Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znalazłeś porzuconego kota? Wiosną takie sytuacje będą się zdarzać. Zielonogórskie schronisko podpowiada co robić i jak pomóc

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Wideo
od 12 lat
Wiosną, kiedy po miesiącach mrozów i zimowej pluchy przyroda na nowo budzi się do życia i coraz częściej pojawiają się ciepłe promienie słońca, jest to idealny czas rozrodu dla wielu zwierząt. Dla bezdomnych kotów jest to jednak trudny moment, bp właśnie wiosną ulice, parki, skwerki czy ogródki działkowe stają się nowym domem dla setek kociąt, które mają niewielkie szanse na przeżycie. Jak możemy im pomóc?

Do skutecznej walki z bezdomnością zwierząt niezbędna jest edukacja. O to, co my jako społeczność miejska możemy zrobić i jak postąpić, kiedy na swojej drodze spotkamy ciężarną kotkę albo porzucone kocię zapytaliśmy Monikę Nowak kierowniczkę schroniska dla zwierząt bezdomnych w Zielonej Górze.

Problem narasta

Jak się dowiadujemy, schronisko co roku boryka się z przepełnieniem i niestety ta tendencja jest wzrostowa, zwłaszcza z powodu wydłużonego okresu ciepłego, który sprzyja dalszemu koceniu się kotek. - Zawsze w tym okresie bardzo pilnie potrzebujemy domów tymczasowych, ponieważ młode kocięta w dużym skupisku zarażają się od siebie chorobami jak koci katar, panleukopenia, które w ponad 90 proc. są dla nich śmiertelne — tłumaczy Monika Nowak. W życiu na ulicy oprócz problemów ze zdobyciem pokarmu i chorób śmiertelne niebezpieczeństwo stanowią samochody. Dlatego też ważne jest, abyśmy jako społeczność byli świadomi tego problemu i podejmowali odpowiednie działania. Po pierwsze, jeśli widzisz ciężarną kotkę lub znalazłeś porzucone kocięta, nie pozostawaj obojętny.

Znalazłam małego kota – co robić?

Kotkiem należy się natychmiast zaopiekować i skonsultować jego stan u lekarza weterynarii. Jeśli chcemy go zaadoptować lub zostać domem tymczasowym – musimy wiedzieć, jak postępować. Jeśli sami nie mamy takiej możliwości, możemy poprosić o pomoc zielonogórskie schronisko. -W przypadku porzuconego małego kociaka wszystko zależy od jego wieku. Małe, kilkudniowe kocięta wymagają szczególnej opieki, pomieszczenia z odpowiednią temperaturą i przede wszystkim dedykowanego mleka — opowiada pani Monika. -Absolutnie nie wolno dawać karmy bądź mleka krowiego – dodaje.

Kocia rodzinka potrzebuje pomocy

Należy zawiadomić organizację, która pomoże nam zabezpieczyć miot. Jeśli wciąż opiekuje się nimi kotka, to ją także zabezpieczamy – musi zostać wysterylizowana. Czasem jednak bywa tak, że małe kotki zostają porzucone, bo np. kocia mama uległa wypadkowi, wtedy należy zaopiekować się całym rodzeństwem — nie powinno się ich rozdzielać.

-W przypadku znalezienie kotki w ciąży bądź od razu po porodzie najlepiej pilnie skontaktować się ze schroniskiem, aby zabezpieczyć kotkę z małymi. Same kocięta czy cały miot z kotką, jeśli wciąż jest przy młodych, powinien być przywieziony do schroniska albo zabezpieczony, aby pracownik schroniska mógł takie koty odebrać — tłumaczy Monika Nowak.

Ciężarna kotka – jak rozpoznać?

Pani Monika Nowak zaznacza, że najdokładniejsze będzie badanie USG przez weterynarza, natomiast w czasie ciąży kotki charakteryzują się specyficznym zachowaniem i wyglądem.

-Wzmożony apetyt i zmiany zachowania kota — są bardziej „miziaste”. Kotka zazwyczaj nie przemieszcza się daleko i „wije gniazdo”, aby bezpiecznie urodzić. Oczywiście w przypadku wyglądu to znacznie większy brzuch, powiększone sutki oraz występująca z nich wydzielina. Jednak mogą to być również objawy ciąży urojonej — tłumaczy pani Monika.

Skuteczna walka z bezdomnością

Walka zaczyna się od edukacji. Koty należy kastrować/sterylizować i nie powinniśmy ich wypuszczać na dwór. -Bardzo ważne jest także, aby nie dokarmiać bezmyślnie kotów, które przez stałe źródło pożywienia w jednym miejscu, gromadzą się tam, co sprzyja ich rozmnażaniu — dodaje Monika Nowak.

- Schronisko przyjmuje kotki w ciąży oraz młodymi. Kotki w ciąży muszą przejść obowiązkowy zabieg sterylizacji aborcyjnej. W przypadku wysokiej ciąży należy poczekać na poród. Ze względu na przepisy oraz coroczne problemy ze wzrostem populacji kotów, ślepe mioty, czyli koty, które nie mają jeszcze otwartych oczu, muszą być w sposób humanitarny uśpione przez weterynarza — tłumaczy Monika Nowak z OTOZ Animals.

Program wsparcia finansowego

W niektórych miastach istnieją programy sterylizacji/kastracji kotów ulicznych, które są prowadzone przez lokalne schroniska lub organizacje pozarządowe. -W Zielonej Górze przystąpiły dwie organizacje: INICJATYWA DLA ZWIERZĄT oraz ALTERNATYWA DLA ZWIERZĄT, które posiadają środki miejskie na wykonanie zabiegów, ale mimo wszystko są to środki ograniczone. Co roku także miasto przeznacza środki na walkę z bezdomnością kotów oraz opiekę nad kotami wolno bytującymi — tłumaczy przedstawicielka miejskiego schroniska.

Nie kupuj, adoptuj

Wiele kotów, które trafiają do schronisk, jest wspaniałymi zwierzętami, gotowymi do znalezienia domu i nowej rodziny. Poprzez promowanie adopcji oraz świadome podejście do posiadania zwierząt, możemy zmniejszyć liczbę bezdomnych kotów i poprawić ich los. Wiosna to czas, kiedy nasza pomoc i troska są szczególnie potrzebne. Pamiętajmy o bezdomnych kotach, które zmagają się z trudnościami na ulicach naszych miast.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska