Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania o antykoncepcję

(kb)
Na pytania odpowiada Jan Wilczyński, ordynator oddziału ginekologiczno - położniczego w szpitalu wojewódzkim w Zielonej Górze

- Proszę o informacje na temat plastrów Evra. Mam 41 lat. Czy mogłabym je stosować? Czy są bezpieczne, pewne? Czytałam opinie kobiet, które skarżą się na uczulenie na skórze? Czy to prawda?
- Plastry antykoncepcyjne, o które Pani pyta, są bardzo dobrym środkiem antykoncepcyjnym dla kobiety w Pani wieku. Są bezpieczne, ale u niektórych kobiet występuje reakcja alergiczna na klej. Uczulenie nie jest niebezpieczne, ale dyskwalifikuje plastry jako środek antykoncepcyjny. Jedynym sposobem sprawdzenia jest ich próbne zastosowanie.

- Ile kosztuje Mirena, a ile jej założenie?
- Mirena jest środkiem antykoncepcyjnym zakładanym w prywatnych gabinetach ginekologicznych - po zakupieniu jej w aptece lub u lekarza. Cena apteczna jest nieco wyższa o marżę handlową i wynosi około 700 zł.

- Za kilka miesięcy będę musiała wyjąć spiralkę. Niestety, znikły mi jej sznureczki. Jak w takim razie będzie wyglądał zabieg wyjęcia spiralki? I najważniejsze - czy będzie bolesny?
- Usunięcie spiralki antykoncepcyjnej, tak jak jej założenie, powinno być zabiegiem bezbolesnym. Obecność nitek nie jest konieczna do jej wyjęcia. Spiralka jest bardzo dobrze widoczna w badaniu ultrasonograficznym.

- Dlaczego nie powiedział Pan o tym, że spiralka ma działanie aborcyjne? Przecież uniemożliwiają zagnieżdżenie się w macicy jajeczka, które już jest zapłodnione!
- Ocena działania spiralki antykoncepcyjnej, w oparciu o określone światopoglądy moralne, jest bardzo trudna. Jeśli określimy ją jako czynnik działający aborcyjnie, będziemy mieli bardzo duże trudności z obroną takiego stanowiska. Abortus z łacińskiego poronienie, jest to proces wydalenia z macicy zagnieżdżonego jaja płodowego. W przypadku spiralki antykoncepcyjnej nie ma takiego zjawiska, czyli pozbycia się przez macicę tkanek matczynych. Jednocześnie w krwi obwodowej matki nie pojawił się wzrost hormonów ciążowych świadczących o ciąży. Kobiety mające jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie nie powinny stosować zwykłych wkładek wewnątrzmacicznych, a tylko te z hormonem. Ponieważ po ich zastosowaniu nie dochodzi do połączenia plemnika z komórką jajową.

- Interesuje mnie krążek czy też pierścień antykoncepcyjny. Proszę Pana o więcej informacji na ten temat. Ile kosztuje, na jakiej zasadzie działa, kto może go nosić i jaką mam pewność, że nie zajdę w ciążę?
- Krążek antykoncepcyjny, dostępny od niedawna w aptekach, jest bardzo pewną metodą antykoncepcyjną. Skuteczność ma taką jak tabletki antykoncepcyjne. Podstawową zaletą jest to, że wchłaniający się hormon do krwi obwodowej omija wątrobę i jej nie obciąża. Pierścień jest zapisywany przez lekarza ginekologa na receptę. Jego cena jest porównywalna z droższymi tabletkami antykoncepcyjnymi. Stosuje się go przez 21 dni z siedmiodniową przerwą na miesiączkę (jak tabletki). Praktycznie u zdrowej kobiety nie ma przeciwwskazań do stosowania krążka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska