Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania o ciążę

spisała (mag)
Katarzyna Sadurska. Ma 47 lat. Mieszka w Zielonej Górze. Dorosły syn. Prowadzi szkołę rodzenia przy zielonogórskim szpitalu i jak mówi sprawia jej to wielką satysfakcję. Ma humanistyczne zainteresowania. W czerwcu skończyła studia podyplomowe z prawa medycznego.
Katarzyna Sadurska. Ma 47 lat. Mieszka w Zielonej Górze. Dorosły syn. Prowadzi szkołę rodzenia przy zielonogórskim szpitalu i jak mówi sprawia jej to wielką satysfakcję. Ma humanistyczne zainteresowania. W czerwcu skończyła studia podyplomowe z prawa medycznego. fot. Magdalena Raduszyńska
Na pytania dotyczące dolegliwości towarzyszącym przyszłym mamom odpowiadała Katarzyna Sadurska, dyplomowana położna.

- Jestem w siódmym miesiącu ciąży. Od czasu do czasu zdarzają mi się zawroty głowy i zasłabnięcia. Lekarz mówi, że jest wszystko w porządku. Czy rzeczywiście tak jest i co zrobić, żeby zapobiec złemu samopoczuciu?- Jeżeli lekarz uważa, że jest wszystko w porządku, to dolegliwości mogą być spowodowane spadkiem ciśnienia lub obniżeniem poziomu cukru we krwi. W takim przypadku pomaga podjadanie suszonych owoców, picie dużej ilości płynów (pamiętajmy, żeby wyeliminować sztuczne napoje gazowane - lemoniady, oranżady). Również ważne jest, żeby ubierać się na cebulkę. Gdy robi nam się gorąco czy słabo po prostu zdejmujemy dodatkową warstwę rzeczy. Można nosić ze sobą w torebce wodę w sprayu do odświeżenia twarzy, a w przypadku, gdyby rzeczywiście zdarzyło się zasłabnięcie, możemy ucisnąć opuszek dużego palca u stóp - pomaga. Gdy jest nam słabo wyjdźmy na powietrze, wypijmy szklankę wody. Pamiętając, że mamy takie skłonności, unikajmy dusznych zamkniętych pomieszczeń.

- Zauważyłam na brzuchu czerwone rozstępy. Co zrobić i jak im zapobiegać?- Wiele dziewczyn ma rozstępy na brzuchu, na udach, biodrach, pośladkach albo piersiach. Najczęściej zdarzają się albo bardzo młodym dziewczynom albo ciężarnym, u których w rodzinie występują tego rodzaju objawy. Rozstępom często towarzyszą silne przebarwienia sutków lub w linii brzucha. Mijają one po porodzie. By zapobiec rozstępom należy sumiennie dbać o skórę. Stosujemy kremy, albo olejki zapobiegające rozstępom. Kosmetyki zupełnie nie likwidują tego problemu, ale na pewno pomogą zadbać o skórę, która będzie wyglądała o wiele lepiej. Ma to ogromny wpływ na samopoczucie przyszłej mamy.

- Mam żylaki podudzi. Bardzo mi to dokucza. Co robić?- Żylaki w ciąży spowodowane są zwiotczeniem ścian naczyń żylnych i przepływaniem przez nie większej ilości krwi. Częściej zdarzają się ciężarnym, które są po raz kolejny w ciąży. Po porodzie zmiany te mogą troszkę się cofnąć. Natomiast, w ciąży staramy się nosić specjalne rajstopy, które zakładamy przed wstaniem z łóżka. Powinniśmy unikać dłuższego stania, jeżeli jest to możliwe powinnyśmy być na zwolnieniu. Również w ciągu dnia możemy unosić do góry nogi, co pomaga w przepływie krwi.

- Często cierpię na bezsenność, muszę rano wstać do pracy. Czym to jest spowodowane?- Złym samopoczuciem, pobudzeniem i lękiem. Jeżeli mamy taką możliwość, dobrze jest pójść na zwolnienie lekarskie, żeby troszkę odpocząć. Wiele kobiet z tego korzysta, bo to jedyny czas, kiedy za nieobecność w pracy dostajemy 100 proc. wynagrodzenia. Jeżeli chcemy chodzić do pracy, warto zadbać o spokojny wieczór przed snem. Możemy zjeść lekki posiłek, wypić słabe kakao albo melisę. Do spania można przeczytać książkę, by swoją uwagę skierować na rzeczy, które nas mniej absorbują. Ważna jest systematyczna lekka gimnastyka w ciągu dnia, spokojne spacery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska