Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania do ginekologa

(tami)
Jerzy Homa od 18 lat pracuje na oddziale położniczo-ginekologicznym w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie.
Jerzy Homa od 18 lat pracuje na oddziale położniczo-ginekologicznym w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie. Fot. Kazimierz Ligocki
W poniedziałek w naszej redakcji dyżurował Jerzy Homa, ginekolog położnik z Gorzowa.

- Słyszałam o nowych tabletkach antykoncepcyjnych, które sprawiają, że w organizmie nie zatrzymuje się woda i pomagają schudnąć. Czy są dostępne na polskim rynku?
- Tabletki antykoncepcyjne są preparatami hormonalnymi. Służą, jak sama nazwa wskazuje, planowaniu rodziny. Niektóre z nich dodatkowo mogą wpływać na, np. zmniejszenie objawów napięcia przedmiesiączkowego, zmniejszenie bolesności i obfitości krwawienia, poprawę stanu skóry, czy zatrzymanie wody w organizmie. Są to wszystko efekty dodatkowe stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Nie można zatem poprosić o tabletki, by zrzucić parę zbędnych kilogramów. Od tego jest dieta.
Jako lek każdy preparat powinien być dobrany indywidualnie. Hormonalne środki antykoncepcyjne są dostępne tylko na receptę. Preparat, o którym mowa w pytaniu, jest dostępny na polskim rynku.

- Jestem w okresie menopauzy. Stosowałam plastry, które nie do końca mi pomogły, więc przerwałam ich stosowanie. Nie wiem, czy to kwestia pogody, czy też leku roślinnego, który wzięłam za radą koleżanki, ale obecnie czuję się lepiej. Uderzenia gorąca stały się mniej uciążliwe. Czy możliwe, że ten lek pomógł?
- Oczywiście, że lek mógł pomóc, ale może to być również wynik zmiany pogody, jak i naturalnego przebiegu okresu przekwitania, kiedy to następuje samoistne zmniejszanie się dolegliwości. Najbezpieczniej jest stosowanie każdego leku konsultować z lekarzem.

- Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych wpływa na rozwój nowotworów?
- Stosowanie leków hormonalnych może nieznacznie zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, np. raka piersi. Przy systematycznej kontroli można wykryć zmiany w piersi we wczesnym stadium i skutecznie leczyć. Natomiast preparaty hormonalne mogą również w znaczący sposób wpływać na zmniejszenie ryzyka zachorowania na inne nowotwory, takie jak: rak jajnika, trzonu macicy i jelita grubego.

- Mam bolesne miesiączki. Jak sobie z nimi radzić?
- Najlepiej udać się do lekarza ginekologa. Nie warto zwlekać z wizytą, bo jeśli dostępne środki przeciwbólowe się nie sprawdzają, lekarz po badaniu stwierdzi, czy nie ma jakichś zmian chorobowych, które mogą być przyczyną tych bólów. I na pewno pomoże dobrać najwłaściwszy sposób leczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska