Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania o antykoncepcję

(kb)
Czytelniczkom odpowiada dr n med. Piotr Siwek, specjalista ginekolog- położnik.

* Słyszałam, że by uniknąć skutków ubocznych (zmienne nastroje, zwiększenie masy ciała) przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, najpierw trzeba poddać się badaniom hormonalnym. Dopiero na ich podstawie lekarz jest w stanie przepisać idealnie dopasowane tabletki. Mam zamiar zacząć stosować właśnie tę metodę, chociaż wciąż się waham. Mój lekarz powiedział mi, że przepisze mi tabletki na podstawie zwykłego wywiadu - czy palę, jaki tryb życia prowadzę itd. Czy to wystarczy? Czy powinnam iść do innego lekarza?- Oczywiście przed rozpoczęciem każdej kuracji hormonalnej, a więc i antykoncepcji doustnej, należy wykonać badania laboratoryjne. Nawet nie tak bardzo istotne jest określanie profilu hormonalnego, jak ocena wydolności wątroby, krzepliwości krwi i poziomu glukozy.

Bardzo ważne jest też zebranie pełnego wywiadu oraz oczywiście badanie ginekologiczne - połączone z pobraniem wymazu cytologicznego i badaniem piersi. Badania takie należy systematycznie powtarzać przez cały czas stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych

.

* Mam 53 lata, dwóch dorosłych synów. Od grudnia 2005 roku mam założoną Mirenę. Wiem, że to środek o bardzo wysokiej skuteczności, ale stuprocentowej. Ostatnio dotarły do mnie informacje, że jakaś znajoma jest w ciąży w wieku 52 lat i wpadłam w panikę. Zbadałam FSH i wynik jest 52 mlU/ml. Wiem, że jest to wskaźnik płodności ale czy Mirena nie ma wpływu na jego poziom? Czy mogę mieć pewność, że nie zajdę w ciążę? Jest to dla mnie życiowa sprawa, bo od dwóch lat jestem po raz drugi szczęśliwą mężatką i seks w naszym związku jest istotny. Niestety, od paru miesięcy paraliżuje mnie strach.- Skuteczność antykoncepcyjna systemu wewnątrzmacicznego MIRENA szacowana jest na 99,8 proc. Żadne dodatkowe sposoby zapobiegania ciąży skuteczności tej nie zwiększą. Moim zdaniem będąc kobietą 53-letnią zabezpieczoną Mireną, może Pani absolutnie nie obawiać się ciąży

* Cztery miesiące temu urodziłam poprzez cesarskie cięcie. Od trzech miesięcy przyjmuję tabletki antykoncepcyjne, gdyż nie karmię piersią. W tym miesiącu w połowie cyklu dostałam miesiączki, która trwała 11 dni. Mam 28 lat, tabletki biorę regularnie. Co w tym przypadku należałoby zrobić?- W tym wypadku koniecznie powinna Pani zgłosić się do swojego ginekologa. Przyczyny tej sytuacji mogą być przeróżne, różne też będzie zalecane postępowanie. Niestety, bez badania nic nie można wyrokować.

* Poroniłam w 4 tygodniu ciąży. Zabieg łyżeczkowania miałam robiony 23 lipca. Po jakim czasie mogę starać się o kolejne dziecko? I mam rozumieć, że do tego czasu zero seksu? Teraz "chyba" dostałam miesiączkę. Jest ona zupełnie inna niż te dotychczas.- Pierwsza miesiączka po zabiegu wyłyżeczkowania powinna wystąpić po 4-6 tygodniach i może być zupełnie inna niż zazwyczaj. Do tego czasu należy zaniechać współżycia płciowego. Aby zwiększyć szanse na szczęśliwe rozwiązanie, zaleca się półroczny odstęp czasu przed następna ciążą. Oznacza to, że przez sześć miesięcy należy stosować antykoncepcję, a nie abstynencję seksualną!!!

* Mam 21 lat i nie współżyłam jeszcze, a chciałabym zacząć. Nie wiem jednak, jakiego rodzaju tabletki są najskuteczniejsze. Mam bardzo nieregularne cykle. I bardzo wrażliwe błony śluzowe, dlatego tak często łapię różne infekcje. Czy jeśli pojawi się w trakcie zażywania tabletki i będę zażywała inne preparaty, to osłabią działanie pigułki antykoncepcyjnej? Dlaczego leki te przyjmuje się przez 21 dni, a potem robi się 7 dniowa przerwę?- W Pani wieku najbardziej zalecane są minipigułki. Konkretny preparat zaleci Pani lekarz ginekolog po przeprowadzeniu stosownych badań. Oprócz działania antykoncepcyjnego, doustne tabletki antykoncepcyjne wykazują również działanie lecznicze. Są znakomitym środkiem w leczeniu zaburzeń miesiączkowania, np. nieregularnych miesiączek. W Pani przypadku są nie przeciwwskazania, a dodatkowe wskazania do zastosowania. Preparaty podaje się w sposób naśladujący naturalne zmiany poziomu hormonów płciowych, stąd podane schematy ich przyjmowania.

Leczenie zakażeń pochwy w żadnym wypadku nie osłabia działania antykoncepcyjnego pigułki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska