. Maluch wypadł z gniazda, zbudowanego wysoko na drzewie, ale na szczęście nic mu się nie stało. Najlepszym rozwiązaniem było umieszczenie ptaka z powrotem w gnieździe.

Strażacy z Komendy Powiatowej w Sulęcinie przyjechali na miejsce z podnośnikiem hydraulicznym. Tam czekał przedstawiciel Lasów Państwowych, który wskazał drzewo na którym znajduje się gniazdo pustułek. Przekazał też pisklaka, który opatulony czekał na ratunek w pudełku.

Akcja przebiegła sprawnie, a strażak, który był podnoszony w koszu miał okazję zajrzeć do ptasiego gniazda. Okazało się, że mały pechowiec miał gromadkę rodzeństwa.

Pustułka to sokół

Pustułka należy do rodziny sokołowatych. To średniej wielkości ptak drapieżny. Zasiedla tereny uprawne. Można spotkać go też w miastach, gdzie na gniazda wybiera wysoko położone miejsca np. metalowe konstrukcje, wieże kościelne, a nawet parapety okienne na wyższych pietrach w wieżowcach.

Pokarmem pustułek są głównie owady (również pszczoły) i drobne zwierzęta: , myszy, nornice, ryjówku, ryjówki, krety itp. W miastach ich dieta jest nieco inna. Polują niemal wyłącznie na mniejsze ptaki.

Większość pustułek odlatuje na zimę do południowej i zachodniej Europy. Cześć, głównie z południowo-zachodniej części Polski, zimuje w kraju.

Ptaki te są objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Czytaj także: Sulechowskie pustułki z kolejnym sukcesem lęgowym. Pisklaki możemy podglądać na żywo przez całą dobę. Zobacz, jak radzi sobie ptasia rodzina

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska